Vysoké ceny elektriny a plynu: Päť otázok a odpovedí | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Čo s vysokými cenami energií? Päť otázok na ÚRSO

Regulačný úrad argumentuje, že vzhľadom na aktuálnu situáciu a prognózu ďalšieho vývoja nedokáže znížiť regulované ceny energií na úroveň spred septembra 2021.

ÚRSO

Foto: Energie-portal.sk

Ceny energií sú v uplynulých mesiacoch najhorúcejšou témou energetiky. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v tejto súvislosti pripravil odpovede na päť najčastejších otázok, s ktorými sa naň obracajú odberatelia elektriny, plynu a tepla.

Prečítajte si, čo regulátor hovorí o ďalšom vývoji na trhoch, ako radí reagovať na rastúce ceny energií firmám a aké kroky by podľa ÚRSO mali podnikať domácnosti.

1. Dá sa konečne očakávať pokles vysokých cien energií?

Odpoveď ÚRSO: Situácia na trhu s energiami súvisiaca s vysokým nárastom cien komodít negatívne zastihla všetkých účastníkov trhu, či už odberateľov, dodávateľov, prevádzkovateľov sústav a sietí, či iných. Pandémia a neskôr vojna na Ukrajine veľmi výrazne ovplyvnili najmä ceny elektriny a plynu, pričom tieto sa už čiastočne premietli aj do cien tepla pre rok 2022 pre odberateľov zo sústav centralizovaného zásobovania tepla (CZT).

Na začiatku roku 2022 sa očakávalo, že sa situácia ustáli, že veľkoobchodné ceny energií postupne klesnú. Avšak terajšie prognózy nenaznačujú výrazný pokles cien ani do konca roku 2024.

Memorandum medzi najväčším výrobcom elektriny v SR a štátnymi inštitúciami predpokladá zastropovanie rozhodujúcej zložky ceny za dodávku elektriny pre domácnosti pre roky 2023 a 2024, ale ostatné položky vstupujúce do koncovej ceny elektriny pre domácnosti vychádzajú zo súčasného aktuálneho stavu na veľkoobchodnom trhu (memorandu akcionárov Slovenských elektrární sa na Energie-portal.sk podrobnejšie venujeme v tomto článku - pozn. red.)

V prípade plynu by systémovým riešením mohlo byť spojenie témy strategických zásob s poskytovaním plynu najohrozenejším skupinám. Pre ilustráciu - pri elektrine v tomto roku tvorí v prípade domácností trhová cena 47 % z koncovej ceny, pri plyne je to dokonca až 56 %.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pribudlo zmien dodávateľa elektriny. Rebríček naďalej vedú ZSE, SSE a VSE

Pribudlo zmien dodávateľa elektriny. Rebríček naďalej vedú ZSE, SSE a VSE

Traja tradiční dodávatelia, ktorí sú súčasťou vertikálne integrovaných podnikov, dodávajú elektrinu pre zhruba 85 % domácností.

Novela zákona o energetike má zjednodušiť vstup na energetický trh

Novela zákona o energetike má zjednodušiť vstup na energetický trh

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08 a zameriava sa na vybrané zmeny, ktorých cieľom je zjednodušenie vstupu účastníkov na trh s energiami.

Editoriál. Putinovu kasu naozaj zabolia až nižšie ceny energií

Editoriál. Putinovu kasu naozaj zabolia až nižšie ceny energií

Trhy potrebujú očakávania, že bude lepšie. Putin potrebuje signál, že dobre už bolo. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08 s prílohou ENERGO.