VSE
VSE
Belimo

Tepelné čerpadlá, biomasa aj biopalivá. MH SR vysvetľuje prekvapivý nárast podielu OZE

Podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií podľa ministerstva vzrástol z viacerých dôvodov.

Vitoligno 150-S

Ilustračné foto: Splyňovací kotol na kusové drevo Vitoligno 150-S / Zdroj: Viessmann

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) na Slovensku v roku 2019 zlomili historický rekord. Vyplýva to z najnovších údajov Eurostat-u, o ktorých sme na Energie-portal.sk podrobne informovali už v decembri 2020.

Podiel OZE na koncovej spotrebe energií po rokoch stagnácie či mierneho poklesu v roku 2019 dosiahol rekordných 16,89 %. Oproti predošlému roku 2018 to predstavuje skokový nárast o päť percentuálnych bodov.

Rast potiahli vykurovanie a doprava

Do súhrnnej štatistiky Eurostatu je zahrnutý podiel OZE v troch oblastiach: v elektroenergetike, vykurovaní / chladení a v doprave.

V prvom prípade zostal podiel OZE medziročne takmer bez zmeny. Oproti úrovne z roka 2018 vzrástol o 0,5 percentuálneho bodu na necelých 22 %.

V sektore vykurovania a chladenia sa však podiel OZE medziročne takmer zdvojnásobil na z 10,6 % na 19,7 %.

Za celkovým nárastom podielu OZE je tiež vyšší podiel zelených zdrojov energie v doprave. Po dlhšom období stagnácie podiel OZE v tomto segmente stúpol o 1,3 percentuálneho bodu na 8,3 %.

Galek: Poskytli sme presnejšie dáta

Rekordný nárast podielu OZE na koncovej spotrebe energií sčasti vysvetlil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), Karol Galek (SaS), v rozhovore na konci roka 2020.

Slovensko podľa K. Galeka Eurostat-u dodatočne nahlásilo údaje o energii vyrobenej z OZE v domácnostiach, ktoré v štatistike predtým vôbec nefigurovali. Experti MH SR sa pritom inšpirovali postupom v iných krajinách, napríklad v susednom Česku.

„Teplo vyrobené z OZE v domácnostiach sa u nás vykazovalo prakticky na úrovni nula, započítavali sa tam viac menej iba kogenerácie na báze drevnej štiepky, či bioplyn. Naši experti v tejto súvislosti oslovili štatistický úrad a SHMÚ, aby vyhodnotili tieto údaje za domácnosti,“ povedal K. Galek.

Karol Galek |  Foto: Archív KG

„Okrem toho tiež mohlo, že v novembri 2020 sme zrealizovali štúdiu v oblasti využívania tepelných čerpadiel. Ani tepelné čerpadlá totiž neboli zahrnuté do údajov, ktoré Slovensko Eurostat-u zasielalo,“ doplnil.

Karaba: Štát presné dáta nemá

Vysvetlenie štátneho tajomníka K. Galeka však podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Jána Karabu, obstojí iba sčasti. Ako pripomína, žiadny úrad nemôže disponovať takýmito údajmi v presnej podobe, keďže domácnosti nemajú povinnosť nahlasovať využívanie OZE na vykurovanie a chladenie.

„Z toho vyplýva, že hovoríme o odhade, založenom na nejakom type aproximácie priemernej spotreby energie slovenských domácností na vykurovanie a ohrev teplej vody a počte predaných, resp. nainštalovaných zariadení OZE,“ uviedol J. Karaba.

„Aktivita sa však ministerstvu určite oplatila, keďže jej výsledkom je masívny nárast podielu OZE v sektore vykurovania a chladenia o 9,1 percentuálneho bodu, ktorý nás posúva na vedúce priečky v dosahovaní, resp. prekračovaní záväzného cieľa do roku 2020, hneď vedľa Švédska, Fínska a Dánska,“ podotkol riaditeľ SAPI.

Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk

Rezort hospodárstva sme preto oslovili s otázkou, z akých zdrojov pochádzajú dáta o využívaní OZE v domácnostiach. Zaujímali sme sa tiež, ako si MH SR vysvetľuje výrazný nárast OZE v doprave.

Domácnosti oslovili s dotazníkmi

Na spresnení štatistiky týkajúcej sa využívania biomasy v domácnostiach podľa MH SR pracoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ten v spolupráci so Štatistickým úradom SR zrealizoval dve štatistické zisťovania.

Pilotné zisťovanie, ktoré prebehlo už v roku 2018, bolo hradené z grantového projektu Eurostat-u. Druhé štatistické zisťovanie inicioval aj financoval sám SHMÚ priamo z rezortného rozpočtu Ministerstva životného prostredia SR. 

„Dotazníky ako aj školenia vykonávateľov štatistického zisťovania boli v gescii SHMÚ. Úlohou projektu bolo určenie spotreby biomasy v domácnostiach, pretože tieto údaje sa v predchádzajúcich rokoch rádovo líšili v rôznych štatistikách,“ reagovala Katarína Matejková z kancelárie ministra hospodárstva.

