Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Ciele EÚ s biopalivami môžu viesť k zvýšeniu skleníkových plynov

Ciele Európskej únie ohľadom biopalív by mohli viesť podľa štúdií ekologických organizácií k zvýšeniu emisie skleníkových plynov, pretože lesy a mokrade budú zničené v dôsledku pestovania plodín.

Ciele EÚ s biopalivami môžu viesť k zvýšeniu skleníkových plynov

Energetické ciele 23 krajín EÚ naznačujú, že 9,5 % dopravných prostriedkov bude poháňaných do konca roku 2020 biopalivom. Plodiny potrebné na výrobu biopaliva budú potrebovať plochu na pestovanie 2-krát väčšiu ako je Belgicko. To môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv na klímu.biopalivo

Podľa Luren Dillivan z ActionAid nie sú biopalivá prijateľné na riešenie klimatických zmien. EÚ si ale dalo za cieľ, že do roku 2020 bude tvoriť 10% pohonných hmôt biopalivo , vodík a obnoviteľné zdroje energie. Cieľom by tak malo byť zníženie emisie skleníkových plynov o 20%. Hovorkyňa Marlene Holzner pre oblasť energetiky EÚ uviedla, že na výrobu je potrebné menej pôdy, než ako naznačujú štúdia, a že EÚ má za cieľ zabrániť nadmernému odlesňovaniu.

Podľa ekologických organizácií ale výroba biopalív môže nepriamo spôsobovať ďalšie odlesňovanie, pretože ak sa bude na pestovanie plodín potrebných na výrobu bioplív používať poľnohospodárska pôda, poľnohospodárstvo sa bude musieť rozšíriť inde. EÚ chce ale využiť nevyužitý terén na území EÚ.

Výroba biopalív mala vraj aj vplyv na prudký nárast cien potravín v rokoch 2007-2009. EÚ odmieta obvinenia, že zmeny vyplývajúce z pestovania biopalív majú ničivé následky na bezpečnosť potravín.

EÚ vykonala v júni kontrolu plodín (repka olejná, kukurica, cukor, pšenica), z ktorých sa vyrába biopalivo, že tieto plodiny sa nepestujú na území bývalých lesov, mokradí alebo prírodných rezervácií.

Preložil a upravil: Bc. Galina Vlčková, NH Hager Niederhuber Advokáti s.r.o.

Zdroj: http://www.bloomberg.com

Ilustračný obrázok: www.flickr.com


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.