Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
Konferencia EES
Belimo

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

Prílišná byrokracia komplikuje život najmä menším dodávateľom. Vzorové obchodné podmienky sa podobajú už na príručku pre spotrebiteľa.

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

S novým vedením Úradu pre reguláciu sieťových odvetví prichádza čerstvý vietor do energetiky, ktorá stále závisí najmä na rozhodnutiach regulátora. Prejavuje sa to zatiaľ väčšou otvorenosťou, transparentnosťou a komunikáciou. Ako vnímajú prvé kroky regulačného úradu zástupcovia veľkých aj menších dodávateľských spoločností?

“Vnímame rozdiel, ktorý prišiel so zmenou vo vedení ÚRSO. Prístup je oveľa otvorenejší. Očakávania sú veľké a všetci by chceli čo najskôr vyriešiť niekoľko rokov hromadené problémy v krátkom čase,” povedal Henrich Krejčí, člen predstavenstva spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel na diskusii Energofórum, organizovanej portálom Energoklub.

“Situácia nielen na trhu s energiami sa rýchlo mení. Zimného balíčka sa dočkáme najskôr v roku 2021, možno to už bude dekarbonizačný balíček. Okrem toho je tu tzv. “green deal”, na čo nadviazal Plán obnovy EÚ. Ďalšie politiky ešte môžu prísť.”

Aj preto Krejčí rozumie postupu úradu pri vytváraní priestoru na dôkladnú odbornú diskusiu, nielen s energetickými spoločnosťami, ale aj spotrebiteľskými organizáciami. Podľa zástupcu dodávateľskej spoločnosti nie je dôležité spraviť regulačnú politiku rýchlo, ale predovšetkým dobre. “Dodatok k súčasnej regulačnej politike by sa mal sústrediť možno iba na kľúčové časti, ako je napríklad úprava cenových vyhlášok.”

Veľké očakávania od nového regulačného úradu majú aj menší dodávatelia. “Nový predseda ÚRSO vošiel do veľmi natlakovaného hrnca. Úrad fungoval v minulosti na princípe veľký bič a malý dvor. Potom prišlo obdobie akejsi nekompaktnosti úradu. Nové vedenie prinieslo zatiaľ určité uvoľnenie, čo pociťujeme aj v priestoroch úradu. Očakávame, že takéto uvoľnenie nastane aj na trhu,” hodnotí Martin Ondko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ dodávateľskej spoločnosti Magna Energia.

Hlavne menší dodávatelia kritizujú obrovskú byrokraciu, ktorá im komplikuje život. “Na každú hlúposť treba podávať samostatný návrh. Dostávame pokuty za to, že obrazne povedané ‘nie je čo hlásiť’. V tomto je potrebné veľmi rýchlo upratať.”

 
 

Zostáva vám 53% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. gustav@centrum.sk29.10.2020 (16:51)
    Ten vietor by mohol byť tak čerstvý, že by konečne uvolnili poriadne trh s energiami aby sme aj my spotrebitelia z toho niečo mali. Zatiaľ keď človek zmení dodávateľa, tak to urobí pár eur, ale v peňaženke sa to až tak neprejaví… Mám to za sebou nedávno, keď som prechádzal ku Slovakia energy, bola to ta nejlacnejšia varianta, ale aj tak to mnoho neurobilo.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Záruky pôvodu elektriny dodávateľom slúži na to, aby svojim odberateľom preukázali, že dodávajú energiu iba z obnoviteľných zdrojov.

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Vláda má na stole nové návrhy. Podľa regulátora môžu pomôcť už v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne.

Ceny fotovoltických panelov rekordne klesajú, európski výrobcovia stoja pred krachom

Ceny fotovoltických panelov rekordne klesajú, európski výrobcovia stoja pred krachom

Ceny komponentov dosiahli historicky nízke úrovne, sklady sú naplnené zásobami prekračujúcimi ročnú inštalovanú kapacitu v Európe.