Takmer tri štvrtiny rodinných domov na Slovensku nie je zateplených. Obnova je nákladná a často nerentabilná, upozorňujú plynári.
Európska aj slovenská legislatíva tlačia na zvyšovanie energetickej hospodárnosti v budovách. Staré kotly majú nahradzovať nielen novšie kondenzačné plynové kotly, ale aj moderné vykurovacie zariadenia v podobe soláru, či tepelných čerpadiel. Zatiaľ čo elektrifikácia nových domov je v mnohých prípadoch realizovateľná, existujúce staršie domy sa stále musia spoliehať najmä na plyn.
O pár rokov by sa mali podľa eurosmernice stavať nové budovy iba v najvyššej energetickej triede A0. Používanie moderných systémov vykurovania sa prejaví aj vyššou cenou takýchto nehnuteľností. Plynárenské odvetvie však upozorňuje, že dosiahnuť potrebnú efektívnosť možno aj kombináciou obnoviteľného zdroja a plynového kondenzačného kotla.
V článku sa dozviete:
- či môžu budovy splniť najvyššiu energetickú triedu s využitím plynu,
- aká je efektívnosť vykurovania elektrinou z plynu a priamo plynom,
- ako nákladná je renovácia starších rodinných domov a o koľko stúpnu výdavky na vykurovanie v závislosti od komplexnosti rekonštrukcie,
- v čom je Slovensko lídrom EÚ v sektore budov,
- kde vidia cestu k ozeleneniu vykurovania veľkí výrobcovia tepla.
„Podľa našich analýz plynový kondenzačný kotol spolu so solárnym panelom spĺňa kritériá. Ak je blízko domu aj distribučná sieť, je to lacnejšie riešenie než elektrifikácia,“ uviedol na nedávnej Jesennej konferencii SPNZ Martin Hollý, generálny riaditeľ spoločnosti SPP-Distribúcia.
Poukazuje pritom na skúsenosti niektorých krajín v západnej Európe, kde sprísnené požiadavky na výstavbu nových nehnuteľností už platia. Napríklad v Nemecku sa stavebníci sťažujú na klesajúcu výstavbu práve v dôsledku výrazného predražovania domov kvôli legislatívnym nárokom.
Efektívnosť výroby elektriny z plynu
Pri snahe o elektrifikáciu vykurovania plynári upozorňujú aj na efektívnosť výroby elektriny z plynu oproti jeho priamemu využívaniu vo výrobe tepla pre budovy.
„Je pravda, že elektrina u nás pochádza najmä z jadra a vody. Ale je to základná ´flat´ elektrina, nie sezónna. Pri nedostatku elektriny v zime sa využíva zemný plyn. Účinnosť paroplynového cyklu je však okolo 55 %. Teda na 1 MWh elektriny sa spotrebujú 2 MWh plynu. Pri vykurovaní je pomer 1:1,“ vysvetľuje predstaviteľ distribučnej spoločnosti.
Zostáva vám 67% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.