VSE
VSE
Belimo

CO2 sa dá redukovať aj inak - Európsky parlament prijal nové nariadenie (PRÁVNY POHĽAD)

Európsky parlament schválil predbežné znenie nariadenia o odstraňovaní oxidu uhličitého. Čo to znamená?

CO2, redukcia

Foto: Depositphotos

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v septembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 07-09/2024 s prílohou ENERGO, ktorý v printovej verzii dostali naši predplatitelia. Teraz článok prinášame online.

Cieľom nariadenia CRCF je vytvoriť certifikačný rámec Európskej únie pre trvalé odstraňovanie uhlíka, uhlíkové hospodárstvo a ukladanie uhlíka vo výrobkoch. Návrh má zaručiť transparentnosť a vierohodnosť procesu certifikácie a zároveň predísť tzv. greenwashingu.

Pôvodný návrh certifikačného rámca oznámila Európska komisia v roku 2022 a je súčasťou Európskej zelenej dohody, stratégie Európskej únie na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Hoci stratégia Európskej únie v tejto oblasti je zameraná predovšetkým na absolútne zníženie emisií skleníkových plynov, emisie, ktoré nie je možné eliminovať, je potrebné vyvážiť odstraňovaním uhlíka z atmosféry.

Predmetom tohto legislatívneho aktu sú pravidlá Európskej únie týkajúce sa certifikácie odstraňovania oxidu uhličitého z atmosféry. Na jeho základe sa vypracujú potrebné pravidlá na monitorovanie, nahlasovanie a overovanie skutočnej realizácie tohto odstraňovania. Cieľom je rozšíriť udržateľné odstraňovanie oxidu uhličitého a podporiť využívanie inovačných riešení na jeho zachytávanie, recykláciu a ukladanie poľnohospodármi, lesníkmi a priemyselnými odvetviami.

Nariadenie CRCF ešte nie je účinné. Musí byť ešte formálne schválené Radou EÚ, čo sa očakáva na jeseň, a následne musí byť publikované v Úradnom vestníku Európskej únie, na základe čoho nadobudne účinnosť.

Spôsoby odstraňovanie uhlíka

Pre účely nariadenia CRCF je odstránenie oxidu uhličitého proces, pri ktorom je oxid uhličitý zámernou ľudskou činnosťou odstraňovaný z atmosféry a trvalo umiestňovaný v geologických, suchozemských alebo oceánskych zásobníkoch vody alebo dlhodobých produktoch. Nariadenie CRCF sa však vzťahuje aj na iné činnosti, ktorými dochádza k dočasnému odstráneniu uhlíka alebo k ukladaniu uhlíka v produktoch.

Nariadenie CRCF v tejto súvislosti rozlišuje medzi nasledovnými činnosťami:

a) Trvalé odstránenie uhlíka – napr. priame zachytávanie uhlíka vo vzduchu s ukladaním (DACCS), bioenergia so zachytávaním a ukladaním uhlíka (BECCS) a iné metódy založené na biomase (BioCCS), trvalá chemická väzba CO2 do produktov;

b) Uhlíkové hospodárstvo (carbon farming) – napr. obnova rašelinísk a mokradí, agrolesníctvo a zmiešané poľnohospodárstvo, zavádzanie opatrení na ochranu pôdy, obnova lesov s ohľadom na ekologické zásady biodiverzity a trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov;

c) Ukladanie uhlíka v dlhodobých produktoch – stavebné produkty na báze bio, ako je drevo alebo poľnohospodárske plodiny, ponúkajú významný potenciál na dlhodobé ukladanie CO2. Podporou udržateľných materiálov na báze biologických zdrojov a pokročilých stavebných techník je možné vytvoriť energeticky účinné budovy, ktoré slúžia ako úložiská uhlíka. Revidovaná smernica o energetickej hospodárnosti budov umožňuje majiteľom budov deklarovať v energetickom certifikáte kapacitu svojich stavieb na ukladanie uhlíka. Vďaka metodike EÚ CRCF budú môcť vlastníci budov prostredníctvom energetického certifikátu spoľahlivo a transparentne preukázať kapacitu svojich budov na ukladanie uhlíka.1

Predplatné Energie-portal.sk

Z nariadenia CRCF vyplýva, že vzhľadom na potrebu rýchleho zvýšenia odstraňovania uhlíka v Európskej únii by Komisia mala v prvej fáze vývoja metodík certifikácie uprednostniť činnosti, ktoré sú najvyspelejšie, ktoré môžu zabezpečiť trvalo udržateľné vedľajšie prínosy, alebo také, pri ktorých právne predpisy EÚ relevantné pre ich rozvoj už boli prijaté.

