Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Eni objavila pri Egypte gigantické nálezisko zemného plynu

Talianska energetická skupina Eni objavila „super gigantické“ ložisko zemného plynu pri pobreží Egypta. Malo by ísť o najväčšie, ktoré sa kedy našlo v Stredozemnom mori. Výrazne by mohlo pomôcť ekonomike krajiny.

Eni objavila pri Egypte gigantické nálezisko zemného plynu

Fotolia

Eni, ktorá je jednou z najväčších európskych ropných a plynárenských spoločností, v nedeľu uviedla, že objav na ich Zohr Prospect "by sa mohol stať jedným z najväčších nálezov zemného plynu na svete" a bude hrať dôležitú úlohu pri plnení dopytu po zemnom plyne v Egypte na celé desaťročia.

Eni objavila zásoby plynu na svojom Zohr Prospect v hlbokých vodách Egypta. Objav by mohol mať potenciál 30 biliónov kubických stôp tzv. „suchého“ plynu (ide o zemný plyn, ktorý obsahuje málo alebo žiadne skvapaľniteľné kvapalné uhľovodíky – pozn. red.) o rozlohe asi 100 štvorcových kilometrov, čo je asi 5,5 miliárd barelov ropného ekvivalentu. Zohra je najväčší objav plynu v Stredozemnom mori.

Súvisiace odkazy:

-> Eni discovers a supergiant gas field in the Egyptian offshore, the largest ever found in the Mediterranean Sea | Tlačová správa ENI (pdf)

Plynárenský gigant chce okamžite uskutočniť kroky k oceneniu poľa s cieľom urýchliť jeho využitie v nadväznosti na existujúcu infraštruktúru. Výkonný riaditeľ Eni Claudio Descalzi povedal denníku Financial Times, že nález znamená, že Egypt nebude musieť dovážať plyn po dobu najmenej 10 rokov. "Egypt sa môže na tomto objave zabezpečiť pre nasledujúce desaťročie. Našli sme veľmi dôležitý zdroj pre budúcnosť."

Povedal tiež, že pole by mohlo zadržiavať ešte ďalších 40 biliónov kubických stôp zemného plynu a ropy, ktoré by mohli byť objavené ďalším skúmaním. "Myslím, že môžeme objaviť viac."

Značky
zemný plyn

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poliaci predĺžia cenový strop na energie, zavedú energetické šeky

Poliaci predĺžia cenový strop na energie, zavedú energetické šeky

Aj u susedov pokračuje „dočasná“ mimoriadna regulácia cien energií. Maximálna regulovaná cena sa zvýši, ohrozeným domácnostiam štát preplatí poukážky.

Má stáť v Jaslovských Bohuniciach, stavať chce štát. Čo vieme o novom jadrovom zdroji

Má stáť v Jaslovských Bohuniciach, stavať chce štát. Čo vieme o novom jadrovom zdroji

Pred tromi rokmi sa kvôli projektu menil atómový zákon, predošlá vláda chcela položiť základy novej atómky v roku 2023.

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Na MŽP pôsobí pracovná skupina, ktorá zvažuje možnosti legislatívnej úpravy zápachu, uviedla Mária Machaj z odboru ochrany ovzdušia.