VSE
VSE
Belimo 2

Editoriál. V zlých časoch funguje šetriť

Mnohé vlády svojou geopolitickou naivitou ponechali svoje krajiny závislé od zdrojov energie od zločineckého režimu v Rusku. Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v decembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/12 s prílohou ENERGO.

Editoriál. V zlých časoch funguje šetriť

Foto: Energie-portal.sk

Spočiatku to vyzeralo, že rok 2022 má našliapnuté byť prvým pokojnejším obdobím počas pandémie covidu. Posilňoval nádej, že verejnosť sa opäť začne zaujímať aj o iné dôležité témy vrátane tých environmentálnych.

Februárová invázia Putinovho režimu na slobodnú Ukrajinu však tieto očakávania okamžite zrazila na zem a upozornila na tému, ktorá je pre spoločnosť najdôležitejšia. Tou je obrana slobody.

Odhalila aj obrovské zlyhania vlád v oblasti energetickej bezpečnosti a ukázala, že v situácii, keď sa aj pre ňu dostáva globálny trh do recesie, prestávajú fungovať alebo byť prospešné aj mnohé vládami vnútené trhy vrátane toho recyklačného či emisného.

Týka sa to bytostne aj Slovenska. Tridsaťtri rokov po novembri 1989 majú ľudia čoraz viac očakávaní a požiadaviek smerom k vláde, namiesto toho, aby žiadali, nech sa vláda do nich stará čo najmenej.

Náklady firiem aj domácností prudko stúpajú, pretože vlády svojím socialistickým rozhadzovaním peňazí roztočili infláciu. Uvaľujú nové regulácie, čím neustále zvyšujú výdavky domácností.

Mnohé z nich svojou geopolitickou naivitou ponechali svoje krajiny závislé od zdrojov energie od zločineckého režimu v Rusku.

Zdá sa, že budúci rok bude rokom veľkého zlomu a treba dúfať, že pozitívneho. Vlády sa musia vrátiť k zodpovednosti, šetreniu a k prioritám, ktorých dôležitosti rozumela verejnosť pred 33 rokmi.

Mimochodom, kríza a rast nákladov tvrdo dopadajú na verejnosť aj firmy, naše vydavateľstvo nevynímajúc.

Sme v zložitej ekonomickej situácii, v ktorej prudko rastú ceny tovarov i služieb. Rozhodli sme sa však, že jej nebudeme čeliť tým, že zvýšime čitateľom cenu predplatného. Výšku predplatného nemeníme už od jeho zavedenia, teda bezmála desať rokov, a to aj napriek tomu, že ceny rastú a my neustále zvyšujeme výkon.

Chceme robiť to, čo by v ekonomickej núdzi mala robiť celá spoločnosť. Šetriť.

Rastúce náklady na tlač a distribúciu časopisu nás dostávajú do veľmi náročnej situácie. Rozhodli sme sa preto, že časopis Odpadové hospodárstvo budeme vydávať štvrťročne, no s dvojnásobným počtom strán.

Veríme vo vaše porozumenie. Tešíme sa, že čítanosť našich online denníkov tento rok sumárne rekordne vzrástla a podobne tak rastie i počet vás, ktorí si nás predplácajú. Pre nás je to signál, že sme na správnej ceste.

Milí čitatelia, v novom roku 2023 vám v mene nášho vydavateľstva a redakcie prajem úspešné prekonávanie prekážok, čo najviac slobody a pohody.

Radovan Kazda
spoločník vydavateľstva
PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X