Návrat k minuloročnej vyhláške ÚRSO znamená stop pre dynamickú tarifikáciu sadzieb za elektrinu.
Chaos s cenami elektriny a zneplatnenie novej cenovej vyhlášky ÚRSO nezasiahli iba priamo do výšky faktúr odberateľov. Návrat k minuloročnej vyhláške zamená aj to, že reálny prínos z inteligentných meracích systémov, tzv. smart metrov, sa opäť odkladá.
Hoci smart metre majú niektoré domácnosti a podniky inštalované už pár rokov a nové inštalácie stále prebiehajú, ľudia a firmy z nich praktický osoh nemajú. Existujúce cenové pásma totiž nezohľadňujú dynamickú tarifikáciu. Teda napríklad lacnejší odber elektriny počas nočných hodín alebo cez víkendy.
Výhoda smart metrov spočíva v okamžitom odpočte spotreby a dodávateľov ponúka možnosti ako nastaviť rôzne pásma podľa typu odberateľov. Viacerí dodávatelia už aj uzavreli zmluvy s klientami zohľadňujúce dynamickú tarifikáciu.
„Domácnosti by mohli vďaka dynamickým tarifám optimalizovať svoju spotrebu a ušetriť. Predpokladáme, že sa diskusia k tejto téme čoskoro otvorí. VSE je pripravená podporiť zavedenie nových sadzieb pre svojich zákazníkov, aby zákazníci mali z IMS nie len praktický prínos, ale aj finančný,“ uviedla pre portál energia.sk Katarína Šulíková, špecialistka komunikácie v spoločnosti VSE.
Inteligentné merače síce majú pomôcť odberateľom ušetriť, no niekedy to môže byť úplne naopak. Nedávna štúdia realizovaná univerzitou v holandskom Twente zistila, že päť rôznych typov smart metrov vykazovalo spotrebu elektriny takmer šesťkrát vyššiu než bola skutočná.
Vedci neuviedli, o aké značky smart metrov išlo, no predávajú a inštalujú sa napríklad v Holandsku (750-tisíc domácností). Vo Veľkej Británii ich v súčasnosti používa asi päť miliónov domácností.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.