„Spotreba biomasy v domácnostiach nie je zanedbateľná a pre SHMÚ je to dôležitý údaj pre kvalitu ovzdušia a správne určenie emisií skleníkových plynov. Tento projekt na základe lepšej metodiky spresnil štatistiku energetickej spotreby domácností,“ doplnila K. Matejková. 

VIESSMANN

Viac biopalív prikázal zákon

Okrem sektoru vykurovania a chladenia, kde podiel OZE vzrástol najmarkantnejšie, však k rastu celkového podielu OZE na koncovej spotrebe energií prispel aj zvýšený podiel zelených zdrojov doprave.

 
 

Zostáva vám 23% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

  1. Vladimir Orovnicky14.01.2021 (20:10)
    Vážim si aktivity SAPI a jej profesionalitu v oblasti FP ale pre oblast tepelnych cerpadiel je potrebne doplnit este informacie, V ziadnom pripade sa nejedna o nejake odhady a aproximacie od stola, jedna sa o europsku legislativa podkla ktorej sa postupuje v ramci celej EU. Výroba, dovoz, alebo vývoz výrobkov podľa Nariadenia 517/2014/EÚ. Štatistika tepelných čerpadiel podľa Smernice 2009/28/EÚ, Uvedene analyzy spracovava Slovensky zvaz pre chladiacu, klimatizacnu techniku a tepelne cerpadla uz viacero rokov. Pokial ma aj redakcia zaujem ziskat blizsie informacie radi ich poskytneme
  2. Ján Karaba/SAPI15.01.2021 (08:01)
    Nespochybňujem, že existujú presné čísla o počte tepelných čerpadiel. Určite však neexistujú presné čísla o spotrebe energie a podiele z tejto spotreby v domácnostiach z OZE, osobitne v členení na vykurovanie, ohrev TPV a chladenie. A v mojom komentári používam pojem aproximácia práve na toto. Nakoniec, aj v článku sa spomína, že sa vychádzalo z dotazníkovej akcie. Zároveň by bolo vhodné od Štatistického úradu zistiť vysvetlenie metodológie výpočtu a presnú štruktúru vykázaných údajov. Tieto údaje totiž nie sú zrejmé z nimi zverejnených štatistík za rok 2019. A implikácie sú zrejmé, toto zdvojnásobenie podielu energie z OZE vďaka domácnostiam znamená, že MH SR pri tvorení INEKP mala úplne zlé východiská (o ktorých však museli tušiť, lebo majú na starosti práve tieto sektorové štatistiky) a preto ten cieľ na úrovni 19,2% je nesprávne nastavený.
  3. pavolkosa1959@gmail.com18.01.2021 (09:05)
    Pá Karaba nechápem, čo Vám tak vadí na tom že splníme nejaký cieľ, ktorý bol nastavený tiež iba nejako a nebodaj budeme medzi "lídrami". Veď to je jedno veľké divadlo, teraz to nemyslím v zlom, otázka akú rolu v ňom hráme v rámci celého príbehu. Základná premisa v rámci EÚ o neutrálnosti spaľovania biomasy ohľadom vypúšťania CO2 je nezmysel. Skoro všetci vedia len to nikto nechce akceptovať. Možno by sa dalo o neutrálnosti hovoriť o jednoročných rastlinách (kukurica, cirok, slama) ak k nim nepripočítame spotrebu PHM pri ich získavaní, účinnosť výroby elektriny cez bioplynky cca 30%, s pochybným využitím tepla - čiže ani tam. Ak teraz v štatistickom zúfalstve pálime biomasu (stromy, vyrezávame napr. porasty okolo horských potokov (lebo to nie je les a to sa môže, dokonca musí v rámci čistenia pasienkov na , ktorých sa nič nepasie), ktoré majú 10, 20 aj 100 rokov rastu a ukladania uhlíka. My to spálime za hodinu, deň a vypustíme do ovzdušia, kam sa v nabližšom horizonte 10,20, 100 rokov tie molekuly CO2 podejú, keď sú také zlé ? Budú čakať niekde v kútiku bez prispenia k skleníkovému efektu pokiaľ ich spapkajú nové rastliny a stromy. Všetky tie úrovne plnenia, percentá a pod je hra , ktorú všetci nejako hráme a tvárime sa prevažne vážne. Donedávna som mal rád citát, ktorý sa pripisuje Winstonovi Churchilovi " Verim len tej štatistike, ktorú som sám sfalšoval", našiel som však lepší od klasika Marka Twaina a síce "Existuje lož, nehorázna lož a štatistika"

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Eurofondy sa dajú využiť aj na tepelné čerpadlo či solárne panely. Podmienkou je dosiahnuť aspoň 30-percentnú energetickú úsporu.

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Pozreli sme sa na najdôležitejšie energetické témy, ktoré prezentuje Donald Trump.

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

X
X
X
X