Dopyt po ropných produktoch sa zmení, rafinérky sa musia prispôsobovať | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Dopyt po ropných produktoch sa zmení, rafinérky sa musia prispôsobovať

Tradičné ropné produkty ako benzín a motorová nafta budú v portfóliu rafinérskych spoločností ustupovať ľahším petrochemickým výrobkom.

Dopyt po ropných produktoch sa zmení, rafinérky sa musia prispôsobovať

Foto: Fotolia

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom Energetickom výhľade sveta načrtáva možné scenáre vývoja rafinérskeho a petrochemického priemyslu. Zmeny v dopyte po jednotlivých ropných produktoch budú mať hlboké dôsledky pre biznis model celého odvetvia. Energie-portal.sk prináša komentár Kim Tae-Yoona, energetického analytika IEA.

Diskusie o budúcnosti ropy sa zvyčajne zameriavajú na celkový dopyt. Ako dlho ešte môže pokračovať, kedy môže dosiahnuť vrchol, atď. Avšak hlbší pohľad na vyhliadky jednotlivých ropných produktov odhaľuje pestré príbehy rastu a poklesu, ktoré majú tak isto svoj význam pri celkovom výhľade ropy.

Celosvetová spotreba ropy rástla takmer bez prerušenia niekoľko dekád, no už bolo možné pozorovať odlišné trendy podľa jednotlivých ropných produktov. Napríklad dopyt po ťažkom vykurovacom oleji upadal od 80. rokov, zatiaľ čo tempo rastu dopytu po ľahších produktoch ako je etán, LPG a nafta (petrolej) predstavovalo takmer trojnásobok celkového dopytu po rope.

Benzín a motorová nafta ustúpia ľahším produktom

Podľa výhľadu World Energy Outlook Medzinárodnej energetickej agentúry bude ťažký vykurovací olej čeliť ďalšej rane, keď v roku 2020 vstúpi do platnosti smernica Medzinárodnej námornej organizácie o obsahu síry v palivách zásobníkov. Koncom budúcej dekády vyvrcholí tiež dopyt po benzíne v dôsledku zvyšovania účinnosti, prechodu na iné palivá a elektrifikácie, čo sa odrazí tiež na dopyte po rope v automobilovej doprave.

Existujú však odvetvia, kde zvyšovanie účinnosti a elektrifikácia sú menej efektívne pri znižovaní dopytu po rope. Ide najmä o petrochemický priemysel.

VIESSMANN

Výsledkom je, že dopyt po etáne, LPG a nafte (používanej ako vstupnej surovine v petrochemickom priemysle) naďalej rastie oveľa rýchlejšie ako celkový dopyt po rope v scenári podľa IEA. Silný rast pri týchto ľahších produktoch znamená, že ich podiel na celkovej spotrebe ropy stúpne zo súčasných 19 % na 23 % do roku 2040.

Naproti tomu podiel benzínu a ťažkého vykurovacieho oleja poklesne z 33 % na 28 %. Rafinérie sa už v minulosti vyrovnávali s protichodným vývojom rôznych ropných výrobkov, ale tempo a rozsah zmien predpokladaných v scenári IEA predstavuje stále výraznú skúšku.

Záujem o ropu v doprave klesne

Podľa scenára udržateľného rozvoja, ktorý predstavuje integrovanú stratégiu pre splnenie parížskych klimatických cieľov, podiel najžiadanejších produktov vzrastie ešte viac. Dopyt po rope v automobilizme sa výrazne zníži, spotreba v ďalších odvetviach dopravy – nákladnej, lodnej, leteckej, tiež klesne. Avšak jej používanie v petrochemickom odvetví ostane naďalej výrazné z dôvodu silného dopytu po chemických výrobkoch v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

Tieto zmeny vyvolávajú veľký posun v štruktúre dopytu po ropných produktoch. Dopyt po benzíne a motorovej nafte klesne o 50, resp. 35 % do roku 2040. Zníži sa aj dopyt po kerozíne a vykurovacom oleji.

Naproti tomu vzrastie dopyt po etáne, petroleji a LPG o zhruba 25 %. LPG predstavuje podľa tohto scenára zároveň kľúč k popasovaniu sa s negatívnymi dopadmi na zdravie v súvislosti s tradičným používaním pevnej biomasy pri varení v mnohých rozvíjajúcich sa krajinách. Výsledkom je, že podiel ľahkých produktov vzrastie na vyše 30 % podľa scenára udržateľného rozvoja, čo predstavuje pre rafinérie náročnú výzvu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EÚ má v zásobníkoch plyn na pokrytie 19 % ročnej spotreby. Zásoby najväčších štátov sú malé

EÚ má v zásobníkoch plyn na pokrytie 19 % ročnej spotreby. Zásoby najväčších štátov sú malé

Zisťovali sme, ako sú na tom jednotlivé štáty s naplnenosťou zásobníkov v auguste.

Vysoké teploty trápia aj jadrové elektrárne, niektoré znižujú výkon. Ako sú na tom slovenské atómky?

Vysoké teploty trápia aj jadrové elektrárne, niektoré znižujú výkon. Ako sú na tom slovenské atómky?

Problém majú najmä jadrové elektrárne chladené prietokom rieky.

Na inštalovanie fotovoltického systému sa čaká aj rok

Na inštalovanie fotovoltického systému sa čaká aj rok

Záujem o obnoviteľné zdroje energie je obrovský. Výrobcovia, inštalatéri ani distribučné spoločnosti nestíhajú realizovať objednávky.