VSDS
INNOGY
Belimo 2

Ceny elektriny v Európe by mali rásť aj v roku 2019

Vývoj na trhu s elektrinou bude ovplyvňovať cena CO2, či prechod z uhlia na plyn. Vzrastie záujem o predaj tepelných elektrární, objavia sa prvé nedotované projekty OZE.

Ceny elektriny v Európe by mali rásť aj v roku 2019

Foto: Energie-portal.sk

Ceny elektriny na štyroch najväčších trhoch v Európe by sa v tomto roku mohli pohybovať okolo priemernej úrovne 58 eur za megawatthodinu oproti 54 eur v minulom roku. Hlavným ťahúňom rastu v predchádzajúcom období boli stúpajúce náklady na emisie CO2, pričom cena povoleniek v rámci európskeho obchodného systému vzrástla trojnásobne v priebehu dvanástich mesiacov. Ich udržanie na tejto úrovni, prípadne ďalší nárast bude tlačiť ceny elektrickej energie nahore aj v tomto roku.

Podľa analytikov z S&P Global Platts zmierňujúcim faktorom môžu byť lacnejšie vstupné komodity. Ceny plynu aj uhlia ustupujú z niekoľkoročných maxím. “Predpokladáme výrazný pokles ceny plynu oproti roku 2018 z dôvodu vysokej ponuky LNG a zásobníkov vracajúcich sa na štandardnú úroveň.”

Takýto vývoj by mohol v lete 2019 priniesť opäť prepínanie zdrojov z uhlia na plyn, myslí si Glenn Rickson. Práve plynové elektrárne zaznamenali vlani výrazný výpadok výkonu, v prípade týchto trhov (Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko) v porovnaní s rokom 2017 to bolo až o 4 GW menej.  

Nad limitom 108 uhoľných elektrární

Nižšie množstvá elektriny vyprodukovali aj uhoľné zdroje, hoci elektrárne v Nemecku zaznamenali mierne oživenie v zime. Po dvoch rokoch prudkého poklesu dopytu po uhlí v západnej Európe sa tento má v roku 2019 stabilizovať. Počet uhoľných elektrární, kde sa predpokladá ukončenie prevádzky, má byť menšie ako v predchádzajúcich rokoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Dotácia na rekonštrukciu rodinného domu môže pokryť najviac 50 % nákladov. Zvyšok peňazí majú poskytnúť banky cez úvery. Za časť z nich sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Znižovanie emisií v priemysle podporí nová schéma, priemyselné emisie však po novom už nebudú monitorovať samotné podniky, ale SIŽP. Pri rekonštrukciách rodinných domov chce ministerstvo preplácať 50 % nákladov.

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

SIEA plánovala mať od októbra vo svojej flotile aj vodíkový autobus a vodíkové autá.