Enesco
TESLA
Belimo

ČEZ: Cena elektriny na trhu klesá, odberateľ to takmer nezaznamenal. Dôvodom sú rastúce distribučné poplatky

Cena elektriny na burze je dnes na najnižšej úrovni za posledných osem rokov. Kvôli rastúcim distribučným a sieťovým poplatkom je však pokles celkovej ceny slabý.

ČEZ: Cena elektriny na trhu klesá, odberateľ to takmer nezaznamenal. Dôvodom sú rastúce distribučné poplatky

redakcia

Cena elektriny na burze od roku 2011 sústavne klesá a dnes je na najnižšej úrovni za posledných osem rokov. Podobný trend vykazuje aj cena v časti dodávka, v ktorej cena klesá od roku 2011 so zrýchľujúcim sa tempom poklesu. „Budúci rok odhadujeme pokles cien v časti dodávka až o 14 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ konštatoval včera na tlačovej konferencii riaditeľ pre retail spoločnosti ČEZ Slovensko Stanislav Kovalík.

Rastú však distribučné a sieťové zložky ceny, ktoré sa týkajú regulovaných subjektov, teda prirodzených monopolov. Dôsledkom podľa Kovalíka je, že zákazník platí v podstate stále rovnakú cenu.

Cenu plynu ovplyvňuje dlhodobý kontrakt

Ceny plynu na burze výraznejšie rástli od roku 2010 do roku 2012, kedy sa cena stabilizovala na úrovni približne 26 EUR/MWh, s podobným výhľadom na budúci rok. Vývoj cien domácností však veľmi neodráža pohyb komodity na burze.

„Cenu zjavne ovplyvňuje skutočnosť, že dominantný dodávateľ získava plyn z ruského kontraktu a regulátor uplatňuje svoju politiku,“ uviedol Stanislav Kovalík. Cena plynu pre domácnosti klesla tohto roku na 51,3 EUR/MWh, v roku 2012 to bolo 54,1 EUR/MWh.

Slovenskí odberatelia menia dodávateľa pomaly

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP chce byť samosprávam spoľahlivým partnerom, nielen dodávateľom

SPP chce byť samosprávam spoľahlivým partnerom, nielen dodávateľom

Záujem samospráv o témy udržateľnosti rastie. SPP im ponúka poradenstvo a realizáciu projektov obnoviteľných zdrojov, najmä fotovoltiku.

Kto blokuje sieť, zaplatí viac. Česko mení distribučné poplatky

Kto blokuje sieť, zaplatí viac. Česko mení distribučné poplatky

Nový systém má firmám ukázať, že rezervovaná kapacita nie je zadarmo, aj keď ju nevyužívajú.

Z bioplynky chcú v Kežmarku vyťažiť viac. Do mliekarne pôjde viac energie aj z novej batérie

Z bioplynky chcú v Kežmarku vyťažiť viac. Do mliekarne pôjde viac energie aj z novej batérie

Investor tvrdí, že objem spracovávanej biomasy sa meniť nemá. Na projekt už firma získala státisícovú podporu z Plánu obnovy.

X
X
X
X