Postupné a citlivé vytrácanie Mikulášov v energetike (píše Radovan Potočár) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Editoriál. Postupné a citlivé vytrácanie Mikulášov v energetike

Úvodník vyšiel v decembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/12.

Editoriál: Postupné a citlivé vytrácanie Mikulášov v energetike

Radovan Potočár | Foto: Odpady-portal.sk

Ceny energií sú pre politikov komunikačne najlepšie uchopiteľnou a marketingovo najvďačnejšou témou v energetike. Každé znižovanie cien energií, bez ohľadu na to, čo k nemu vedie, je ťažko odolateľnou príležitosťou stať sa v očiach voličov Mikulášom.

Tomuto lákadlu neodolal ani minister Sulík. Na tlačovej besede s predsedom ÚRSO minister 19. novembra oznámil zlacnenie dodávok zemného plynu a elektriny v budúcom roku. Dôvodom sú nižšie ceny energetických komodít na burze.

Na podobné PR cvičenia sme si za roky vládnutia Smeru zvykli: zníženie cien je úspechom ÚRSO, ba priamo triumfom vlády; na druhej strane zvýšenie cien je nespravodlivosťou, na ktorú sa nedá reagovať inak než trhaním faktúr. Zvykli sme si a otupeli.

Lenže počúvať predsedu strany, ktorá sa dlhodobo profiluje ekonomicky liberálne, zasadzuje sa za trhové riešenia a menší vplyv štátu, ako hrdo oznamuje výsledky cenovej regulácie, bolo aj napriek tomuto zvyku/otupeniu prekvapením a déja vu zároveň. Odhliadnuc od toho, že chválenie sa vývojom na burze je samo osebe pomerne obskúrna disciplína.

Na druhej strane treba ministra (a jeho štátneho tajomníka) pochváliť za výber predsedu ÚRSO, ktorého forma, priebeh aj výsledok poskytujú oveľa väčší základ pre optimizmus ako obdobné manévre predošlej garnitúry. Kým tie vyústili v pôsobení dvojnásobného ministra a poslanca NR SR najväčšej vládnej strany na čele zo zákona nezávislého úradu, Andrej Juris zatiaľ pochybnosti o svojej nezávislosti nezasial.

Na liberalizáciu cien energií na spomínanej tlačovej konferencii neprišlo, v opatrných formuláciách sa však dostala do programového vyhlásenia vlády a o čosi konkrétnejšie o nej už posledne rozpráva aj nový predseda ÚRSO.Ceny energií budeme deregulovať citlivo a postupne, hovorí napríklad v rozhovore, ktorý vyšiel v decembrovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Podnikatelia: Ak bude podpora štátu pri energiách rovnaká ako pri covide, nastane prepúšťanie

Podnikatelia: Ak bude podpora štátu pri energiách rovnaká ako pri covide, nastane prepúšťanie

Malí a strední podnikatelia nedokážu preniesť zvýšené náklady na elektrinu a plyn do ceny produktu, vraví zástupca živnostníkov.

Platíme o milióny eur viac na regulovaných poplatkoch ako susedné štáty. Pre podniky je to problém

Platíme o milióny eur viac na regulovaných poplatkoch ako susedné štáty. Pre podniky je to problém

Opatrenia, s ktorými prišiel štát, pre nás neznamenajú žiadnu podporu. Vládnych 500-tisíc eur by sme vyčerpali tak za dve hodiny, hovorí šéf chemičky Duslo.

Je neférové, že dotácie pre OZE a náklady na zálohu znáša spotrebiteľ, tvrdí expert

Je neférové, že dotácie pre OZE a náklady na zálohu znáša spotrebiteľ, tvrdí expert

V súťaži o vyrobenú elektrinu produkujú lacné premenlivé zdroje podľa Bryana Leylanda komické výsledky.