Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Drevostavby rodinných domov môžu získať štátnu podporu

Majiteľov novoskolaudovaných drevodomov podporí ministerstvo pôdohospodárstva sumou až do výšky 10-tisíc eur. Kritici vidia za návrhom dohadzovanie biznisu spriazneným firmám.

Drevostavby rodinných domov môžu získať štátnu podporu

Foto: Fotolia

Štát podporí výstavbu nízkoenergetických drevených rodinných domov. Oficiálne zdôvodnenie zámeru predkladateľa návrhu vyhlášky, ktorým je Ministerstvo pôdohospodárstva, znie:  “podpora lesného hospodárstva formou podpory spracovania surového dreva.”

“Prvoradým cieľom navrhovanej podpory je zvýšiť dodávky výrobcov surového dreva – obhospodarovateľov lesa domácim spracovateľom dreva, výrobcom drevených stavebných konštrukcií pre výstavbu drevených domov,” uvádza predkladateľ.

Ministerstvo pôdohospodárstva chce rozdávať dotácie na drevodomy už nejaký ten mesiac. Znenie vyhlášky pripravuje už od jari a prvá verzia obsahovala toľko trhlín, nedostatkov a konfliktov, že musela byť stiahnutá a prepracovaná.

Podpora vidieckeho bývania neprešla

Návrh vyhlášky totiž išiel nad rámec zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy a zasahoval do podpory bývania. “Vzhľadom na finančnú náročnosť projektov drevených rodinných domov je možne usúdiť, že podpora tak bude smerovaná vyšším príjmovým skupinám, ktoré nie sú predmetom intervencií zo strany štátu v oblasti bývania,” uviedlo v jednej z mnohých pripomienok ministerstvo dopravy. Predkladateľ preto upravil znenie a vypustil z neho šľachetný zámer “podporiť bývanie občanov SR na vidieku.”

Ministerstvo dopravy a výstavby tiež vytklo množstvo nepresností, propagáciu konkrétneho výpočtového programu, či propagáciu vybraných obchodných spoločností.

Pôvodne navrhovaná výška dotácie sa zdala byť ministerstvu financií neadekvátne vysoká. “Podpora výstavby drevených domov je navrhovaná vo forme nenávratných dotácií a môže dosahovať v určitých prípadoch až 40 % z obstarávacej ceny domu.”

V zámere podľa neho “absentuje sociálny rozmer a adresnosť podpory, pretože žiadateľom môže byť akákoľvek fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR bez toho, aby sa skúmala výška jej príjmov; dotácie budú môcť byť udelené aj osobám s nadštandardným príjmom.”

Hra s ohýbaním paragrafov

Predkladateľ preto upravil návrh tak, aby sa neposkytovala dotácia, ale podpora. “Podpora sa bude poskytovať iba fyzickej osobe. Suma podpory je ustanovená tak, aby nedošlo k prekročeniu limitov pre minimálnu podporu.” Pochybnosti vyvoláva tiež určenie Poľnohospodárskej platobnej agentúry ako poskytovateľa podpory.

Ministerstvo pôdohospodárstva nedokázalo o zákonnosti navrhovanej podpory drevodomov presvedčiť ani Odbor aproximácie práva sekcie vládnej legislatívy Úradu vlády SR. “Domnievame sa, že poskytovanie dotácii na obstaranie drevodomu nie je podporou v priamej súvislosti s poskytovaním podpory podľa zákona č. 543/2007 Z. z.. Žiadame takéto splnomocňovacie ustanovenie vypustiť.”

Z(ne)výhodňovanie stavebných firiem

O komické momenty a smiech cez slzy pri čítaní procesu tvorby návrhu nie je núdza. Napríklad Úradu vlády sa pôvodná hranica obstarávacej ceny drevodomu zdala príliš vysoká v najmenej rozvinutých okresoch, preto ju navrhlo znížiť na 20-tisíc eur. Týmto krokom sa má “zvýšiť dostupnosť bývania aj pre marginalizované rómske komunity.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nafta chce ťažiť zemný plyn na Ukrajine, prieskumné vrty realizujú pri Užhorode

Nafta chce ťažiť zemný plyn na Ukrajine, prieskumné vrty realizujú pri Užhorode

Slovenská Nafta so spoločnosťou Cub Energy už zrealizovali 3D seizmický prieskum na ploche takmer 120 km2.

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Okrem nižšieho dotovania KVET sa možno nebude rušiť výnimka pre daň z plynu pre domové kotolne. Hrozí rast cien tepla a rozpad unikátnych systémov, ktoré nám v EÚ závidia, upozorňujú teplári.

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Väčšina čierneho aj hnedého uhlia sa v štátoch EÚ spotrebuje na výrobu elektriny.