INNOGY
INNOGY
INNOGY

Energie do piatich rokov zlacnejú o polovicu

Globálne ceny energií by mali v priebehu nasledujúcich piatich rokov poklesnúť. Zlacnenie by mohlo dosiahnuť až 50 percent oproti súčasnosti. S touto prekvapivou prognózou, keď ropa, ako aj elektrina na svetových trhoch zdražujú, prichádza hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen,

Energie do piatich rokov zlacnejú o polovicu

Foto: Photodune

Za poklesom bude Čína

„Ceny energií sa v nasledujúcich piatich rokoch dostanú na polovicu a pravdepodobne k poklesu dôjde už v nadchádzajúcich 12 mesiacoch,“ hovorí Jakobsen. Hlavným dôvodom prepadu cien bude Čína.

V dňoch 18. až 20. októbra sa uskutočnil devätnásty národný zjazd komunistickej strany Číny.

Išlo o najväčšiu makroekonomickú udalosť tohto roka, pretože priamy vplyv Číny na svetovú ekonomiku je podľa Medzinárodného menového fondu až 31 percent a nepriamo dokonca predstavuje viac ako 50 percent investícií.

Čínsky ekonomický plán pre rok 2018 stojí na raste kvality na úkor kvantity.

Prechod na elektromobily

„Problémom číslo jedna čínskej spoločnosti je znečistenie ovzdušia. Domnievame sa, že súčasný tlak na elektrifikáciu dopravy bude jedným z najväčších impulzov v prospech zelenej energie, k akému kedy vo svete došlo,“ vysvetľuje ekonóm.

Graf: XTB.sk

Úsilie o nižšiu mieru znečisťovania na najväčšom trhu s autami na svete podľa Jakobsena spôsobí chaos v automobilovom priemysle. Dramaticky tiež ovplyvní dopyt po rope, doprava totiž predstavuje 56 percent predstavuje z celkovej spotreby ropy.

Ropa za 25 dolárov

Trhy by mali konečne zaznamenať túto masívnu makroekonomickú zmenu a jej vplyv na dopyt po čiernom zlate. Preto Jakobsen očakáva, že okolo roku 2030 klesne cena surovej ropy WTI na 20-25 dolárov za barel.

Všetko o plyne

„Osobne vnímam víziu kompletnej elektrifikácie áut v Číne nielen ako skratku k vyriešeniu problému so znečistením, ale je aj krok v smere s jej odhodlaním stať sa svetovým technologickým lídrom,“ približuje.

Vedenie Číny by tak malo dočasne prijať pomalší ekonomický rast ako kompenzáciu za transformáciu z najväčšieho trhu práce na svete na najväčší domáci trh a na najväčšieho priekopníka v technológiách.

Súčasný vývoj ide opačným smerom

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena energií

Diskusia (2)

  1. jozef.dlabik@sse.sk13.11.2017 (08:27)
    dnes vieme FTVE postaviť za cca 700€/kW, pri výkupnej cene 50€/MWh mi vychádza návratnosť 14 rokov, ak to postavia za 350€/MWh tak klobúk dole....
  2. macmiro@me.com13.11.2017 (10:29)
    Treba mat na zreteli aky pomer tvori samotny clanok podiel na celej FVE. Jeho cena moze klesnut az na nulu, ale urcite nie cena prace pri montazi, podporna elektronika, montazna konstrukcia, prenajom priestoru a prevadzkove naklady. A to som este nespomenul najvacsiu drobnost, ktoru vsetci tak radi pozabudaju. Baterie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Faktúry za plyn budú podľa skutočne dodaného množstva, nie tarify

Faktúry za plyn budú podľa skutočne dodaného množstva, nie tarify

ÚRSO predložil návrh novej cenovej vyhlášky v plynárenstve, podľa ktorej sa budú určovať ceny plynu na budúci rok. Čo všetko prináša?

Pripojiť sa k zemnému plynu je čoraz jednoduchšie. Potvrdil to aj prieskum

Pripojiť sa k zemnému plynu je čoraz jednoduchšie. Potvrdil to aj prieskum

Výsledky prieskumu spokojnosti zákazníkov potvrdili, že zo 600 pripojených domácností sa proces pripojenia k zemnému plynu zdal zdĺhavý iba trinástim z nich.

Európska komisia nás kvôli znečistenému ovzdušiu napokon žalovať nebude

Európska komisia nás kvôli znečistenému ovzdušiu napokon žalovať nebude

Komisia vyradila Slovensko zo zoznamu krajín, proti ktorým bude podávať žaloby kvôli slabej ochrane ovzdušia. Envirorezort pripravuje pre túto oblasť nový strategický dokument.