INNOGY
VSDS
Belimo 2

Tepelné čerpadlá, biomasa aj biopalivá. MH SR vysvetľuje prekvapivý nárast podielu OZE

Podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií podľa ministerstva vzrástol z viacerých dôvodov.

Vitoligno 150-S

Ilustračné foto: Splyňovací kotol na kusové drevo Vitoligno 150-S / Zdroj: Viessmann

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) na Slovensku v roku 2019 zlomili historický rekord. Vyplýva to z najnovších údajov Eurostat-u, o ktorých sme na Energie-portal.sk podrobne informovali už v decembri 2020.

Podiel OZE na koncovej spotrebe energií po rokoch stagnácie či mierneho poklesu v roku 2019 dosiahol rekordných 16,89 %. Oproti predošlému roku 2018 to predstavuje skokový nárast o päť percentuálnych bodov.

Rast potiahli vykurovanie a doprava

Do súhrnnej štatistiky Eurostatu je zahrnutý podiel OZE v troch oblastiach: v elektroenergetike, vykurovaní / chladení a v doprave.

V prvom prípade zostal podiel OZE medziročne takmer bez zmeny. Oproti úrovne z roka 2018 vzrástol o 0,5 percentuálneho bodu na necelých 22 %.

V sektore vykurovania a chladenia sa však podiel OZE medziročne takmer zdvojnásobil na z 10,6 % na 19,7 %.

Za celkovým nárastom podielu OZE je tiež vyšší podiel zelených zdrojov energie v doprave. Po dlhšom období stagnácie podiel OZE v tomto segmente stúpol o 1,3 percentuálneho bodu na 8,3 %.

Galek: Poskytli sme presnejšie dáta

Rekordný nárast podielu OZE na koncovej spotrebe energií sčasti vysvetlil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), Karol Galek (SaS), v rozhovore na konci roka 2020.

Slovensko podľa K. Galeka Eurostat-u dodatočne nahlásilo údaje o energii vyrobenej z OZE v domácnostiach, ktoré v štatistike predtým vôbec nefigurovali. Experti MH SR sa pritom inšpirovali postupom v iných krajinách, napríklad v susednom Česku.

„Teplo vyrobené z OZE v domácnostiach sa u nás vykazovalo prakticky na úrovni nula, započítavali sa tam viac menej iba kogenerácie na báze drevnej štiepky, či bioplyn. Naši experti v tejto súvislosti oslovili štatistický úrad a SHMÚ, aby vyhodnotili tieto údaje za domácnosti,“ povedal K. Galek.

Karol Galek |  Foto: Archív KG

„Okrem toho tiež mohlo, že v novembri 2020 sme zrealizovali štúdiu v oblasti využívania tepelných čerpadiel. Ani tepelné čerpadlá totiž neboli zahrnuté do údajov, ktoré Slovensko Eurostat-u zasielalo,“ doplnil.

Karaba: Štát presné dáta nemá

Vysvetlenie štátneho tajomníka K. Galeka však podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Jána Karabu, obstojí iba sčasti. Ako pripomína, žiadny úrad nemôže disponovať takýmito údajmi v presnej podobe, keďže domácnosti nemajú povinnosť nahlasovať využívanie OZE na vykurovanie a chladenie.

„Z toho vyplýva, že hovoríme o odhade, založenom na nejakom type aproximácie priemernej spotreby energie slovenských domácností na vykurovanie a ohrev teplej vody a počte predaných, resp. nainštalovaných zariadení OZE,“ uviedol J. Karaba.

„Aktivita sa však ministerstvu určite oplatila, keďže jej výsledkom je masívny nárast podielu OZE v sektore vykurovania a chladenia o 9,1 percentuálneho bodu, ktorý nás posúva na vedúce priečky v dosahovaní, resp. prekračovaní záväzného cieľa do roku 2020, hneď vedľa Švédska, Fínska a Dánska,“ podotkol riaditeľ SAPI.

Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk

Rezort hospodárstva sme preto oslovili s otázkou, z akých zdrojov pochádzajú dáta o využívaní OZE v domácnostiach. Zaujímali sme sa tiež, ako si MH SR vysvetľuje výrazný nárast OZE v doprave.

Domácnosti oslovili s dotazníkmi

Na spresnení štatistiky týkajúcej sa využívania biomasy v domácnostiach podľa MH SR pracoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ten v spolupráci so Štatistickým úradom SR zrealizoval dve štatistické zisťovania.

Pilotné zisťovanie, ktoré prebehlo už v roku 2018, bolo hradené z grantového projektu Eurostat-u. Druhé štatistické zisťovanie inicioval aj financoval sám SHMÚ priamo z rezortného rozpočtu Ministerstva životného prostredia SR. 

