Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií

Podiel amerických domov vykurovaných elektrinou sa za 70 rokov zvýšil z 1 na 39 %. Štúdia skúmala príčiny nárastu.

Elektrické vykurovanie postupne nahrádza plyn aj bez regulácií

Foto: Depositphotos

V roku 1950 predstavoval podiel amerických domácností vykurovaných elektrinou iba 1 %. V roku 2018 to bolo už 39 %. Aké sú dôvody tohto nárastu v krajine, kde sa stále vykuruje predovšetkým lacným zemným plynom, ale aj drahším vykurovacím olejom a propánom?

Vedecká štúdia z Kalifornskej univerzity skúmala príčiny rastúcej elektrifikácie za ostatných 70 rokov. Nárast súvisí s geografiou, klímou, cenami energií, typom bývania, aj príjmami domácností. Tieto faktory vysvetľujú až 90 % rastu. Jeden z uvedených faktorov však dominuje. Ktorý?

Lucas W. Davis následne prepočítava ekonomické náklady povinnej elektrifikácie nových domov. Ktorým domácnostiam je v podstate jedno, či používajú na vykurovanie elektrinu alebo zemný plyn? Pre ktoré domácnosti by takáto zmena zdroja znamenala výraznú zmenu nákladov a v akej výške?

Povinná elektrifikácia

Súčasný trend elektrifikácie a znižovania používania fosílnych palív pri vykurovaní neobchádza ani Spojené štáty. Kalifornské mesto Berkeley ako prvé zaviedlo zákaz inštalovania plynovej prípojky v novej rezidenčnej výstavbe. Obmedzenia neskôr zaviedli aj ďalšie mestá v Kalifornii, New Yorku a v niektorých štátoch východného pobrežia. Povinná elektrifikácia v niektorých regiónoch môže spôsobiť rast nákladov domácností na vykurovanie.

Podľa L. Davisa však v “politickom humbugu” okolo odstavovania fosílnych palív nezaznieva dôležitá skutočnosť. Elektrifikácia domácností nie je nič nové a je to proces prebiehajúci už vyše 70 rokov, väčšinou bez politických zásahov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. D.Moll16.04.2021 (16:53)
    Tak my plynom kúrime už dosť rokov, nemali sme moc na výber, takže sme skor hľadali alternatívu k cene a to sa celkom podarilo u slovakia energy, máme tú zimu síce furt dražšiu než susedia s tepeľným čerpadlom, ale aj tak je zmena citeľná.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Článok Jána Maceja z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/04.

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Odpájanie od CZT sa domácnostiam oplatí, decentralizované vykurovanie ale čelí diskriminácii, píše Ivan Satvár, konateľ spoločnosti Virtuálny správca budov.

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Úvodník vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodársvo 2021/04.