Kompletne robotizovanú výrobu financujú výlučne českí investori.
Česká republika sa zaraďuje k svetovej špičke vo výrobe batérií. V Hornej Suchej pri Havířove otvorili jednu z najmodernejších batériových tovární na svete. Spoločnosť Magna Energy Storage (MES) tu bude vyrábať líthium-iontové batérií HE3DA, ktoré skonštruoval a patentoval český vynálezca Jan Procházka.
„Som skutočne rád, že sa podarilo zavŕšiť niekoľko rokov trvajúcu náročnú etapu a že prechádzame do komerčnej fázy. Tá prinesie peniaze nielen na sever Moravy, ale aj ďalší biznis v podobe nadväzujúcich tovární,“ povedal J. Procházka.
„Prichádzame včas, aby sme udávali smer vo vývoji energetiky. Pre tunajší región a Českú republiku je to nesporne veľký krok vpred a dôležité je, že u nás zostáva pridaná hodnota. V tomto odbore začíname držať celosvetové vedenie, sme na vrchole pyramídy,“ vyhlásil autor patentu HE3DA.

Vedec a vynálezca Jan Procházka / Foto: MES
Skúšobnú výrobu batérií spustili už pred štyrmi rokmi v Prahe. Unikátnej technológii českého vynálezcu, ktorá sľubuje väčšiu kapacitu, dlhšiu životnosť a nižšiu cenu batérií, sme sa vtedy podrobnejšie venovali v tomto článku.
Batérie pre autá, domácnosti aj vyvažovanie sústav
Výrobná technológia HE3DA v továrni je plne robotizovaná a automatizovaná v súlade s konceptom Priemysel 4.0. Kapacita závodu by mala v budúcnosti dosiahnuť 15 až 30 GWh batérií ročne. Závod sa rozkladá na ploche 12 500 m2 priemyselného parku, ktorý vznikol na mieste bývalej čiernouhoľnej bane.

Výrobný závod MES pri Havířove / Foto: MES
Využitie líthiovo-iontových batérií HE3DA je veľmi široké, technológia sa môže uplatniť napríklad pre uskladňovanie energie v nemocniciach, vyvažovanie energetických sústav, ostrovné systémy, skladovanie elektriny v domácnostiach, ale aj v automobilovej, kamiónovej a námornej doprave.
Batérie HE3DA majú výrazne odlišné usporiadanie vo vnútri batériového článku, horizontálne uloženie a omnoho silnejšie elektródy, než podobné technológie Samsungu alebo Panasonicu.
Ich hlavnou výhodou je nehorľavosť, bezpečnosť, dlhá životnosť a takmer stopercentná recyklovateľnosť. Pri rovnakej kapacite sú však o niečo ťažšie a objemnejšie, než konkurenčné produkty.
Otvorenia továrne sa zúčastnil aj predseda českého Senátu Miloš Vystrčil a cez telemost podpredseda EK Maroš Šefčovič, ktorý batériu nazval „svätým grálom“ na ceste prechodu na elektromobilitu a čistú energiu.
„Výroba batérií je pre nás z dôvodu prechodu na čistú energiu a pre modernizáciu priemyslu úplne kľúčová,“ uviedol M. Šefčovič s tým, že projekt MES Európe pomôže zvýšiť strategickú nezávislosť v oblasti energetiky.
Kľúčovým investorom je Radomír Prus
J. Procházka začal vývoj prototypu batérie v roku 2009 po svojom návrate z USA, kde pracoval pre firmu Altairnano zameranú na vývoj a výrobu li-ion batérií. Vlastný prototyp batérie s kapacitou jednej kilowatthodiny predstavil už v roku 2014. Jej skúšobná prevádzka sa rozbehla koncom roku 2016 v pražských Letňanoch.
Základný kameň továrne v Hornej Suchej pre komerčnú výrobu batérií položila firma MES v roku 2017. J. Procházka vývoj batérií realizoval vďaka českému investorovi a vizionárovi Radomírovi Prusovi, ktorý sa stal „architektom“ celého projektu a najväčším akcionárom MES.

Radomír Prus pri slávnostnom otvorení závodu / Foto: MES
„Mojím cieľom je prilákať na Karvinsko celkovo jednu miliardu eur a tiež vybudovať okolo patentovanej technológie HE3DA silnú a inovatívnu časť českého a európskeho priemysly s konkurenčnou výhodou,“ zdôraznil R. Prus.
Výstavbu továrne za 1,4 mld. českých korún (v prepočte zhruba 53 miliónov eur) financovali výhradne českí investori, združení v skupine Batteryunite. V tej je okrem R. Prusa zoskupených približne 300 menších investorov z radov českých podnikateľov.
Zamestnajú 1 200 až 1 500 ľudí
Závod podľa generálneho riaditeľa MES Václava Binara začne vyrábať batériové články s kapacitou jednej až dvoch kilowatthodín, ktoré budú určené pre energetiku vo všetkých možných aplikáciách.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.