Kto vie prispôsobiť spotrebu, môže s dynamickými sadzbami ušetriť. Spotrebu musí presmerovať na hodiny s nízkou cenou elektriny.
Od 1. októbra minulého roka zákon od dodávateľov elektriny vyžaduje, aby odberateľom umožňovali aj dodávku elektriny s dynamickou sadzbou a aby o tejto možnosti aj informovali. Ide o požiadavku, ktorú od Slovenska vyžadovala legislatíva EÚ a ktorá môže najmä v kombinácií s inteligentnými meracími systémami (IMS) niektorým odberateľom znížiť účty za energie.
„Progresívne využívanie nových možností tarifikácie má veľký, a zatiaľ veľmi slabo rozvíjaný potenciál najmä u dodávateľov elektriny, ktorí by mohli motivovať zákazníka odoberať viac elektriny, keď je cena elektriny na trhu najnižšia, alebo dokonca aj záporná,“ vysvetľoval v rozhovore pre Energie-portal.sk Slavomír Sabol z Východoslovenskej distribučnej.
„Takéto dynamické obchodnícke sadzby môžu zásadne zmeniť správanie odberateľov a pomôžu im robiť dobré rozhodnutia. V konečnom dôsledku môžu odberatelia znížiť svoje náklady na elektrinu a môžu pomôcť zelenej energetike,“ povedal.
Podobne sa na dynamické ceny elektriny pozerá aj regulátor. Ten najnovšie zmapoval situáciu na trhu, aby zistil, ako sa dynamické ceny využívajú a ako o nich dodávatelia informujú.
„Jedna z kľúčových tém pre úrad je umožniť slovenským odberateľom elektriny aktívne riadenie vlastnej spotreby elektriny. Uplatňovanie dynamickej ceny elektriny ponúka pre aktívnych odberateľov možnosť dosiahnuť úspory vďaka zmene vlastnej spotreby, respektíve jej prispôsobenia stanoveným cenám pre konkrétne časové úseky dňa,“ hovorí predseda ÚRSO Andrej Juris.
„Zavádzanie inteligentných meracích systémov spolu s rozvojom využívania fotovoltaiky umožní odberateľom elektriny optimalizovať svoje náklady na elektrinu. Zároveň platí, že dynamické ceny elektriny nemusia byť vhodné pre všetkých odberateľov a preto odporúčame dôsledne zvážiť ich výhody a nevýhody,“ podotkol šéf ÚRSO.
V článku sa dozviete:
- čo sú dynamické ceny elektriny,
- ako sa počítajú ceny za dodávku pri dynamických sadzbách,
- ako dodávatelia dynamické sadzby uplatňujú,
- koľko dodávateľov plní literu zákona,
- aká časť kontraktov mala dynamické ceny vlani a koľko je ich tento rok.
Čo sú dynamické ceny elektriny
Podľa zákona o energetike je dynamickou cenou elektriny cena elektriny, ktorej výška odráža zmeny cien na denných a vnútrodenných trhoch s elektrinou. A to v časových intervaloch, ktoré zodpovedajú najmenej frekvencii vysporiadania obchodov na týchto trhoch.
V praxi v podmienkach slovenského trhu ide o produkt, pri ktorom sa cena za dodávku elektriny mení každú hodinu počas dňa. Vychádza sa pritom z údajov organizátora krátkodobého trhu s elektrinou, ktorým je štátna spoločnosť OKTE.
Výsledná cena za dodávku elektriny s dynamickou cenou sa počíta cez hodinový odberový diagram, ktorý je oceňovaný podľa hodnôt jednotlivých hodinových spotových cien elektriny na dennom trhu zverejnených na webovom sídle OKTE pre príslušný deň a príslušnú hodinu
„Spravidla je potom jednotková cena dodanej elektriny v príslušnom mesiaci v eur/MWh vypočítaná na základe váženého priemeru hodinových cien na krátkodobom trhu, kde váhou je skutočná dodávka elektriny v príslušnej obchodnej hodine,“ uvádza regulátor.
Mnohí dodávatelia dodržujú zákon len sčasti
Zostáva vám 59% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.