Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Čo s batériami, ktoré doslúžia v elektromobiloch? Českí a izraelskí študenti hľadajú riešenia

Program česko-izraelského akcelerátoru CIPA má za sebou prvý ročník, ktorý sa venoval téme tzv. smart cities.

batérie do elektromobilov

Foto: Fotolia

Európsky automobilový priemysel prechádza zásadnou premenou smerom k elektromobilite. Úmerne tomu rastie globálny dopyt po lítium-iónových batériách a elektromobiloch.

Kým v roku 2016 sa celosvetovo predalo trištvrte milióna elektromobilov a predvlani to už bol milión, v roku 2030 sa očakáva 24,4 milióna predaných elektrických áut. Okrem kapacity batérií, dojazdu, ceny elektromobilov alebo siete dobíjacích staníc bude kvôli boomu elektromobility nutné vyriešiť tiež to, čo robiť s použitými batériami.

Podľa spoločného výskumného tímu ČVUT a Technion je najvhodnejším spôsobom následného využitia batériu nerozoberať, ale ponechať ju aj naďalej vcelku, aby mohla plniť funkciu energetického zásobníka tam, kde nebude prekážaž jej o niečo nižšia kapacita. Tým by sa mohla predĺžiť jej využiteľnosť o ďalších desať rokov a až potom by bola recyklovaná.

"Elektromobilita je budúcnosť európskeho automobilového priemyslu, veľa otázok je ale stále nedoriešených. Batéria nevydrží v elektromobile večne, ale bude ju nutné po čase vymeniť," hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.

"Náš študentský tím prišiel s viacerými zaujímavými nápadmi, ako použité batérie ďalej využívať, napríklad, ako pohotovostný zdroj v nemocniciach alebo v mobilných dobíjacích staniciach."

Secondhandové batérie by mohli fungovať, napríklad, v mobilných dobíjacích staniciach pre rýchlu "prvú pomoc" elektromobilistom, ktorí sa ocitnú v núdzi s vybitým akumulátorom, alebo ako zásobníky energie pre jednorazové akcie na miestach, ktoré nie sú pripojené k sieti.

Ďalšou možnosťou je zostavenie veľkého batériového úložiska s vlastným zdrojom výroby ekologickej elektriny. Batérie môžu slúžiť aj ako záložné zdroje miesto dieselgenerátorov, napríklad v nemocniciach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 16. - 22. 9. 2020

Monitoring energetiky | 16. - 22. 9. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Nemci neveria, že EÚ bude uhlíkovo neutrálna do roku 2050

Nemci neveria, že EÚ bude uhlíkovo neutrálna do roku 2050

Až tri štvrtiny obyvateľov Nemecka si myslí, že dosiahnutie tzv. „klimatickej neutrality“ v horizonte troch dekád je nepravdepodobné, vyplýva z prieskumu.

V Košiciach má vzniknúť Centrum výskumu vodíkových technológií

V Košiciach má vzniknúť Centrum výskumu vodíkových technológií

Centrum sa bude zaoberať výskumom a vývojom v oblasti vodíkových technológií. Teoretické poznatky má využívať pri navrhovaní a konštruovaní funkčných prototypov technológií a zariadení.