VSE
VSE
Belimo 2

Editoriál. Slovensko splnilo dôležitý cieľ. V cieľovej rovinke však nie je

Odvetvie novej energetiky na Slovensku podľa Eurostatu dosiahlo kľúčový cieľ pre rok 2020. Úvodník Radovana Potočára vyšiel vo februárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/02 s prílohou ENERGO.

Editoriál. Slovensko splnilo dôležitý cieľ. V cieľovej rovinke však nie je

Foto: Energie-portal.sk

Eurostat začiatkom nového roka zverejnil údaje o podiele obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na hrubej koncovej spotrebe energií v EÚ za rok 2020. Jednotlivé krajiny s novou štatistikou dostali „vysvedčenie“.

Práve s predvlaňajším rokom bol totiž spojený dlho skloňovaný cieľ EÚ zvýšiť podiel OZE na 20 %. Členské štáty mali k tomuto záväzku prispieť vlastnými národnými cieľmi, pričom v prípade Slovenska išlo o podiel OZE na úrovni 14 %.

EÚ ako celku aj Slovensku sa cieľ pre rok 2020 podarilo splniť. Budovateľské nadšenie z dosahovania a prekonávania cieľov však treba schladiť minimálne z troch dobrých dôvodov.

Prvým dôvodom je povaha samotnej štatistiky a spôsob, akým sa údaje vykazujú. Dosiahnutie 14-percentného cieľa sa v prípade Slovenska ešte v roku 2019 javilo ako málo pravdepodobné: podiel OZE na Slovensku celú dekádu (2009 – 2018) osciloval okolo úrovne 9 – 12 % a rastový trend bolo badať iba s prižmúrením oboch očí.

Potom však prišli dáta Eurostatu za rok 2019, v ktorých podiel OZE na Slovensku z ničoho nič vystrelil o päť percentuálnych bodov. Zdrojom tohto nárastu bol najmä sektor vykurovania a chladenia, kde sa podiel OZE medziročne takmer zdvojnásobil.

Rezort hospodárstva tento skok vysvetlil zmenou v slovenskom výkazníctve, najmä započítaním biomasy spaľovanej v domácnostiach do údajov, ktoré Slovensko reportuje Eurostatu. Hodnotenie tejto úpravy vstupných dát by stálo za samostatnú úvahu. Skokový nárast podielu OZE prezrádza, že tabuľky Eurostatu nie sú vytesané do kameňa.

Druhým dôvodom, prečo budovateľské nadšenie nie je na mieste, sú záväzky ako také. Dosahovanie a prekonávanie cieľov zďaleka nie je iba výsledkom vynaloženého úsilia. Do veľkej miery závisí aj od toho, ako vysoko a akým spôsobom boli ciele nastavené.

Jediným štátom EÚ, ktorý svoj národný záväzok pre rok 2020 nesplnil, bolo Francúzsko. Krajina vyrába zhruba 70 % elektriny z jadra a zvyšok produkcie v elektroenergetike pokrývajú najmä OZE, takmer všetka elektrina vo Francúzsku tak pochádza z bezemisných zdrojov. Na dosiahnutie 23 % národného cieľa pre OZE to však Parížu nestačilo.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X