Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Drevostavby rodinných domov môžu získať štátnu podporu

Majiteľov novoskolaudovaných drevodomov podporí ministerstvo pôdohospodárstva sumou až do výšky 10-tisíc eur. Kritici vidia za návrhom dohadzovanie biznisu spriazneným firmám.

Drevostavby rodinných domov môžu získať štátnu podporu

Foto: Fotolia

Štát podporí výstavbu nízkoenergetických drevených rodinných domov. Oficiálne zdôvodnenie zámeru predkladateľa návrhu vyhlášky, ktorým je Ministerstvo pôdohospodárstva, znie:  “podpora lesného hospodárstva formou podpory spracovania surového dreva.”

“Prvoradým cieľom navrhovanej podpory je zvýšiť dodávky výrobcov surového dreva – obhospodarovateľov lesa domácim spracovateľom dreva, výrobcom drevených stavebných konštrukcií pre výstavbu drevených domov,” uvádza predkladateľ.

Ministerstvo pôdohospodárstva chce rozdávať dotácie na drevodomy už nejaký ten mesiac. Znenie vyhlášky pripravuje už od jari a prvá verzia obsahovala toľko trhlín, nedostatkov a konfliktov, že musela byť stiahnutá a prepracovaná.

Podpora vidieckeho bývania neprešla

Návrh vyhlášky totiž išiel nad rámec zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy a zasahoval do podpory bývania. “Vzhľadom na finančnú náročnosť projektov drevených rodinných domov je možne usúdiť, že podpora tak bude smerovaná vyšším príjmovým skupinám, ktoré nie sú predmetom intervencií zo strany štátu v oblasti bývania,” uviedlo v jednej z mnohých pripomienok ministerstvo dopravy. Predkladateľ preto upravil znenie a vypustil z neho šľachetný zámer “podporiť bývanie občanov SR na vidieku.”

Ministerstvo dopravy a výstavby tiež vytklo množstvo nepresností, propagáciu konkrétneho výpočtového programu, či propagáciu vybraných obchodných spoločností.

Pôvodne navrhovaná výška dotácie sa zdala byť ministerstvu financií neadekvátne vysoká. “Podpora výstavby drevených domov je navrhovaná vo forme nenávratných dotácií a môže dosahovať v určitých prípadoch až 40 % z obstarávacej ceny domu.”

V zámere podľa neho “absentuje sociálny rozmer a adresnosť podpory, pretože žiadateľom môže byť akákoľvek fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR bez toho, aby sa skúmala výška jej príjmov; dotácie budú môcť byť udelené aj osobám s nadštandardným príjmom.”

Hra s ohýbaním paragrafov

Predkladateľ preto upravil návrh tak, aby sa neposkytovala dotácia, ale podpora. “Podpora sa bude poskytovať iba fyzickej osobe. Suma podpory je ustanovená tak, aby nedošlo k prekročeniu limitov pre minimálnu podporu.” Pochybnosti vyvoláva tiež určenie Poľnohospodárskej platobnej agentúry ako poskytovateľa podpory.

Ministerstvo pôdohospodárstva nedokázalo o zákonnosti navrhovanej podpory drevodomov presvedčiť ani Odbor aproximácie práva sekcie vládnej legislatívy Úradu vlády SR. “Domnievame sa, že poskytovanie dotácii na obstaranie drevodomu nie je podporou v priamej súvislosti s poskytovaním podpory podľa zákona č. 543/2007 Z. z.. Žiadame takéto splnomocňovacie ustanovenie vypustiť.”

Z(ne)výhodňovanie stavebných firiem

O komické momenty a smiech cez slzy pri čítaní procesu tvorby návrhu nie je núdza. Napríklad Úradu vlády sa pôvodná hranica obstarávacej ceny drevodomu zdala príliš vysoká v najmenej rozvinutých okresoch, preto ju navrhlo znížiť na 20-tisíc eur. Týmto krokom sa má “zvýšiť dostupnosť bývania aj pre marginalizované rómske komunity.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na biomasové kotly opäť zaujali málo, domácnosti nevyčerpali ani tretinu dotácií

Príspevky na biomasové kotly opäť zaujali málo, domácnosti nevyčerpali ani tretinu dotácií

Nevyužité prostriedky v projekte Zelená domácnostiam II zostanú. Pôjdu na tepelné čerpadlá a slnečné kolektory.

Platforma Visegrad+ chce zabrániť novej „uhoľnej opone“ v Európe

Platforma Visegrad+ chce zabrániť novej „uhoľnej opone“ v Európe

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) rastú v krajinách V4 pomalšie ako v západnej Európe a plány na vyradenie uhlia chýbajú. Podľa Veroniky Galekovej, riaditeľky SAPI, dokonca v Európe vznikla nová opona. Tento raz z uhlia.

Skupina MOL chce rozvíjať vodíkové technológie

Skupina MOL chce rozvíjať vodíkové technológie

Ropná spoločnosť bude spolupracovať so slovenským inovatívnym akcelerátorom InoBat pri rozvoji technológií vodíkových palív v strednej Európe.