Dni teplárenstva a energetiky 2018 ukázali mierny optimizmus | ENERGIE-PORTAL.SK
INNOGY
VSDS
INNOGY

Dni teplárenstva a energetiky 2018 ukázali mierny optimizmus

Tento ročník tradičnej konferencie ukázal, že sa odbor celkom úspešne vysporiadava s legislatívnymi nástrahami, ktoré prináša trend posledných rokov. Ako z environmentálneho hľadiska, tak aj z technologického a v neposlednom rade aj administratívneho.

Dni teplárenstva a energetiky 2018 ukázali mierny optimizmus

Foto: DTE

Odbor na európskej úrovni aktuálne zamestnáva legislatívny balík "Čistá energia pre všetkých Európanov". Teplárenstvu a energetike pri vyjednávaniach veľmi aktívne pomáha české Ministerstvo priemyslu a obchodu. Vďaka tomu sa darí presadzovať odborové záujmy, a tým dostať legislatívu do prijateľnej podoby.

Kľúčové body legislatívy

Kľúčové sú predovšetkým smernice o energetickej účinnosti a podpore obnoviteľných zdrojov. Tie sú naďalej ešte v legislatívnom procese.

„Neočakávam, že by balík nejako odboru pomohol, ale začínam byť miernym optimistom,“ povedal v úvode svojej reči prezident Teplárenského združenia ČR Mirek Topolánek a dodal: „Tento balík určite teplárenstva ako také nezničí, ak si ho nezničíme sami.“

Naopak. Nová legislatíva, ktorú balíček prestavuje, prináša isté príležitosti, ktoré by teplárenstvo malo využiť.

Na domácej scéne bude veľmi dôležité obhájiť bezplatné prideľovanie emisných kvót na výrobu elektriny pre ďalšie obdobie. Ministerstvo životného prostredia povedie kľúčové rokovania. “Aktuálne prebiehajú konkrétne rokovania zástupcov odboru s MŽP a ja dúfam, že sa dopracujeme ku konkrétnym výsledkom,“ uviedol ďalej Mirek Topolánek.

České MPO už predložilo novelu zákona o hospodárení s energiou a očakáva sa predloženie rozsiahlej novely o podporovaných zdrojoch energie.

Na tej sa v súčasnosti intenzívne pracuje, ako ukázala aj konferencia.

Úloha MPO vo vývoji teplárenstva a energetiky

Legislatívne pravidlá pre podnikanie v teplárenstve a energetike určuje predovšetkým MPO. A práve zámery MPO predniesol hosťom konferencie riaditeľ Odboru elektroenergetiky Ladislav Havel.

„Tieto pravidlá určujú predovšetkým tri zákony. Jednak ide o zákon o hospodárení energií, zákon o podporovaných zdrojoch energie a energetický zákon. MPO sa snaží o to, aby podmienky pre podnikanie v českej energetike boli stabilné,“ zdôraznil Ladislav Havel.

„Dôkazom práca ministerstva je okrem iného aj 25 noviel energetického zákona.“

Novely vyplývajú z balíčkov, ktoré vyprodukovala v posledných rokoch EÚ. Táto európska legislatíva postupne upravovala pravidlá pre trh s elektrickou energiou, plynom a tiež kombinovanú výrobou elektriny a tepla.

„Čakajú nás ďalšie úpravy národnej legislatívy v súvislosti s balíkom, Čistá energia pre všetkých Európanov, ktorý má veľké ambície,“ upozornil Ladislav Havel.

Priebeh konferencie aj nasledujúce prednášky tieto ambície potvrdili.

Emisie ortuti

Jedným z príkladov, kam povedie cesta odbore teplárenstva a energetiky, sú emisie ortuti.

Veľmi prísne limity a spôsob merania sú príčinou rozsiahle odborové diskusie. Blok prednášok Technika a technológie v teplárenstve sa pokúsil o naznačenie riešenia.

Lukáš Pilař z ČVUT Praha hovoril o výsledkoch projektu „Vývoj poloprevádzkového zariadenia pre monitoring znižovanie emisií Hg z veľkých a stredných energetických zdrojov“.

Projekt nevznikol len kvôli novým emisným limitom ortuti, ale aj preto, že ortuť je problematický mikroflór ukladajúci sa v živých organizmoch.

Padli slová aj o metodike merania a výnimkách pre neprimerané náklady v záveroch o BAT (súbor opatrení zaisťujúce minimalizáciu negatívnych dopadov na životné prostredie vo výrobe).

Ondřej Vojáček z IREAS Energy a NCEU povedal, že existujúca metodika dáva dohromady pojmy ako „diferenčné náklady, externality či emisné stropy“, ale vie ich aj dosť komplikovať.

Sme stále v rukách skládkarov

Každoročne je veľmi zaujímavou časťou konferencie Odpadový blok. Ten sa tento rok veľmi zásadne opieral o tému zvyšovania poplatkov za skládkovanie a parameter výhrevnosti vo vyhláške č. 294.

Moderátorom tejto časti konferencie bol riaditeľ Odboru odpadov MŽP Jaromír Manhart. Ten hovoril o súčasnom stave českého odpadového hospodárstva, o európskom balíku obehového hospodárstva a zameral sa predovšetkým na výšku skládkovacích poplatkov, koniec skládkovania.

„Práce je a bude veľa a všetko bude najmä o odklone odpadu zo skládok. Zatiaľ sme smetiakom Európy,“ zhodnotil Jaromír Manhart a dodal: „Bohužiaľ nie sme zatiaľ schopní zmeniť systém nakladania s odpadmi a je to predovšetkým tým, že sme stále v rukách skládkovacích firiem.“

Nová európska legislatíva o ortuti a ekotoxicity je dôvodom k novelizácii súčasného zákona. „Boli sme niekoľkokrát dopytovaní, či nebudeme v rámci tejto euronovely zdražovať poplatky za ukladanie odpadu na skládky. Nie, nebudeme,“ povedal jasne Manhart.

Tohtoročná konferencia opäť priniesla mnoho nových informácií. Nová európska legislatíva je výzvou. Nemusí byť rozhodne príťažou či likvidačným prvkom odboru.

Naopak. Pokiaľ bude teplárenstvo a energetika pokračovať v započatej práci, nemusí byť budúcnosť vôbec čierna, ale môže odbor naplniť miernym optimizmom.

Partnermi konferencie boli spoločnosti: Elektrárne Opatovice, ČEZ, Uchytil s.r.o., Energotrans, Renomia, Česká spořitelna, EP Energy, Pražská teplárenská, United Energy, Plzeňská energetika, AVOS VYŠKOV meracia a regulačná technika.

Zdroj: Teplárenské sdružení České republiky 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.