Cenový vývoj na trhu s plynom naznačuje nárast regulovaných cien v roku 2023 o 100 %, zdraženie plynu pre ohrozené skupiny by sa však dalo stlmiť, hovorí vo veľkom rozhovore pre Energie-portal.sk predseda ÚRSO Andrej Juris.
Nová Regulačná politika, ktorú nedávno schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), primárne reflektuje nové legislatívne trendy, ktoré prichádzajú z Európskej únie. Reaguje aj na komplikovanú situáciu na veľkoobchodných energetických trhoch v dôsledku vývoja hospodárstva v čase pandémie COVID-19 a aj v kontexte vojny na Ukrajine. Snahou úradu je reguláciu otvoriť pre nových hráčov a urobiť ju flexibilnejšou.
Horúcou témou sú aj extrémne cenové výkyvy na trhu s energiami. V budúcom roku môžeme očakávať výrazný nárast regulovaných cien, avšak pre ohrozené skupiny by sa extrémne zdraženie plynu dalo stlmiť. Dôležité je tiež riešiť otázku výkupu elektriny z OZE a VÚ KVET. Prechod všetkých výrobcov do povinného výkupu by mohol na ročnej báze priniesť veľké úspory, uviedol vo veľkom rozhovore pre Energie-portal.sk predseda ÚRSO Andrej Juris.
V článku sa dozviete:
- z čoho ÚRSO vychádzal pri tvorbe novej Regulačnej politiky,
- aké hlavné zmeny prináša,
- akým spôsobom chce ÚRSO vytvoriť priestor pre nové zdroje v plynárenstve a elektroenergetike,
- či ÚRSO plánuje ďalšie úpravy v oblasti poplatkov,
- ako sa môžu v budúcom roku zvýšiť ceny energií pre regulovaných odberateľov,
- akým spôsobom by mohli byť domácnosti potenciálne chránené pred extrémnym nárastom trhových cien elektriny či plynu,
- aký priestor na úspory vidí Andrej Juris v prípade podpory využívania domáceho uhlia,
- aké zmeny zvažuje ÚRSO v oblasti výkupu elektriny z OZE a VÚ KVET,
- akú úsporu pre systém by mal prechod všetkých výrobcov do povinného výkupu,
- ako to chce ÚRSO riešiť.
Počítame s novými hráčmi na trhu
ÚRSO by sa mal najbližších päť rokov riadiť novým strategickým dokumentom, ktorým je Regulačná politika. Ako tento materiál vznikol?
V prvom rade by som rád ocenil prácu členov Regulačnej rady, s ktorými sme na príprave novej Regulačnej politiky intenzívne spolupracovali. Bol to viac ako ročný proces vo viacerých pracovných skupinách. Výbornú prácu odviedlo tiež veľa ľudí na úrade.
Vyzdvihnúť musím aj spoluprácu so zástupcami regulovaných subjektov, ktorí sa na príprave Regulačnej politiky podieľali v pracovných skupinách. Takúto spoluprácu sa podarilo pri tvorbe dokumentu zrealizovať vôbec po prvýkrát.
Z čoho ste pri tvorbe tejto stratégie vychádzali?
Regulačná politika primárne reflektuje nové legislatívne trendy, ktoré prichádzajú z Európskej únie. Asi najdôležitejším prvkom je v tomto smere legislatívny balík Čistá energia pre všetkých Európanov, ktorý sa týka najmä elektroenergetiky, ale v nemalej miere zasahuje aj do tepelnej energetiky a plynárenstva. Som rád, že Regulačná rada pre 6. regulačné obdobie prijala dokument, ktorý tak reflektuje všetky zásadné zmeny a trendy, ktoré sú v súčasnom období relevantné.
Súčasne je text kompatibilný s očakávanými zmenami vyplývajúcimi z nadchádzajúcej transpozície európskej legislatívy do národného právneho poriadku, ale taktiež už reflektuje aj súčasnú komplikovanú situáciu na veľkoobchodných energetických trhoch v dôsledku vývoja hospodárstva v čase pandémie COVID-19 a žiaľ aj v kontexte vojny na Ukrajine.
Transpozícia legislatívneho balíčka však stále čaká na schválenie v NR SR. Tam sa finálne znenie novelizovaných zákonov ešte môže zmeniť. Očakávate, že bude časom potrebné aktualizovať aj Regulačnú politiku?
Keďže táto legislatíva je v procese transpozície, v Regulačnej politike sme prirodzene reflektovali len tie legislatívne úpravy, ktoré sú v súčasnosti známe. Zároveň sme sa tam však snažili ponechať priestor na detailizáciu do budúcna, pretože novelizácia primárnej legislatívy súvisiaca s touto transpozíciou by mala byť prijímaná až teraz.
Následne budeme podľa potreby reagovať dodatkami k Regulačnej politike, hoci treba zdôrazniť, že Regulačná politika je rámcová a jej rámec jej dostatočne široký. Verím, že na prípadné zmeny legislatívy prijaté v NR SR budeme reagovať najmä prostredníctvom cenových rozhodnutí a vyhlášok, teda vykonávacích predpisov, ktoré doformujú celý regulačný rámec.
Andrej Juris | Foto: ÚRSO
Čo sú hlavné zmeny, ktoré prídu do praxe s novou Regulačnou politikou?
Kľúčové línie novej Regulačnej politiky spočívajú v tom, že vytvára maximálny možný priestor pre nových hráčov na trhu, a to predovšetkým v elektroenergetike. Ide o nové oblasti, akými sú uskladňovanie elektriny, elektromobilita, energetické spoločenstvá či nové mechanizmy, napríklad v podobe flexibility. Okrem toho Regulačná politika kreuje podmienky pre zjednodušené pripájanie a rozvoj nových zdrojov, primárne tých, ktoré prispejú k dekarbonizácii v elektroenergetike.
V oblasti teplárenstva s tým úzko súvisí dekarbonizácia výroby tepla a rozvoj nových decentralizovaných zdrojov, podpora investícií do efektívnosti.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.