Nové dátové centrum umožňuje aj agregáciu flexibility, na jej aktiváciu si však ešte bude treba počkať.
Na Slovensku sa už niekoľko dní úspešné zdieľa elektrina prostredníctvom novovytvoreného Energetického dátového centra (EDC). Po prvýkrát sa tak stalo v obchodných periódach počas soboty 14. októbra.
Spustenie EDC, ku ktorému došlo už začiatkom októbra, otvorilo dvere novým hráčom aj novým činnostiam na trhu s elektrinou. Avšak kým zdieľanie elektriny má u premiéru za sebou, niektoré novinky sa do praxe ešte len dostanú.
Elektrina sa cez EDC zdieľa denne
Od 14. októbra do dneška (24. októbra) došlo k zdieľaniu elektriny každý deň. Vo väčšine z 15-minútových obchodných periód objem zdieľanej elektriny nateraz pohybuje približne od 10 do 1 kWh.
„Želám ľuďom, mestám, obciam a firmám veľa vyzdieľnej elektriny a ušetrených peňazí,“ komentovala na sociálnej sieti krátko po prvom zdieľaní elektriny Zuzana Nedeljaková, špecialistka OKTE, a.s. Práve organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, dcérska spoločnosť Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), za nové dátové centrum zodpovedá.
„Zdá sa, že pre viacerých účastníkov trhu, aktívnych odberateľov či energetické spoločenstvá, bude práve možnosť zdieľania veľmi zaujímavá. Na Slovensku sa tak stávajú realitou ďalšie prvky z tzv. novej energetiky,“ uviedol Rastislav Gaňa zo spoločnosti IPESOFT, ktorá je dodávateľom IT riešenia pre OKTE.
Zdieľanie elektriny je jednou z prvých činností, ktoré EDC umožňuje už v jeho súčasnom formáte. Spúšťanie rozdelili na dve fázy, druhá by mala prísť na rad v budúcom roku.
Na aktiváciu agregácie sa ešte čaká
Dlho očakávanou novinkou, pri ktorej je jedným z predpokladov fungovania práve EDC, je aj agregácia flexibility. Očakáva sa, že vďaka nej budú môcť vstúpiť na trh s podpornými službami aj menší hráči.
„Hlavným prínosom by malo byť viac účastníkov, s ambíciou, že agregátor vie lepším spôsobom zorganizovať určitú skupinu subjektov, ktoré majú rôzny priebeh svojej odberovej alebo výrobnej krivky,“ priblížil v nedávnom rozhovore pre Energie-portal.sk generálny riaditeľ Slovenskej elektrizačnej sústavy (SEPS) Jaroslav Vach.
Podľa údajov OKTE o aktivovanej agregovanej flexibilite ale zatiaľ k využitiu tohto nového nástroja nedošlo. Dôvodom je, že firmy, ktoré sa chcú takto zapojiť do trhu s podpornými službami, čaká viacero krokov, vrátane potrebnej certifikácie.
„Celý proces zapojenia zariadenia na trh s podpornými službami prostredníctvom agregátora je individuálny. V prípade dostatočnej pripravenosti podkladov môžeme odhadnúť časový horizont približne štyroch až piatich mesiacov. Do uvedeného obdobia je zahrnuté analýza, zmluvná dokumentácia, príprava podkladov, predcertifikácia, certifikácia, nastavenie komunikácie, účasť vo výberových konaniach a podobne,“ priblížil Marián Smik, konateľ spoločnosti GreenBat, ktorá ako agregátor už začala poskytovať služby pre rôzne typy zariadení.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.