Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií

Podiel amerických domov vykurovaných elektrinou sa za 70 rokov zvýšil z 1 na 39 %. Štúdia skúmala príčiny nárastu.

Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií

Foto: Depositphotos

V roku 1950 predstavoval podiel amerických domácností vykurovaných elektrinou iba 1 %. V roku 2018 to bolo už 39 %. Aké sú dôvody tohto nárastu v krajine, kde sa stále vykuruje predovšetkým lacným zemným plynom, ale aj drahším vykurovacím olejom a propánom?

Vedecká štúdia z Kalifornskej univerzity skúmala príčiny rastúcej elektrifikácie za ostatných 70 rokov. Nárast súvisí s geografiou, klímou, cenami energií, typom bývania, aj príjmami domácností. Tieto faktory vysvetľujú až 90 % rastu. Jeden z uvedených faktorov však dominuje. Ktorý?

Lucas W. Davis následne prepočítava ekonomické náklady povinnej elektrifikácie nových domov. Ktorým domácnostiam je v podstate jedno, či používajú na vykurovanie elektrinu alebo zemný plyn? Pre ktoré domácnosti by takáto zmena zdroja znamenala výraznú zmenu nákladov a v akej výške?

Povinná elektrifikácia

Súčasný trend elektrifikácie a znižovania používania fosílnych palív pri vykurovaní neobchádza ani Spojené štáty. Kalifornské mesto Berkeley ako prvé zaviedlo zákaz inštalovania plynovej prípojky v novej rezidenčnej výstavbe. Obmedzenia neskôr zaviedli aj ďalšie mestá v Kalifornii, New Yorku a v niektorých štátoch východného pobrežia. Povinná elektrifikácia v niektorých regiónoch môže spôsobiť rast nákladov domácností na vykurovanie.

Podľa L. Davisa však v “politickom humbugu” okolo odstavovania fosílnych palív nezaznieva dôležitá skutočnosť. Elektrifikácia domácností nie je nič nové a je to proces prebiehajúci už vyše 70 rokov, väčšinou bez politických zásahov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. D.Moll16.04.2021 (16:53)
    Tak my plynom kúrime už dosť rokov, nemali sme moc na výber, takže sme skor hľadali alternatívu k cene a to sa celkom podarilo u slovakia energy, máme tú zimu síce furt dražšiu než susedia s tepeľným čerpadlom, ale aj tak je zmena citeľná.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Dopyt po maričoch elektriny rastie, je to aj dôsledok nerozvážnych politík

Názor. Dopyt po maričoch elektriny rastie, je to aj dôsledok nerozvážnych politík

Obnoviteľné zdroje často vytvárajú prebytky elektriny a tým škodia klíme, píše František Sztruhár.

Ako chce Španielsko elektrifikovať ekonomiku? Základom majú byť lacné obnoviteľné zdroje

Ako chce Španielsko elektrifikovať ekonomiku? Základom majú byť lacné obnoviteľné zdroje

Kapacity solárnych a veterných parkov majú niekoľkonásobne vzrásť, čo umožní výrobu vodíka za konkurencieschopnú cenu.

Názor. Sú slnečné a veterné elektrárne skutočne komplementárne? Dáta to nepotvrdzujú

Názor. Sú slnečné a veterné elektrárne skutočne komplementárne? Dáta to nepotvrdzujú

Slnko v našej zemepisnej šírke má ročné využitie maximálne okolo 11%, vietor 26 %, píše Andrej Hanzel.

X
X
X
X