Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo 2

Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií

Podiel amerických domov vykurovaných elektrinou sa za 70 rokov zvýšil z 1 na 39 %. Štúdia skúmala príčiny nárastu.

Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií

Foto: Depositphotos

V roku 1950 predstavoval podiel amerických domácností vykurovaných elektrinou iba 1 %. V roku 2018 to bolo už 39 %. Aké sú dôvody tohto nárastu v krajine, kde sa stále vykuruje predovšetkým lacným zemným plynom, ale aj drahším vykurovacím olejom a propánom?

Vedecká štúdia z Kalifornskej univerzity skúmala príčiny rastúcej elektrifikácie za ostatných 70 rokov. Nárast súvisí s geografiou, klímou, cenami energií, typom bývania, aj príjmami domácností. Tieto faktory vysvetľujú až 90 % rastu. Jeden z uvedených faktorov však dominuje. Ktorý?

Lucas W. Davis následne prepočítava ekonomické náklady povinnej elektrifikácie nových domov. Ktorým domácnostiam je v podstate jedno, či používajú na vykurovanie elektrinu alebo zemný plyn? Pre ktoré domácnosti by takáto zmena zdroja znamenala výraznú zmenu nákladov a v akej výške?

Povinná elektrifikácia

Súčasný trend elektrifikácie a znižovania používania fosílnych palív pri vykurovaní neobchádza ani Spojené štáty. Kalifornské mesto Berkeley ako prvé zaviedlo zákaz inštalovania plynovej prípojky v novej rezidenčnej výstavbe. Obmedzenia neskôr zaviedli aj ďalšie mestá v Kalifornii, New Yorku a v niektorých štátoch východného pobrežia. Povinná elektrifikácia v niektorých regiónoch môže spôsobiť rast nákladov domácností na vykurovanie.

Podľa L. Davisa však v “politickom humbugu” okolo odstavovania fosílnych palív nezaznieva dôležitá skutočnosť. Elektrifikácia domácností nie je nič nové a je to proces prebiehajúci už vyše 70 rokov, väčšinou bez politických zásahov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. D.Moll16.04.2021 (16:53)
    Tak my plynom kúrime už dosť rokov, nemali sme moc na výber, takže sme skor hľadali alternatívu k cene a to sa celkom podarilo u slovakia energy, máme tú zimu síce furt dražšiu než susedia s tepeľným čerpadlom, ale aj tak je zmena citeľná.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Politici rozohrali nebezpečnú hru. V krízovej dobe môže brzdiť kľúčové investície

Komentár. Politici rozohrali nebezpečnú hru. V krízovej dobe môže brzdiť kľúčové investície

Čerešničkou na torte bol návrh poslanca Kremského zdaniť Slovnaft 90 % sadzbou. Politici svojimi krokmi brzdia investície, znižujú motiváciu firiem vytvárať zisk a podnikať na Slovensku.

Názor. Zraniteľným odberateľom už ostáva len týždeň na rozhodnutie, či podpísať zmluvu bez ceny

Názor. Zraniteľným odberateľom už ostáva len týždeň na rozhodnutie, či podpísať zmluvu bez ceny

Regulácia cien komodity nižšiu cenu dlhodobo neprinesie a navyše stavia zraniteľného odberateľa do pasce, píše predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová.

Ako je to s urýchleným povoľovaním OZE a čo hovorí nariadenie? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s urýchleným povoľovaním OZE a čo hovorí nariadenie? (PRÁVNY POHĽAD)

Schválením Nariadenia Rady (EÚ) 2022/2577 z 22. decembra 2022 bol stanovený rámec na urýchlenie zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov. Píše Sylvia Berová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.