Ticho pred búrkou či búrka v pohári vody? Vodík je témou na desaťročia (píše Radovan Potočár) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Editoriál. Ticho pred búrkou či búrka v pohári vody? Vodík je témou na desaťročia

Úvodník vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/08.

Editoriál. Ticho pred búrkou či búrka v pohári vody? Vodík je témou na desaťročia

Foto: Energie-portal.sk

Diskusia o ekonomickej efektívnosti v odvetví, akým je energetika, nepatrí k najľahším disciplínam.

Silné postavenie štátov vo vlastníctve firiem naprieč energetickým reťazcom, rozdávanie dotácií krížom-krážom od fosílnych palív po obnoviteľné zdroje a všeobjímajúca regulácia majú za dôsledok, že pri interpretácii javov a trendov sa nedá vystačiť s ekonomickými kategóriami.

Dopyt, ponuka či ceny sú nezriedka skôr okolnosťami než hybnými silami pri procesoch, ktoré sa viac odvíjajú od napĺňania zelených cieľov, realizácie sociálnej politiky, volebného cyklu alebo úspešnosti lobistických skupín.

Nováčikom v hitparáde energetických trendov je vodík. Má sa s ním počítať v plynárenstve, hovorí sa o ňom v elektroenergetike, vonku z hry nie je ani v sektore budov a svojich fanúšikov má aj v doprave. Štáty EÚ rad za radom prijímajú vodíkové stratégie, vlastný dokument má Európska komisia aj Slovensko.

Reálnych projektov zatiaľ nie je veľa uskutočnených, ak sa však plány aspoň sčasti pretavia do reality, jedného dňa budú elektrolyzéry v Európe vyrastať ako huby po daždi. Rozvoj vodíkového hospodárstva bude v každom prípade behom na dlhé trate a to, či dnes zažívame ticho pred búrkou alebo búrku v pohári vody, ukáže budúcnosť.

Diapazón zámerov zahŕňa všetko od námetov pre fantastiku až po projekty, ktoré aspoň na prvé počutie neznejú úplne odtrhnuté od (ekonomickej/technickej) reality. Takými sú plány na výrobu vodíka z prebytku atómiek, jeho opatrné primiešavanie do plynárenskej siete či využitie tohto energonosiča pre potreby flexibility pri ďalšom rozvoji OZE vo výrobe elektriny.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. zdruzenie-liehu@nextra.sk23.08.2021 (08:53)
    Výroba vodíka pri jadrových elektrárňach – veď hej, elektrina pre elektrolýzu je „blízko“, ale v tých lokalitách nie je žiadna možnosť odbytu pre vodík. Technici vedia, že je ľahšie prepraviť elektrinu na miesto spotreby ako prepravovanie vodíka. Takže aj tento námet stojí za solídne prehodnotenie, aj keď legislatíva už predloženým návrhom umožňuje takúto činnosť pre JAVYS. Jadrové elektrárne by sa mali zamerať na využitie "odpadového" nízkopotenciálneho tepla, napr. aj tepelnými čerpadlami, čo by bolo účelnejšie než ich "transformovanie" na výrobu vodíka.. K projektu "vodík" ak si niekto prečíta časť možnosti realizácie, tak za našich podmienok (systém a podmienky verejného obstarávania) je to doba 5 - 10 rokov na prípravu realizáciu projektu a to nesmie nikto odvolať v procese výberu projektanta až po technického dozora. Tým chcem naznačiť, že za túto dobu sa zmení vláda najmenej 2x a nikto nezaručí, že v projekte bude pokračovať ( skúsenosti máme s výstavbou diaľnic) Nuž a taký je osud kolónie. Účelné by bolo chápať problematiku „vodíkovej stratégie“ ako podmnožinu väčšej, dôležitejšej ( komplikovanejšej) množiny nazývanej DEKARBONIZÁCIA čo súvisí s potenciálnym zužitkovaním CO2 (recyklácia uhlíka) na využiteľné palivo v rámci "dekarbonizácie" životného prostredia, ktorej nedeliteľnou súčasťou je recyklačné využívanie uhlíka disponibilného v odpadoch, plastoch, ale aj v CO2 (ktorý produkujú všetky stacionárne zdroje do atmosféry) na prípravu uhľovodíkových palív. Žiaľ pre anglicky výraz "carbon" dochádza k nesprávnemu výkladu a chápaniu; mnohí zotrvávajú v omyle – mýlia si odchod od uhlia (carbon) ako nahraditeľného zdroja energie s odchodom od uhlíka (carbon) čo je na tejto Zemi nemožné Julius Forsthoffer, 23.8.2021, jufostar@gmail.com

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Sú to nové výdavky aj stratené príležitosti. Zastropovanie energií nie je zadarmo

Komentár. Sú to nové výdavky aj stratené príležitosti. Zastropovanie energií nie je zadarmo

Raz je to nová daň, inokedy dotácia. Cenové stropy sa realizujú rôznymi spôsobmi. Každý z nich ale má svoje náklady aj nezamýšľané dôsledky. Tu sú štyri príklady.

Tomáš Rajčan: Trh s elektrinou funguje, ceny odrážajú výkonovú nerovnováhu

Tomáš Rajčan: Trh s elektrinou funguje, ceny odrážajú výkonovú nerovnováhu

Zabezpečiť výkonovú rovnováhu sústavy nebude možné bez plynových elektrární, ukazuje analýza.

Kto a z čoho zaplatí „garantované“ ceny energií? Štát má iba dve možnosti

Kto a z čoho zaplatí „garantované“ ceny energií? Štát má iba dve možnosti

Miliardy eur na garantované ceny elektriny a plynu pre spotrebiteľov vláda nevyčaruje, musí ich odniekiaľ zobrať.