INNOGY
INNOGY
Belimo

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

Prílišná byrokracia komplikuje život najmä menším dodávateľom. Vzorové obchodné podmienky sa podobajú už na príručku pre spotrebiteľa.

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

S novým vedením Úradu pre reguláciu sieťových odvetví prichádza čerstvý vietor do energetiky, ktorá stále závisí najmä na rozhodnutiach regulátora. Prejavuje sa to zatiaľ väčšou otvorenosťou, transparentnosťou a komunikáciou. Ako vnímajú prvé kroky regulačného úradu zástupcovia veľkých aj menších dodávateľských spoločností?

“Vnímame rozdiel, ktorý prišiel so zmenou vo vedení ÚRSO. Prístup je oveľa otvorenejší. Očakávania sú veľké a všetci by chceli čo najskôr vyriešiť niekoľko rokov hromadené problémy v krátkom čase,” povedal Henrich Krejčí, člen predstavenstva spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel na diskusii Energofórum, organizovanej portálom Energoklub.

“Situácia nielen na trhu s energiami sa rýchlo mení. Zimného balíčka sa dočkáme najskôr v roku 2021, možno to už bude dekarbonizačný balíček. Okrem toho je tu tzv. “green deal”, na čo nadviazal Plán obnovy EÚ. Ďalšie politiky ešte môžu prísť.”

Aj preto Krejčí rozumie postupu úradu pri vytváraní priestoru na dôkladnú odbornú diskusiu, nielen s energetickými spoločnosťami, ale aj spotrebiteľskými organizáciami. Podľa zástupcu dodávateľskej spoločnosti nie je dôležité spraviť regulačnú politiku rýchlo, ale predovšetkým dobre. “Dodatok k súčasnej regulačnej politike by sa mal sústrediť možno iba na kľúčové časti, ako je napríklad úprava cenových vyhlášok.”

Veľké očakávania od nového regulačného úradu majú aj menší dodávatelia. “Nový predseda ÚRSO vošiel do veľmi natlakovaného hrnca. Úrad fungoval v minulosti na princípe veľký bič a malý dvor. Potom prišlo obdobie akejsi nekompaktnosti úradu. Nové vedenie prinieslo zatiaľ určité uvoľnenie, čo pociťujeme aj v priestoroch úradu. Očakávame, že takéto uvoľnenie nastane aj na trhu,” hodnotí Martin Ondko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ dodávateľskej spoločnosti Magna Energia.

Hlavne menší dodávatelia kritizujú obrovskú byrokraciu, ktorá im komplikuje život. “Na každú hlúposť treba podávať samostatný návrh. Dostávame pokuty za to, že obrazne povedané ‘nie je čo hlásiť’. V tomto je potrebné veľmi rýchlo upratať.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. gustav@centrum.sk29.10.2020 (16:51)
    Ten vietor by mohol byť tak čerstvý, že by konečne uvolnili poriadne trh s energiami aby sme aj my spotrebitelia z toho niečo mali. Zatiaľ keď človek zmení dodávateľa, tak to urobí pár eur, ale v peňaženke sa to až tak neprejaví… Mám to za sebou nedávno, keď som prechádzal ku Slovakia energy, bola to ta nejlacnejšia varianta, ale aj tak to mnoho neurobilo.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.