INNOGY
INNOGY
INNOGY

Donald Tusk: Vytvorme energetickú úniu

Žiadna iná postkomunistická krajina ako Poľsko negeneruje politikov, ktorí sú schopní hovoriť jasne a predstaviť víziu.

Donald Tusk: Vytvorme energetickú úniu

Dreamstime

Poľský premiér Donald Tusk publikoval dôležitý článok pre britský denník Financial Times, v ktorom vyzýva, aby Európa vytvorila energetickú únii, ktorá jediná umožní pretrhnúť ruskú energetickú šibenicu.

„Po čase dal opäť poľský politik na stôl niečo, o čom sa bude diskutovať - a Poľsko opäť potvrdilo úlohu ťahúňa a lídra nových členských krajín EÚ,“ komentuje článok Donalda Tuska Jan Macháček z portálu týždenníka Respekt.

Tusk v texte píše, že bez ohľadu na to, ako sa ukrajinská kríza vyvinie, je jedna lekcia jasná: excesívna závislosť na ruskej energii oslabuje Európu. Sú to jednoducho základné kupecké počty. Dominantný dodávateľ je dostatočne silný na to, aby zvýšil cenu alebo obmedzil dodávky. Európa musí začať konfrontovať Rusko a vytvoriť spoločné teleso, ktoré bude nakupovať plyn pre celú Úniu.

„Až sa to dosiahne, môže Európa pristúpiť k ďalšiemu úlohy; začať rozbíjať ruský monopol a nastoľovať podmienky slobodnej konkurencie. Áno, európske vlády budú musieť zaujať jednotnú pozíciu. Ale také koordinácie už boli predsa dosiahnuté napríklad v oblasti bankovej únie. Tiež to najprv vyzeralo, že bude ťažké dosiahnuť dohodu. Podobne využíva Únie agentúru Euratom pre pre nákup paliva pre jadrové elektrárne.

Tusk vymenováva šesť princípov:

  1. EÚ musí vytvoriť mechanizmus pre spoločné vyjednávanie kontraktov s Ruskom

  2. Vytvoriť solidárny mechanizmus pre prípad výpadku dodávok

  3. U najviac závislých krajín musí EÚ pomáhať financovať ďalšie zásobníky plynu

  4. EÚ nesmie klásť prekážky členským krajinám využívať uhlie a bridlicového plynu

  5. EÚ musí hľadať nové partnermi na dovoz plynu, napríklad až v Austrálii

  6. EÚ musí tiež pomôcť ôsmich krajinám na východ od svojich hraníc obmedziť závislosť na Rusku

„Všimnime si, že žiadna iná postkomunistická krajina negeneruje politiky, ktorí sú schopní hovoriť takto jasne, predstaviť víziu a artikulovať vlastný záujem aj za ostatné. Poľsko má Tuska a Sikorského, ČSSD má Jana Kellera, ktorý nás na billboardoch upokojuje, že nebude eurohujerem,“ konštatuje Macháček. ->> Viac TU

Článku Donalda Tuska sa venuje aj Český rozhlas, ktorý zdôrazňuje Tuskov argument, že najmenej desať členov EÚ závisí od jediného dodávateľa - Gazpromu - z viac ako polovice svojej spotreby. „Niektoré sú na ruskom, štátom ovládanom gigante závislé úplne," upresňuje poľský premiér.

Ďalším princípom únie by bolo podľa neho plné využívanie zásob fosílnych palív, vrátane uhlia a bridlicového plynu. "Vo východných štátoch EÚ, okrem iného v Poľsku, je uhlie synonymom energetickej bezpečnosti. Žiadna krajina by nemala byť do ťažby surovín nútená, no žiadnej by sa v tom nemalo brániť - ak to bude robiť udržateľným spôsobom.", píše Tusk.

Energetická únia by tiež zaisťovala dohody o nákupe plynu od vývozcov mimo Európy - napríklad z USA alebo Austrálie. EÚ by podľa Tuska tiež mala posilniť dohodu o energetickej spolupráci medzi sebou a ôsmimi východnými susedmi z roku 2005, aby rozšírila európsky trh plynu na východ. " Bez ohľadu na to , ako sa vyvinie stret o Ukrajinu , jedno ponaučenie je zrejmé : prílišná závislosť na ruskej energii Európu oslabuje , " usudzuje Donald Tusk.
->> viac TU


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEPS v roku 2021 zameria investície do dvoch oblastí (VIDEO)

SEPS v roku 2021 zameria investície do dvoch oblastí (VIDEO)

Zisk SEPS medziročne klesol približne o 12 miliónov eur, pôvodné očakávania však prekonal.

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.