Zároveň sa majú uprednostňovať činnosti súvisiace s poľnohospodárstvom využívajúcim emisie oxidu uhličitého, ktoré prispievajú k udržateľnému hospodáreniu s poľnohospodárskou pôdou, lesmi a morským prostredím, ako aj činnosti, ktoré ukladajú uhlík do stavebných výrobkov na báze dreva a biologických výrobkov.

Komisia by mala prostredníctvom delegovaných aktov stanoviť podrobné metodiky certifikácie pre rôzne činnosti s prihliadnutím na ich špecifické vlastnosti, aby prevádzkovateľom umožnila uplatňovať štandardizovaným, overiteľným, nákladovo efektívnym a porovnateľným spôsobom kritériá kvality stanovené nariadení CRCF.

Certifikácia

Certifikačný rámec zavedený nariadením CRCF má dobrovoľný charakter, čo znamená, že existujúce a nové verejné a súkromné certifikačné systémy môžu požiadať o uznanie podľa Nariadenia CRCF, ale nie sú povinné tak urobiť.

Na základe nariadenia CRCF budú certifikovateľné také aktivity, ktoré spĺňajú kvalitatívne kritériá uvedené v článku 4 až 7 nariadenia CRCF a ktoré sú zároveň verifikované nezávislou certifikačnou organizáciou podľa článku 9 nariadenia CRCF.

S cieľom získať certifikát súladu s nariadením CRCF, príslušný prevádzkovateľ musí podať žiadosť na certifikačnú organizáciu („certification scheme“), čo je organizácia, ktorá certifikuje súlad navrhovanej činnosti s kritériami kvality a pravidlami certifikácie stanovenými v nariadení CRCF. Tieto organizácie majú byť tvorené prevádzkovateľmi.

Po akceptácii tejto žiadosti predloží príslušný prevádzkovateľ plán navrhovaných činností certifikačnému orgánu („certification body“), ktorý je vymenovaný certifikačnou organizáciou a ktorý vykoná audit. Týmto auditom certifikačný orgán overí, či sú informácie predložené príslušným prevádzkovateľom s cieľom certifikácie správne a spoľahlivé a či sú v súlade s kritériami podľa nariadenia CRCF.

Ak sa na základe tohto certifikačného auditu preukáže, že navrhovaná činnosť je v súlade s kritériami nariadenia CRCF, certifikačný orgán vydá správu o certifikačnom audite, ktorá obsahuje aj certifikát súladu s nariadením CRCF. Túto správu a certifikát súladu preskúma certifikačná organizácia a zároveň ho zverejní v príslušnom registri. Certifikačné orgány budú zároveň vykonávať opakované audity najmenej raz za 5 rokov, ktorých cieľom bude preverenie, či sú naďalej dodržiavané podmienky nariadenia CRCF.

Certifikačné organizácie budú zohrávať dôležitú úlohu pri poskytovaní dôkazov o dodržiavaní nariadenia CRCF a budú Komisii pravidelne podávať správy o svojej činnosti. Podávanie správ by malo okrem iného pomáhať Komisii pri identifikovaní najlepších osvedčených postupov.

Ďalšie kroky

Súbežne s legislatívnym procesom sa začala v spolupráci s expertnými skupinami práca na podrobných metodikách pre rôzne činnosti odstraňovania uhlíka, ktoré budú uvedené v delegovaných aktoch Komisie. Očakáva sa, že prvé metodiky budú pripravené v roku 2026, zatiaľ čo prvé certifikácie v rámci nariadenia CRCF sa očakávajú v rokoch 2026/2027.2


1 Pozri https://climate.ec.europa.eu/eu-action/carbon-removals-and-carbon-farming_en.
2 Pozri https://tracker.carbongap.org/policy/crcf/.

Mgr. Mária Sadloňová, advokátka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.



Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Bezmocnosť inšpekcie pri kontrole spaľovania odpadov v domácich pieckach

Názor. Bezmocnosť inšpekcie pri kontrole spaľovania odpadov v domácich pieckach

Ústava garantuje občanom právo na zdravé životné prostredie. Občana sa však v praxi nevie domôcť práva na neznečistené ovzdušie v okolí svojho domu, píše Monika Medovičová.

Ako ozeleniť dodávky tepla pre budovy? S plynom treba stále počítať, hovoria plynári

Ako ozeleniť dodávky tepla pre budovy? S plynom treba stále počítať, hovoria plynári

Takmer tri štvrtiny rodinných domov na Slovensku nie je zateplených. Obnova je nákladná a často nerentabilná, upozorňujú plynári.

Potenciál malých vodných elektrární nevyužívame ani z tretiny, tvrdia niektorí experti

Potenciál malých vodných elektrární nevyužívame ani z tretiny, tvrdia niektorí experti

Mnohé vodné stupne na riekach už nefungujú kvôli prírodnému faktoru, ktorý znižuje kapacitu nádrží.

X
X
X
X