Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Energetická komunita Viessmann Share prináša garanciu ceny. Ako to funguje?

Komplexný energetický systém má zákazníkom poskytnúť viaceré výhody.

Energetická komunita Viessmann Share prináša garanciu ceny. Ako to funguje?

Daniel Hrčka / Foto: Energie-portal.sk

Energetická komunita Viessmann Share prináša komplexné riešenia s pridanou hodnotou pre zákazníka, garanciu ceny, výhodu zdieľanej batérie, ako aj mnoho ďalších benefitov. Na konferencii Vykurovanie 2022 to uviedol Daniel Hrčka, produktový manažér pre fotovoltické systémy a konzultant pre OZE zo spoločnosti Viessmann, ktorý predstavil hlavné výhody tohto komplexného energetického systému.

V článku sa dozviete:

  • aké legislatívne novinky nás čakajú,
  • čo je energetická komunita Viessmann Share,
  • čo je jej cieľom,
  • aké dva programy prináša,
  • aké sú jej hlavné výhody pre zákazníkov.

Sektor budov predstavuje štyridsaťpercentný podiel na tvorbe celkových emisií CO2. Viessmann má v ponuke produkty, ktoré ponúkajú komplexné riešenia v tejto oblasti. „Tie sa snažíme prepájať a dopĺňať o služby s pridanou hodnotou,“ hovorí D. Hrčka.

Príkladom toho je Viessmann Share, teda energetická komunita. Cieľom je čo najideálnejšie zintegrovanie jednotlivých technológií do jedného celku. „To znamená optimálne zosúladenie tepelného čerpadla, fotovoltických systémov, ohrev teplej úžitkovej vody, vetracieho systému a takisto nabíjania elektromobilu,“ vysvetľuje ďalej.

Najideálnejším riešením je, keď si energiu vyrobíte a priamo spotrebujete v mieste spotreby. A následne prebytok elektrickej energie efektívne uložíte do rôznych možností systémového riešenia Viessmann.

V prípade, ak by ešte stále bola prebytočná elektrická energia, tak práve na to je Viessmann Share energetická komunita spolu so zdieľanou baterkou.

Ide o to, že vaša domáca spotreba je pokrývaná energiou bez ďalších poplatkov, ktoré by ste inak museli platiť za distribúciu a podobne, čo predstavuje približne dve tretiny z celkovej ceny za elektrickú energiu.

V legislatíve pribúdajú nové pojmy

Odborník vysvetľuje, že najideálnejšie je, keď je systém prepojený nielen technologicky, ale aj komunikačne. „A práve o tom je energetická komunita Viessmann Share, ktorú teraz spúšťame. Verím, že sa to podarí k 1. aprílu uviesť na trh,“ konštatuje D. Hrčka.

Legislatíva, ktorá sa venuje tejto oblasti, sa na Slovensku ešte len tento rok preberá z európskej. Platiť má až od budúceho roka. „Ale my už teraz vieme v tejto komunite zákazníkom ponúknuť dva programy,“ zdôrazňuje ďalej.

V súčasnosti v legislatíve pribúdajú nové pojmy, a to sú prosumeri, komunity a agregácie. Prosumeri sú samospotrebitelia, ktorí môžu fungovať ako spoločne konajúci v tej istej budove. Zavedením týchto pojmov do legislatívy bude možné napríklad prostredníctvom inštalovaného fotovoltického systému na bytovom dome zabezpečiť, že aj vlastníci bytov budú mať k dispozícii nejakú časť z vyrobenej energie na streche.

Komunity sú zase právnické osoby, ktoré budú vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov ako občianske energetické spoločenstvá.

Agregátor je subjekt, ktorý zlučuje flexibilitu z viacerých odberných a odovzdávacích miest na účel ponuky predaja agregovanej flexibility na trhu. Ide teda o obchodníka s energiou. „Je to prevádzkovateľ zariadenia na uskladňovanie elektriny a poskytovateľ flexibility,“ vysvetľuje odborník.

Garancia ceny

Spoločnosť Viessmann ponúka v energetickej komunite dva programy. Prvým je Viessmann Share Paušál a druhým Viessmann Share Tarif.

Energetická komunita Viessmann Share spočíva v tom, že zákazník si na webovej stránke môže sám vybrať kombinácie jednotlivých technológií – či už je to fotovoltický systém, tepelné čerpadlo plus batériový systém.

Po výbere druhov technológií v rámci programu Paušál dostane zákazník výslednú cenu. „Tú mu budeme vedieť garantovať na obdobie dvoch rokov. Vždy na konci roka mu príde zaúčtovanie, plus-mínus 20 %. Ak ušetrí podľa toho, čo sme mu vypočítali, tak dostane ešte bonus,“ hovorí s tým, že do rozpätia 120 % je to bez doplatku.

„Podstatou je ale to, že mu budeme vedieť garantovať cenu elektriny z týchto zariadení,“ dodáva.

Možnosťou sú aj variabilné tarifikácie

Viessmann Share Tarif funguje na rovnakom princípe. Jediná zmena spočíva v tom, že je to hlavne riešenie pre systémového zákazníka, ktorý bude mať každý mesiac odlišnú cenu.

„Ide o to, že budeme zákazníkov učiť, aby fungovali vo variabilných tarifikáciách. Jednoducho zákazníkovi vysvetlíme a nastavíme tepelné čerpadlo, aby napríklad nezohrieval teplú úžitkovú vodu ráno od šiestej do ôsmej, kedy je to najdrahšie,“ hovorí D. Hrčka.

Zároveň dodáva, že takýmto ohrevom v inom časovom pásme dokáže zákazník ušetriť až 80 % z ceny elektrickej energie.

V programe Paušál bude mať spotrebiteľ garanciu bezstarostnosti. „Bude mať stopercentnú zelenú elektrinu, dostane k tomu transparentný pôvod elektriny. Je to jednoducho komplexný energetický systém. Okrem toho zákazník v tejto komunite získa výhodu zdieľanej alebo virtuálnej batérie,“ dodáva.

Znamená to teda, že prebytky bude môcť dodávať do siete a bude si ich môcť zobrať naspäť. Nebude to však časovo obmedzené. „Teda ten, kto bude chcieť zainvestovať do takéhoto systému, si potom tie prebytky ukladá do sietí neobmedzene. Takto si vie tú energiu našetriť vlastne až do dôchodku,“ zdôrazňuje ďalej.

Riešenie prináša niekoľko výhod

 
 

Zostáva vám 28% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.