Obnoviteľné zdroje energie ešte nikdy v histórii Nemecka nemali taký veľký podiel na výrobe elektriny ako v tomto roku. Napriek tomu najväčšia európska krajina v tomto roku vypúšťa do ovzdušia viac emisií ako vlani.
Obnoviteľné zdroje energie (OZE) v Nemecku tento rok dosiahli nový rekord. Z celkovej inštalovanej kapacity tvoria viac ako 50 percent a na produkcii energie sa podieľajú asi 30 percentami. Avšak hoci biomasa, veterná, solárna či vodná energia tvoria v najľudnatejšom štáte EÚ čoraz väčšiu časť energetického mixu, emisie skleníkových plynov v krajine rastú.
Jadro vyradené, uhlie na vzostupe
Dôvod tohto nárastu je v energetike, z ktorej pochádza veľká väčšina emisií v Nemecku. Podiel energie vyrobenej z uhlia medziročne vzrástol a podiel OZE prevýšil. Viac ako polovica nemeckých uhoľných elektrární pritom spaľuje „najšpinavší“ druh uhlia – lignit. V menšej miere sa pod nárast emisií podpísal taktiež import elektriny zo zahraničia, najmä z Francúzska.
„Problém bol znásobený panickým rozhodnutím odstaviť všetky jadrové elektrárne, ktoré produkujú len veľmi málo oxidu uhličitého, po nešťastí v japonskej Fukušime v roku 2011,“ uvádza The Economist. Dodávky elektriny z OZE sú navyše relatívne závislé na prírodných podmienkach a fluktuujú (v Nemecku z OZE dominuje veterná energia) a dopĺňať ich musí flexibilnejšia energia z tepelných elektrární.
„Vládne plány taktiež narušil silnejší hospodársky rast a nižšie ceny ropy, ktoré podporili využívanie fosílnych palív na vykurovanie a Nemcom, ktorí milujú autá, priniesli aj nižšie ceny benzínu a nafty. Politika Energiewende sa zamerala na dotovanie obnoviteľných zdrojov bez toho, aby bola venovaná pozornosť vyraďovaniu fosílnych palív z energetiky,“ priniesol The Economist.
Cieľ pre rok 2020 Nemci nesplnia
Podľa prepočtov AG Energiebilanzen spotreba energií v Nemecku v tomto roku oproti vlaňajšku vzrastie o asi 1,9%. Odhady, s ktorými na základe údajov za prvý polrok prišli nemecké inštitúty Agora Energiewende a Agora Verkehrswende, potvrdzujú, že celkový objem emisií oxidu uhličitého bude v Nemecku v tomto roku väčší než vlaňajších 906 miliónov ton.
„Začína byť zrejmé, že nemecký experiment s vysokou podporu obnoviteľnej energie nedokáže naplniť cieľ zredukovať emisie oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 percent oproti roku 1990, hoci na dotácie do zelenej energie bolo naliatych takmer 800 miliárd eur,“ píše James Conca, expert na jadrovú energetiku a životné prostredie pre magazín Forbes.
Nemecká vláda už v októbri tohto roku priznala, že ambiciózny 40-percentný cieľ sa krajine do roku 2020 naplniť nepodarí. Podľa aktuálnych odhadov by mali byť emisie skleníkových plynov oproti roku 1990 nižšie len o asi 32%.
Zelení žiadali útlm uhlia
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.