„Dotazníky ako aj školenia vykonávateľov štatistického zisťovania boli v gescii SHMÚ. Úlohou projektu bolo určenie spotreby biomasy v domácnostiach, pretože tieto údaje sa v predchádzajúcich rokoch rádovo líšili v rôznych štatistikách,“ reagovala Katarína Matejková z kancelárie ministra hospodárstva.

„Spotreba biomasy v domácnostiach nie je zanedbateľná a pre SHMÚ je to dôležitý údaj pre kvalitu ovzdušia a správne určenie emisií skleníkových plynov. Tento projekt na základe lepšej metodiky spresnil štatistiku energetickej spotreby domácností,“ doplnila K. Matejková. 

VIESSMANN

Viac biopalív prikázal zákon

Okrem sektoru vykurovania a chladenia, kde podiel OZE vzrástol najmarkantnejšie, však k rastu celkového podielu OZE na koncovej spotrebe energií prispel aj zvýšený podiel zelených zdrojov doprave.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. Vladimir Orovnicky14.01.2021 (20:10)
  Vážim si aktivity SAPI a jej profesionalitu v oblasti FP ale pre oblast tepelnych cerpadiel je potrebne doplnit este informacie, V ziadnom pripade sa nejedna o nejake odhady a aproximacie od stola, jedna sa o europsku legislativa podkla ktorej sa postupuje v ramci celej EU. Výroba, dovoz, alebo vývoz výrobkov podľa Nariadenia 517/2014/EÚ. Štatistika tepelných čerpadiel podľa Smernice 2009/28/EÚ, Uvedene analyzy spracovava Slovensky zvaz pre chladiacu, klimatizacnu techniku a tepelne cerpadla uz viacero rokov. Pokial ma aj redakcia zaujem ziskat blizsie informacie radi ich poskytneme
 2. Ján Karaba/SAPI15.01.2021 (08:01)
  Nespochybňujem, že existujú presné čísla o počte tepelných čerpadiel. Určite však neexistujú presné čísla o spotrebe energie a podiele z tejto spotreby v domácnostiach z OZE, osobitne v členení na vykurovanie, ohrev TPV a chladenie. A v mojom komentári používam pojem aproximácia práve na toto. Nakoniec, aj v článku sa spomína, že sa vychádzalo z dotazníkovej akcie. Zároveň by bolo vhodné od Štatistického úradu zistiť vysvetlenie metodológie výpočtu a presnú štruktúru vykázaných údajov. Tieto údaje totiž nie sú zrejmé z nimi zverejnených štatistík za rok 2019. A implikácie sú zrejmé, toto zdvojnásobenie podielu energie z OZE vďaka domácnostiam znamená, že MH SR pri tvorení INEKP mala úplne zlé východiská (o ktorých však museli tušiť, lebo majú na starosti práve tieto sektorové štatistiky) a preto ten cieľ na úrovni 19,2% je nesprávne nastavený.
 3. pavolkosa1959@gmail.com18.01.2021 (09:05)
  Pá Karaba nechápem, čo Vám tak vadí na tom že splníme nejaký cieľ, ktorý bol nastavený tiež iba nejako a nebodaj budeme medzi "lídrami". Veď to je jedno veľké divadlo, teraz to nemyslím v zlom, otázka akú rolu v ňom hráme v rámci celého príbehu. Základná premisa v rámci EÚ o neutrálnosti spaľovania biomasy ohľadom vypúšťania CO2 je nezmysel. Skoro všetci vedia len to nikto nechce akceptovať. Možno by sa dalo o neutrálnosti hovoriť o jednoročných rastlinách (kukurica, cirok, slama) ak k nim nepripočítame spotrebu PHM pri ich získavaní, účinnosť výroby elektriny cez bioplynky cca 30%, s pochybným využitím tepla - čiže ani tam. Ak teraz v štatistickom zúfalstve pálime biomasu (stromy, vyrezávame napr. porasty okolo horských potokov (lebo to nie je les a to sa môže, dokonca musí v rámci čistenia pasienkov na , ktorých sa nič nepasie), ktoré majú 10, 20 aj 100 rokov rastu a ukladania uhlíka. My to spálime za hodinu, deň a vypustíme do ovzdušia, kam sa v nabližšom horizonte 10,20, 100 rokov tie molekuly CO2 podejú, keď sú také zlé ? Budú čakať niekde v kútiku bez prispenia k skleníkovému efektu pokiaľ ich spapkajú nové rastliny a stromy. Všetky tie úrovne plnenia, percentá a pod je hra , ktorú všetci nejako hráme a tvárime sa prevažne vážne. Donedávna som mal rád citát, ktorý sa pripisuje Winstonovi Churchilovi " Verim len tej štatistike, ktorú som sám sfalšoval", našiel som však lepší od klasika Marka Twaina a síce "Existuje lož, nehorázna lož a štatistika"

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.