NO DIG konferencia
VSE
Belimo 2

Názor. Dynamická tarifikácia nestačí, treba myslieť na odchýlku

Nepresným plánovaním môžu firmy vyrobiť odchýlku, ktorá výrazne zníži výnos z využívania dynamických cien elektrickej energie, píše Martin Sliva.

Martin Sliva

Martin Sliva / Foto: archív M.S.

Reakcia na zistenie ÚRSO, že len 40 % dodávateľov energií ponúka firmám možnosť zazmluvniť si dynamické ceny elektriny. Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk


Dynamická tarifikácia býva prezentovaná pre neregulované subjekty (firmy) ako možnosť znížiť náklady na elektrickú energiu presunom odberu do lacnejších hodín, keďže ceny elektriny na každú hodinu nasledujúceho dňa sú známe deň vopred.

V praxi je však dynamická tarifikácia iba čiastkové riešenie problému s narastajúcou špičkovou spotrebou, nedostatkom podporných služieb a s vysokými cenami elektrickej energie pre neregulované subjekty.

Pokiaľ firmy nevyužívajú energetický manažérsky systém (EMS), ktorý za bežných okolností sleduje spotrebu odberného miesta a ceny elektrickej energie v reálnom čase (aj keď v prípade dynamickej tarifikácie sú dané) a zároveň aj fyzicky reguluje spotrebu a výrobu elektrickej energie skrz prevádzkované technológie v reálnom čase (teda zvýši alebo zníži ich výkon podľa potreby odberného miesta a celej elektrickej siete), môže byť pre nich využívanie dynamických taríf rizikom, resp. nemusí byť dostatočne atraktívne.

A to najmä z toho dôvodu, že svoju spotrebu si musia naplánovať deň vopred, teda v súlade s uzávierkou denného trhu. Hoci existujú rôzne predikčné mechanizmy na priebeh odberu alebo dodávky do sústavy, skutočnosť počas dňa môže byť úplne iná a odber či dodávka do sústavy sa vie v priebehu hodiny výrazne meniť. Nepresným plánovaním tak vedia firmy vyrobiť odchýlku, ktorá im môže výrazne znížiť celkový výnos z využívania dynamických cien elektrickej energie. 

V Českej republike sú dynamické ceny už dlhší čas a ukazuje sa, že pri správnom riadení je možné dosiahnuť určitý benefit vyplývajúci z pohybu ceny na krátkodobých trhoch a tento sa v určitom cenovom zvýhodnení prenáša aj na zákazníka.

Ďalším perspektívnym krokom je doplnenie dynamickej cenotvorby smart optimalizáciou odchýlky neregulovaných odberateľov, ktorá kombinuje plánovanie spotreby odberného miesta s jeho reguláciou v reálnom čase. To je možné napríklad s využitím smart batériových úložísk alebo prostredníctvom služby flexibility.

V oboch prípadoch je však potrebné inštalovať aj systém, ktorý fyzicky spotrebu, prípadne aj výrobu elektrickej energie reguluje. Či už prostredníctvom špeciálnych riadiacich jednotiek alebo napojením sa na existujúce systémy pre meranie a reguláciu, tzv. MaR prevádzkovaných technológií a zdrojov. Ich riadenie zastrešuje už spomínaný EMS.

Týmto spôsobom sa do veľkej miery rieši problematika nedostatku podporných služieb, keďže spotreba energie v odbernom mieste je regulovaná podľa aktuálnej, nie iba predpokladanej potreby siete. Zároveň takýto spôsob energetického riadenia predstavuje pre firmy menšie riziko a vyšší potenciál optimalizácie nákladov cez možnosť aktívneho zarábania na poskytovaní necertifikovaných podporných služieb.

Vo všeobecnosti sa dá skonštatovať, že dynamická tarifikácia je istým krokom vpred, avšak nie je tým najspoľahlivejším a dostatočne koncepčným riešením.

Martin Sliva, Country manažér spoločnosti Fuergy pre Českú republiku


Diskusia (1)

  1. peter.szilard@slovnaft.sk29.11.2023 (12:46)
    Do tohto všetkého ešte vstúpia nové služby na trhu, ktoré budú robiť odberatelia (flexibilita, zdieľanie). Takže ak má dodávateľ možnosť (v reálnom čase) vyrovnávať odchýlku svojej bilančnej skupiny, tak mu to bude málo platné, keďže skutočnú spotrebu zistí až na nasledujúci deň. V rámci EDC sa toto vôbec nijako nerieši :( .

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X