INNOGY
INNOGY
INNOGY

Ceny elektriny v Európe by mali rásť aj v roku 2019

Vývoj na trhu s elektrinou bude ovplyvňovať cena CO2, či prechod z uhlia na plyn. Vzrastie záujem o predaj tepelných elektrární, objavia sa prvé nedotované projekty OZE.

Ceny elektriny v Európe by mali rásť aj v roku 2019

Foto: Energie-portal.sk

Ceny elektriny na štyroch najväčších trhoch v Európe by sa v tomto roku mohli pohybovať okolo priemernej úrovne 58 eur za megawatthodinu oproti 54 eur v minulom roku. Hlavným ťahúňom rastu v predchádzajúcom období boli stúpajúce náklady na emisie CO2, pričom cena povoleniek v rámci európskeho obchodného systému vzrástla trojnásobne v priebehu dvanástich mesiacov. Ich udržanie na tejto úrovni, prípadne ďalší nárast bude tlačiť ceny elektrickej energie nahore aj v tomto roku.

Podľa analytikov z S&P Global Platts zmierňujúcim faktorom môžu byť lacnejšie vstupné komodity. Ceny plynu aj uhlia ustupujú z niekoľkoročných maxím. “Predpokladáme výrazný pokles ceny plynu oproti roku 2018 z dôvodu vysokej ponuky LNG a zásobníkov vracajúcich sa na štandardnú úroveň.”

Takýto vývoj by mohol v lete 2019 priniesť opäť prepínanie zdrojov z uhlia na plyn, myslí si Glenn Rickson. Práve plynové elektrárne zaznamenali vlani výrazný výpadok výkonu, v prípade týchto trhov (Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko) v porovnaní s rokom 2017 to bolo až o 4 GW menej.  

Nad limitom 108 uhoľných elektrární

Nižšie množstvá elektriny vyprodukovali aj uhoľné zdroje, hoci elektrárne v Nemecku zaznamenali mierne oživenie v zime. Po dvoch rokoch prudkého poklesu dopytu po uhlí v západnej Európe sa tento má v roku 2019 stabilizovať. Počet uhoľných elektrární, kde sa predpokladá ukončenie prevádzky, má byť menšie ako v predchádzajúcich rokoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

Schválenie ambicióznejšieho cieľa klimatickej politiky stroskotalo na odmietavom postoji krajín V4 a Nemecka. Slovensko sa nakoniec pridalo k väčšine.

Príspevok na slnečné kolektory získal takmer každý, kto požiadal

Príspevok na slnečné kolektory získal takmer každý, kto požiadal

Zelená domácnostiam II pokračovala ďalším kolom zameraným na slnečné kolektory. Solárne kolo po prvýkrát trvalo dlhšie ako pár minút.

Obnova štátnych budov v roku 2019: najviac ide na väznice

Obnova štátnych budov v roku 2019: najviac ide na väznice

Celková podlahová plocha budov štátnej správy, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú náročnosť, dosahuje 1,2 milióna m2.