Domová kotolňa. Ako a kedy nahradiť centrálny zdroj tepla? | ENERGIE-PORTAL.SK
Akadémia klasickej ekonómie (KI)
VSE
Belimo

Domová kotolňa. Ako a kedy nahradiť centrálny zdroj tepla?

Alternatívny zdroj tepla môže priniesť významnú úsporu prevádzkových nákladov. Dôležité je to najmä tam, kde cena tepla z centrálneho zásobovania teplom (CZT) je veľmi vysoká. Poradíme vám, ako postupovať.

Domová kotolňa. Ako a kedy nahradiť centrálny zdroj tepla?

Fotolia

Pre získanie prehľadu o tom, či sa odpojenie od CZT oplatí, je vhodné vypracovať si rozbor súčasnej spotreby, platieb za energiu a skontrolovať, či sú ceny optimálne. Odpojeniu od CZT sa dá niekedy vyhnúť tým, že zmeníte tarifu, znížite platbu za inštalovaný príkon, respektíve platby za základnú zložku tepla. Taktiež môžete pri elektrine a plyne ušetriť aj prechodom k inému dodávateľovi.

Dôležité je tiež vypracovať si štúdiu, ktorá zhodnotí celkový prínos použitia jedného zdroja tepla, započíta investičné náklady na odpojenie od CZT a inštaláciu nového zariadenia (kotla), ako aj všetky prevádzkové náklady. V štúdii požadujte vypracovať viacero alternatívnych návrhov. Dajte pozor, aby zhotoviteľ štúdie nebol zároveň dodávateľom niektorých zariadení, alebo technológií. Sledujte preto jeho referencie, ktoré by mal mať na webstránke svojej firmy (alebo spoločnosti, pre ktorú pracuje) zverejnené. K dobru sa počíta, ak zrealizoval štúdiu aj pre niektorú z renomovaných súkromných spoločností.

Môžete využiť služby EPC (Energy Performance Contracting – Projekty energetických úspor), v ktorých úspory financuje tretia osoba a vlastnú investíciu potom spláca z dosiahnutých úspor.

Ako vybrať dodávateľa technológie

Dobrá dodávateľská firma vie zabezpečiť nielen samotnú dodávku technológie, ale aj kompletný projekt, či vybavenie prípadného stavebného povolenia. Dôležité je, aby nový zdroj tepla spolupracoval s vykurovacím systémom domu, preto požadujte od dodávateľa, aby zabezpečil vyregulovanie vykurovacej sústavy na základe skúseností z reálnej prevádzky. Dlhodobo sledujte skutočnú spotrebu energie a porovnávajte, či zodpovedá počasiu. Pozorne tiež sledujte harmonogram prác, aby nenastala situácia, že do začiatku vykurovacej sezóny nebude systém dokončený, odskúšaný a pripravený na použitie.

Aj pri výbere dodávateľa platí, že dobré referencie firmy zvyšujú pravdepodobnosť, že budete s výsledkom spokojní. Firmu, ktorá nemá svoju internetovú stránku, alebo jej stránka vyzerá ako brontokyselkavá nástenka z ranných čias internetu, treba okamžite z výberu mazať. Odporúčame sústrediť sa na firmy, ktoré majú na webe zverejnené svoje predchádzajúce projekty s fodokumentáciou.

Ako vybrať dodávateľa paliva

Pri dodávateľovi paliva závisí od toho, o aké palivo ide. V prípade „klasického“ zemného plynu, vyhláste výberové konanie, určite sa prihlásia sami. Pomôcť vám môže konzultačná firma, ktorá má skúsenosti s verejným i súkromným obstarávaním. Pri viacročných zmluvách sledujte ustanovenia o zmene ceny.

V prípade dodávateľa paliva, akým sú napríklad pelety, brikety, či palivové drevo, nie nepodstatnou položkou sú i dopravné náklady. Pomôcť vám môže naša rubrika MAPY, v ktorej postupne pridávame zoznam predajcov peliet, brikiet, palivového dreva, ale aj kotlov, či vykurovacích zariadení.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2022

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2022

Jubilejný 20. ročník s témou "Znižovanie emisií skleníkových plynov" sa uskutoční v polovici mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Nabíja elektrobicykle energiou zo slnka, využíva ostrovný systém. Takto funguje eBike port

Nabíja elektrobicykle energiou zo slnka, využíva ostrovný systém. Takto funguje eBike port

Prístrešok môže bezplatne dobiť desiatky elektrobicyklov denne, sľubuje český výrobca.

Fotovoltické panely dokážu nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvyšovať výnosy plodín

Fotovoltické panely dokážu nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvyšovať výnosy plodín

Aké výhody prináša agrofotovoltický systém a aké prekážky bránia rozvoju fotovoltiky na poliach.