Elektromobily tvoria zlomok, predaj SUV rastie. Tu sú prvé dáta o registráciách áut v roku 2021 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Elektromobily na Slovensku tvoria zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Medzi individuálne dovezenými autami prevládali autá staršie ako päť rokov s emisnou triedou EURO 5 a nižšou.

elektromobily

Foto: Energie-portal.sk

Batériové elektromobily, plug-in hybridy autá na stlačený zemný plyn (CNG) a vozidlá s inými alternatívnymi pohonmi na slovenských cestách pribúdajú len veľmi pomaly. Absolútnu väčšinu z novoregistrovaných vozidiel aj naďalej tvoria autá s klasickým spaľovacím motorom na benzín či naftu.

Vyplýva to z prvých oficiálnych údajov o registrácií motorových vozidiel za rok 2021. Kompletné dáta si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.

V článku sa dozviete:

 • koľko áut bolo na Slovensku zareigstrovných vlani a v predošlých 10 rokoch,
 • koľko z novoregistrovaných áut tvoria autá s elektrickým pohonom,
 • aká je skladba novoregistrovaných vozidiel podľa pohodu,
 • čo hovorí štatistika o veku a emisných triedach dovážaných vozidiel.

Elektromobily tvorili 3 % registrácií

Celkový počet registrácií nových vozidiel na Slovensku vlani medziročne mierne vzrástol. Kým v roku 2020 bolo zaregistrovaných necelých 85 000 vozidiel, v minulom roku to bolo viac ako 87 000.

Ako však ukazuje nasledujúci graf, v porovnaní s úrovňou spred pandémie COVID-19 sa na Slovensku aj vlani registrovalo výrazne menej nových vozidiel. V predošlých rokoch 2016 – 2019 bolo každoročne zaregistrovaných viac ako 100 000 nových vozidiel.

 
 

Zostáva vám 72% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. František19.01.2022 (09:29)
  Veľmi zaujímavý prehľad a pohľad na vec. Na jednej strane sú čísla, na druhej skutočná realita. V článku mne osobne chýba aj zmienka o „čipovej kríze“, ktorá má tiež svoj podiel na menšom predaji vozidiel. Mnohokrát sa ľuďom nechce čakať viac mesiacov na nové auto, ktoré je už aj drahšie, menej vybavené a potom si kupujúci radšej zvolí rýchlejšiu cestu vo forme individuálneho dovozu. Za toto by som ich neodsudzoval. To, že v tomto štáte veľa vecí nefunguje už vieme. Ľudia potrebujú žiť, presúvať sa. V prípade elektromobilu je to cesta stále ťažko „prejazdná“ a to nemyslím len pre systém podpory a dotácií, ktorý de facto nie je žiadny, ale aj na skutočnosť, že čo s 8 -10 ročným elektromobilom, kde už bude batéria na konci svojej životnosti. Takéto vozidlá budú ťažko predajné, novú batériu sa neoplatí kupovať a tak nám vznikne „nový odpad“, ktorý bude treba riešiť. Naopak klasické auto, ktoré má spaľovací motor bude funkčný aj po 20 rokoch a môže slúžiť. Čiže kde je tá správna cesta? Ak sa bavíme o ochrane životného prostredia, tak v prvom rade by mala byť podporená hromadná doprava. Ale nie takým spôsobom ako to bolo v BA kraji a priľahlých okresoch, kde nebola vôbec. Ešte aj toto politici dokázali zničiť. Za posledné roky sa nič významné nevybudovalo v oblasti verejnej dopravy. Potom prosím neodsudzujme ľudí, že si musia riešiť svoj život v oblasti dopravy bez podpory štátu. Za 32 rokov od nežnej revolúcie, sme stále na začiatku.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Čerpačku zvanú Rusko čakajú horúce chvíle. Embargo však zabolí aj nás

Komentár. Čerpačku zvanú Rusko čakajú horúce chvíle. Embargo však zabolí aj nás

Kremeľ drží v šachu aj Čína či India. Európa zase zrejme nedokáže zabrániť tomu, aby na kontinent vstupovali rafinované ázijské produkty, ktoré budú vyrobené sčasti aj z ruskej ropy.

Budaj predložil klimatický zákon, štát chce nútiť sám seba

Budaj predložil klimatický zákon, štát chce nútiť sám seba

Pozreli sme sa na detaily návrhu klimatického zákona, ktorý minulý týždeň predložilo ministerstvo životného prostredia na pripomienkovanie.

Distribučky: Nechceme brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale treba rešpektovať fyzické limity siete

Distribučky: Nechceme brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale treba rešpektovať fyzické limity siete

Pripájanie OZE zdrojov má svoje rácio, no kapacitu sústavy nemožno donekonečna naťahovať, zhodujú sa distribučné spoločnosti.