VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

EIB schválila stámilióny na energetiku v Európe

Správna rada Európskej investičnej banky (EIB) schválila minulý týždeň nové financovanie vo výške 5,5 miliardy eur na podporu viacerých projektov, nielen energetických.

vodík

Foto: Depositphotos

Financovanie vo výške 3,7 miliardy eur pôjde na pomoc podnikom pri znižovaní nákladov na energiu, zlepšovanie environmentálnej udržateľnosti a podpore rozsiahlych podnikových inovácií.

Financovanie inovácií zahŕňa podporu pre novú gigafabriku vo Švédsku, ktorá bude vyrábať batérie pre pol milióna elektromobilov ročne a vyvíjať batériové články novej generácie.

Diaľkové vykurovanie vo Fínsku

EIB podporí investíciu do dvoch projektov výroby tepla z obnoviteľných zdrojov energie v sektore centralizovaného zásobovania teplom. Prvý je zariadenie využívajúce tepelné čerpadlo a druhým je projekt konverzie paliva z uhlia na pelety z biomasy.

Cieľom je nahradiť centrálne vykurovanie založené na fosílnych palivách udržateľnejším a efektívnejším mixom výroby energie z obnoviteľných zdrojov, čo má viesť k zníženiu emisií skleníkových plynov a nižšiemu znečisteniu ovzdušia.

Približná suma podpory je 150 miliónov eur z celkovej odhadovanej sumy 209 miliónov eur. Podľa informácií EIB sa plánované jednotky nebudú musieť podrobiť procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA. Drevené pelety, ktoré sa majú využívať, však budú musieť spĺňať kritériá udržateľnosti EIB.

Dny teplárenství a energetiky 2024

Tri ďalšie fínske projekty na zelený vodík

Ďalší fínsky projekt, ktorý získa podporu EIB, je výroba zelených kvapalných palív.

Projekt spočíva v návrhu, realizácii a prevádzke rôznych kombinovaných veľkých (~120 MW) zariadení na výrobu syntetického metánu a "zeleného" vodíka, ktoré budú umiestnené v rôznych kombinovaných tepelných a energetických staniciach na viacerých miestach vo Fínsku.

Predkladatelia odôvodňujú projekt cieľmi Fínska v znižovaní emisií v doprave. Fínska vláda vytvorila Plán pre dopravu bez fosílnych palív, v ktorom sa bioplyn považuje za kľúč k zníženiu emisií z dopravy ťažkými nákladnými vozidlami (heavy duty vehicle - HDV).

Tento plán počíta s finančnými stimulmi, ktorých cieľom je, aby do roku 2030 bolo prevádzkovaných na obnoviteľný plyn 6200 takýchto vozidiel. Stimuly by mali pokryť rozdiel medzi nákupnou cenou nákladného vozidla na plyn a naftového variantu.

Celkové náklady projektu sa odhadujú na 924 miliónov eur, EIB ho podporí sumou 231 miliónov eur.

Podobný projekt, ktorý sa EIB rozhodla podporiť, je výstavba a prevádzka zariadenia na výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov (40 až 50 MW) na výrobu syntetického metánu, ktoré sa nachádza vedľa existujúcej kogeneračnej elektrárne v blízkosti mesta Tampere. Rozpočet ani podporenú sumu EIB neuvádza.

Tretí fínsky projekt na zelený vodík je totožný s predchádzajúcim, ale umiestnený bude pri Lahti vo Fínsku. Ani v tomto prípade EIB neuvádza rozpočet.

Nízkoemisné vozidlá vo Francúzsku

Ďalším projektom, ktorý podporila EIB už koncom februára, je obnova vozového parku autobusov bez emisií uhlíka vo francúzskej metropole Rouen.

Z projektu sa bude financovať obnova 128 autobusov siete verejnej dopravy v meste Rouen vozidlami s nulovými emisiami, elektrická modernizácia 49 školských autobusov a autokarov, ako aj modernizácia systému predaja cestovných lístkov a prevádzky.

Zo 128 autobusov bude 14 štandardných vodíkových autobusov, 70 elektrických kĺbových autobusov a 44 štandardných elektrických autobusov.

EIB podporí projekt za približne 131 miliónov eur sumou cca 50 miliónov eur.

IPESOFT

V Španielsku podporia zelené hypotéky

Projekt sa týka 100 % zelených hypoték pre súkromné osoby a developerov, ktoré budú slúžiť na financovanie projektov energetickej účinnosti a obnoviteľných zdrojov energie v Španielsku.

EIB podporí financovanie vo výške 90 miliónov eur, čo tvorí polovicu celkového rozpočtu projektu.

Podpora aj pre Slovensko

 
 

Zostáva vám 32% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.

Bol to najväčší pokles od spustenia EU ETS. Emisie v energetike a priemysle rekordne klesli

Bol to najväčší pokles od spustenia EU ETS. Emisie v energetike a priemysle rekordne klesli

Emisie v EÚ klesli proti roku 2005 takmer o polovicu, hlási Európska komisia po spracovaní najnovších dát za vlaňajšok.

Zvyšovať podiel obnoviteľnej energie možno aj bez výstavby nových zdrojov

Zvyšovať podiel obnoviteľnej energie možno aj bez výstavby nových zdrojov

Nie všetky krajiny EÚ dosiahli záväzný podiel obnoviteľnej energie v roku 2020. Francúzsko zatiaľ ani nenakúpilo voľné „kapacitné potvrdenky“.