Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Domácnosť iba na elektrinu? Nie tak ľahko

Majitelia rodinného domu sa rozhodli používať iba zelenú energiu v dome a plyn nahradili elektrinou. Aké problémy ich čakali?

Domácnosť iba na elektrinu? Nie tak ľahko

Foto: Viessmann

Patríte k nadšencom obnoviteľnej energie a zelenej elektriny? Chcete, aby všetky zariadenia a spotrebiče v domácnosti fungovali iba na elektrickú enegiu? Trúfate si prestať používať plynový kotol a ohrievač vody a namiesto toho používať tepelné čerpadlo, či solárne kolektory a fotovoltické panely? Pre takýto radikálny krok sa rozhodol Justin Guay z kalifornského San Francisca.

Jednopodlažný rodinný dom s výmerou zhruba 100 štvorcových metrov sa nachádza na svahu San Francisca. Síce postavený v 50. rokoch minulého storočia, no neskôr rekonštruovaný s dvojitou stenou, izoláciou podkrovia a dvojitými oknami. Rodina Guayovcov, patriaca ekonomicky k vyššej strednej triede, vlastní elektromobil Chevy Bolt a pri dlhších jazdách používa vozidlo Toyota Prius.

Po kúpe elektromobilu už nebolo cesty späť

Predstava využívania iba elektriny sa im páčila natoľko, že sa rozhodli všetky zdroje energie v dome nahradiť elektrickými. Teda nielen hovoriť o prínosoch zelenej energie, ale v súlade s tým aj konať. Ihneď po kúpe domu pred štyrmi rokmi inštalovali na streche fotovoltický solárny systém s kapacitou 3,5 kW. Neskôr pribudla nabíjačka na elektromobil, vtedy ešte Nissan Leaf, poháňaný vlastnou elektrinou zo slnka.

“Keď už som mal elektromobil, myšlienka, že jazdím na slnečné svetlo ma okúzlila. Akonáhle spravíte tento krok, neexistuje cesta späť,” cituje Guaya server Greentechmedia. Práve tam sa rodina definitívne rozhodla prejsť na obnoviteľnú elektrinu. A zbaviť sa plynovej pece, plynového ohrievača vody, konvekčnej rúry, varnej dosky a sušičky. Nahradiť pár spotrebičov by nemalo byť problémom, mysleli si.

Nahradiť plyn elektrinou? Nie tak ľahko

“Sú to problémy, ktoré by ste nikdy nepredpokladali, pokiaľ to sami neabsolvujete,” hodnotí Justin Guay komplikácie pri nahradzovaní plynu elektrinou. Takejto výmene zdrojov totiž nie je naklonená štátna politika Kalifornie a pri inštalácii bolo nutné hľadať možné aj nemožné cestičky.  

VIESSMANN

Na úvod si rodina nechala vypracovať energetický audit domu za 400 dolárov. Odborníci skontrolovali plášť domu a zariadenia s cieľom identifikovania možných zliav. Audit neodhalil vážnejšie problémy. Dozvedeli sa však, že na elektrické zariadenia, ktorými chcú nahradiť doterajšie plynové, sa nevzťahujú zľavy a dotácie od ich dodávateľa energií, hoci rovnaká firma zabezpečuje aj dodávky elektrickej energie.

Problém je v tom, že štátny regulátor neumožňuje dodávateľom podporovať prechod na iné zdroje. A tak Guayovci využili kľučky v systéme. Ak totiž inštalujú záložný plynový ohrievač vody spolu s tepelným čerpadlom, na zľavu už nárok majú.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
elektrinaplyn

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Na ministerstve hospodárstva objavili minulý týždeň Ameriku! Pravicová liberálna strana chce doprivatizovať Slovenské elektrárne! A ešte k tomu vraj škandalózne. No áno, máme to v programe a nehanbíme sa za to. Otázkou však je, či po bačovaní Smeru z elektrární ešte vôbec niečo ostane.

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Americký prezident pobúril verejnosť po tom, čo vyhlásil, že hluk z veterných turbín spôsobuje rakovinu. Proti jeho tvrdeniam stoja jeho politický odporcovia, médiá i vedecký výskum.

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Nové pravidlá pri používaní príjmov z aukcií kvót zvyšujú podiel schém štátnej pomoci. Envirorezort chce viac vracať naspäť podnikom.