Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Editoriál. Za každú cenu

Komentár vyšiel v augustovom vzdaní mesačníka Odpadové hospodárstvo, 2017/08.

Editoriál. Za každú cenu

Vydávať svoju agendu za akýsi cnostný a morálne vyšší cieľ politikov vždy láka. Ekonomická efektívnosť a racionalita akoby mohli ísť bokom. Ochrana životného prostredia je toho typickým príkladom.

Analytici z ministerstva financií a Inštitútu environmentálnej politiky začiatkom júla svojou správou v rámci projektu Hodnota za peniaze zaťali do environmentálnej politiky. Revízia výdavkov na životné prostredie ukázala, že celkový potenciál vyšších príjmov alebo nižších výdavkov v sektore životného prostredia u nás predstavuje asi 130 miliónov eur.

Na ochranu životného prostredia na Slovensku dávame porovnateľne veľa ako okolité krajiny či priemer EÚ, no hoci v niektorých oblastiach sme nad priemerom, v kvalite ovzdušia či pripájaní domácností k čističkám odpadových vôd zaostávame.

Materiál analytikov však nie je iba brožúrkou štatistík. Medzi riadkami z neho vyplýva čosi podstatnejšie. Zvyšovanie kvality životného prostredia a vytváranie slobodnejšieho, menej regulovaného ekonomického prostredia sa nemusia vylučovať. Ba dokonca – môžu ísť aj ruka v ruke.

Radovan PotočárZrušenie dlho kritizovanej podpory domáceho uhlia je príkladom za všetky drobné. Ekonómov, ktorí by sa proti nemu postavili, je pritom určite približne toľko ako ochrancov prírody, ktorí by pokračovanie podpory pre hnedé uhlie obhajovali.

Škodlivých častíc v ovzduší Hornej Nitry by ubudlo a odberatelia elektriny by ročne ušetrili okolo sto miliónov. Ostatní producenti energie by navyše prišli o štátom podporovanú nekalú konkurenciu.

Okrem úzkeho politického klanu a možno ešte výrobcov alobalu by teda zo zrušenia podpory dlhodobo profitovali všetci. Lenže pozor. Chránime sociálne istoty baníkov. Všetko ostatné musí ísť bokom. Dokonalé alibi.

Ďalším implicitným odkazom analytikov je prepotrebný tlak na efektívnosť. Na skutočnú hodnotu za peniaze. V prípade, že na určitom cieli aj panuje zhoda, hnať sa za ním bez ohľadu na náklady za každú cenu nie je odhodlanosť, ale dogmatizmus. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Hudec: Českí politici sa nebáli deregulovať dodávku elektriny aj pre domácnosti

Michal Hudec: Českí politici sa nebáli deregulovať dodávku elektriny aj pre domácnosti

Aké sú rozdiely na trhu s elektrinou na Slovensku a v Česku? Prečo sú podobné podmienky iba na veľkoobchodnom trhu?

SPP má projekt, ktorý prepojí elektroenergetiku a plynárenstvo. Kľúčom je vodík

SPP má projekt, ktorý prepojí elektroenergetiku a plynárenstvo. Kľúčom je vodík

Smart riešenia zjednodušia pripájanie nových zdrojov obnoviteľnej energie do sústavy, hovorí Martin Kečkéš z SPP.

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Vlastníci bytovky v Spišskej Novej Vsi postavili vlastnú plynovú kotolňu a inštalovali solárne kolektory. Náklady na bývanie sa nezvyšovali už 15 rokov.