Podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií podľa ministerstva vzrástol z viacerých dôvodov.
Obnoviteľné zdroje energie (OZE) na Slovensku v roku 2019 zlomili historický rekord. Vyplýva to z najnovších údajov Eurostat-u, o ktorých sme na Energie-portal.sk podrobne informovali už v decembri 2020.
Podiel OZE na koncovej spotrebe energií po rokoch stagnácie či mierneho poklesu v roku 2019 dosiahol rekordných 16,89 %. Oproti predošlému roku 2018 to predstavuje skokový nárast o päť percentuálnych bodov.
Rast potiahli vykurovanie a doprava
Do súhrnnej štatistiky Eurostatu je zahrnutý podiel OZE v troch oblastiach: v elektroenergetike, vykurovaní / chladení a v doprave.
V prvom prípade zostal podiel OZE medziročne takmer bez zmeny. Oproti úrovne z roka 2018 vzrástol o 0,5 percentuálneho bodu na necelých 22 %.
V sektore vykurovania a chladenia sa však podiel OZE medziročne takmer zdvojnásobil na z 10,6 % na 19,7 %.
Za celkovým nárastom podielu OZE je tiež vyšší podiel zelených zdrojov energie v doprave. Po dlhšom období stagnácie podiel OZE v tomto segmente stúpol o 1,3 percentuálneho bodu na 8,3 %.
Galek: Poskytli sme presnejšie dáta
Rekordný nárast podielu OZE na koncovej spotrebe energií sčasti vysvetlil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), Karol Galek (SaS), v rozhovore na konci roka 2020.
Slovensko podľa K. Galeka Eurostat-u dodatočne nahlásilo údaje o energii vyrobenej z OZE v domácnostiach, ktoré v štatistike predtým vôbec nefigurovali. Experti MH SR sa pritom inšpirovali postupom v iných krajinách, napríklad v susednom Česku.
„Teplo vyrobené z OZE v domácnostiach sa u nás vykazovalo prakticky na úrovni nula, započítavali sa tam viac menej iba kogenerácie na báze drevnej štiepky, či bioplyn. Naši experti v tejto súvislosti oslovili štatistický úrad a SHMÚ, aby vyhodnotili tieto údaje za domácnosti,“ povedal K. Galek.
Karol Galek | Foto: Archív KG
„Okrem toho tiež mohlo, že v novembri 2020 sme zrealizovali štúdiu v oblasti využívania tepelných čerpadiel. Ani tepelné čerpadlá totiž neboli zahrnuté do údajov, ktoré Slovensko Eurostat-u zasielalo,“ doplnil.
Karaba: Štát presné dáta nemá
Vysvetlenie štátneho tajomníka K. Galeka však podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Jána Karabu, obstojí iba sčasti. Ako pripomína, žiadny úrad nemôže disponovať takýmito údajmi v presnej podobe, keďže domácnosti nemajú povinnosť nahlasovať využívanie OZE na vykurovanie a chladenie.
„Z toho vyplýva, že hovoríme o odhade, založenom na nejakom type aproximácie priemernej spotreby energie slovenských domácností na vykurovanie a ohrev teplej vody a počte predaných, resp. nainštalovaných zariadení OZE,“ uviedol J. Karaba.
„Aktivita sa však ministerstvu určite oplatila, keďže jej výsledkom je masívny nárast podielu OZE v sektore vykurovania a chladenia o 9,1 percentuálneho bodu, ktorý nás posúva na vedúce priečky v dosahovaní, resp. prekračovaní záväzného cieľa do roku 2020, hneď vedľa Švédska, Fínska a Dánska,“ podotkol riaditeľ SAPI.
Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk
Rezort hospodárstva sme preto oslovili s otázkou, z akých zdrojov pochádzajú dáta o využívaní OZE v domácnostiach. Zaujímali sme sa tiež, ako si MH SR vysvetľuje výrazný nárast OZE v doprave.
Domácnosti oslovili s dotazníkmi
Na spresnení štatistiky týkajúcej sa využívania biomasy v domácnostiach podľa MH SR pracoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ten v spolupráci so Štatistickým úradom SR zrealizoval dve štatistické zisťovania.
Pilotné zisťovanie, ktoré prebehlo už v roku 2018, bolo hradené z grantového projektu Eurostat-u. Druhé štatistické zisťovanie inicioval aj financoval sám SHMÚ priamo z rezortného rozpočtu Ministerstva životného prostredia SR.
„Dotazníky ako aj školenia vykonávateľov štatistického zisťovania boli v gescii SHMÚ. Úlohou projektu bolo určenie spotreby biomasy v domácnostiach, pretože tieto údaje sa v predchádzajúcich rokoch rádovo líšili v rôznych štatistikách,“ reagovala Katarína Matejková z kancelárie ministra hospodárstva.
„Spotreba biomasy v domácnostiach nie je zanedbateľná a pre SHMÚ je to dôležitý údaj pre kvalitu ovzdušia a správne určenie emisií skleníkových plynov. Tento projekt na základe lepšej metodiky spresnil štatistiku energetickej spotreby domácností,“ doplnila K. Matejková.
Viac biopalív prikázal zákon
Okrem sektoru vykurovania a chladenia, kde podiel OZE vzrástol najmarkantnejšie, však k rastu celkového podielu OZE na koncovej spotrebe energií prispel aj zvýšený podiel zelených zdrojov doprave.
Zostáva vám 23% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.