Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Rezort financií navrhuje využiť Plán obnovy aj na renovácie budov či investície do energetickej infraštruktúry. Stanislava Janiša, Jána Karabu, Petra Žigu a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.

elektrické vedenie

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Absencia reforiem, nedostatočné alokácie financií či chýbajúca zmienka o energetickom zhodnocovaní odpadov. Tieto a ďalšie výhrady vyjadrili respondenti v najnovšej ankete Energie-portal.sk o Pláne obnovy a jeho využití v slovenskom energetickom sektore.

Na druhej strane opýtaní ocenili, že reformný program z dielne rezortu financií počíta s výmenou zastaraných kotlov v domácnostiach, zmenami v regulácii či podporou smart riešení.

O čo ide?

Ministerstvo financií minulý týždeň predstavilo Národný integrovaný reformný plán, z ktorého má vychádzať reformný program, ktorý Slovensko zašle Európskej komisii v súvislosti s čerpaním prostriedkov z tzv. Plánu obnovy EÚ.

Opatreniam v energetickom sektore sa vládny reformný plán podrobnejšie venuje v kapitole „Zelená ekonomika“. Navrhované investície a reformy v tejto oblasti okrem energetiky zasahujú aj do odpadového hospodárstva (viac na Odpady-portal.sk), vodárenstva (viac na Voda-portal.sk), ochrany krajiny či dopravy.

V rámci energetiky sa strategický dokument zameriava na energetickú efektívnosť, obnoviteľné zdroje energie (OZE) a reguláciu, energetickú infraštruktúru, dekarbonizáciu priemyslu a alternatívne palivá. Prehľad navrhovaných reforiem a investícií sme priniesli v tomto článku.

Anketa

Odborníkov z oblasti energetiky sme teraz oslovili s otázkou:

„Súhlasíte s prioritami a vytýčenými cieľmi Národného integrovaného reformného plánu v oblasti energetiky?“

Respondenti mohli na otázku odpovedať stručne jednou z možností:

  • "ÁNO" (prikláňam sa viac alebo prevažne ku kladnej odpovedi),
  • "NIE" (prikláňam sa viac alebo prevažne k negatívne odpovedi),
  • "???" (nerozhodná odpoveď / nesprávne položená otázka).

K otázke mohli oslovení odborníci okrem toho pridať podrobnejšiu odpoveď a stručne tak objasniť svoje stanovisko. Prečítajte si ich odpovede. 

Pavol Fábry, koordinátor klimatickej kampane, Greenpeace Slovensko

NIE

Zverejnený plán napriek naliehavosti kríz, na ktoré nás má pripraviť, pokračuje v starých koľajach a snaží sa len dobiehať zameškané.

Ciele v zásadných oblastiach, ako znižovanie emisií, rozvoj obnoviteľných zdrojov a recyklácia sú nedostatočné aj z pohľadu súčasných cieľov a smerovania EÚ a už vôbec nemyslia na riešenie klimatickej krízy a splnenie záväzkov z Parížskej dohody.

Tento vážny nedostatok vízie a snahy o systémové zmeny, ktorý je symbolicky vyjadrený podporou fosílneho plynu, nám budúce generácie neodpustia. Potrebujeme podporovať riešenia, ktoré nás v oblasti energetiky posúvajú dopredu a majú svoje miesto aj v skutočne modernom Slovensku v budúcnosti. 

Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) 

ÁNO

V reformnom pláne sa objavuje aj prechod na obehové hospodárstvo, ktoré má veľký potenciál pri znižovaní emisií v priemysle, aj ďalší rozvoj OZE v teplárenstve, rozvoj skladovania energie a projektov inteligentnej distribúcie a podobne.

V pláne sa uvádza, že pre sektor vykurovania a chladenia zároveň platí záväzný cieľ zvýšenia podielu OZE. Hlavným ťahúňom dosahovania zelených a ovzdušiarskych cieľov budú centrálne systémy zásobovania teplom.

A inak to ani nemôže byť, lebo už dnes CZT dokáže v rámci energetických nadstavieb efektívne implementovať a integrovať OZE, vrátane energie od samovýrobcov. Systémy CZT sú už vybudované aj ako akumulačné systémy, dokážu skladovať teplo z OZE v čase prebytku. Slovensko tým nastupuje na cestu prechodu na smart systémy CZT IV. generácie.


Ako hodnotíte reformný plán rezortu financií v energetike vy? Vyjadrite sa v ankete Energie-portal.sk na Facebooku.


Ján Karaba, riaditeľ, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI)

ÁNO

Sú tu identifikované najdôležitejšie problémy rozvoja OZE, ktorými sú v prvom rade nevhodne nastavená energetická legislatíva a regulácia.

Toto by sa malo zmeniť správnou transpozíciou balíčka čistej energie, odštartovaním aukcií na nové kapacity OZE a vytvorením legislatívnej schémy, ktorá umožni obnovu existujúcich zariadení s cieľom predĺženia ich životnosti a zvýšenia účinnosti.

Myslime si však, že s alokáciou 100 miliónov eur nebude možne dosiahnuť všetko to, čo je v tejto kapitole vymenované, teda ekologizácia vodných elektrární, zhodnocovanie rozložiteľného odpadu a podobne. 

Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ, Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ)

ÁNO

SPNZ oceňuje zámer vymeniť do roku 2026 v domácnostiach 80 000 kotlov na tuhé palivá za nízkoemisné alternatívy. Proces výmeny kotlov by mal pokračovať aj po roku 2026, pretože v súčasnosti až približne 350 000 domácností na Slovensku používa na vykurovanie tuhé palivá, pričom 120 000 kotlov z nich je dokonca starších ako 30 rokov.

Podpora náhrady starých kotlov na tuhé palivá za tepelné čerpadlá by bola približne trikrát drahšia ako v prípade ich náhrady za nízkoemisné plynové kotly.

Očakávame, že nielen elektromobilita, ale aj CNG a LNG dostanú priestor v rámci finančného balíka 100 miliónov na podporu alternatívnych palív v rokoch 2021 až 2026.

Radovan Potočár, šéfredaktor, Energie-portal.sk

???

Nalejme si najprv čistého vína. Plán obnovy v skutočnosti nebude zabezpečovať obnovu, ale pokrývať nové investície a napĺňať nové ciele. Logika utrácania verejných zdrojov je pritom podivne otočená: najprv sa s veľkou pompou dohodneme, koľko peňazí minieme (za obzvlášť veľký úspech považujeme nové dlhy a nové dane) a až potom ideme rozmýšľať, na čo vlastne toľké financie využijeme.

Hegerov návrh reforiem sumarizuje niekoľko opatrení, o ktorých sa hovorí dlho (kotlíkové dotácie) a viaceré už rozbehnuté procesy (dekarbonizácia teplární, obnova budov). Pri dôslednom dodržiavaní princípu hodnoty za peniaze a strážení pomeru medzi nákladmi a environmentálnymi benefitmi môžu tieto investície dávať zmysel.

 
 

Zostáva vám 34% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X