INNOGY
INNOGY
INNOGY

Ceny elektriny v Česku sa dostali do mínusu. Vďaka počasiu

Odberatelia elektriny v Českej republike dostali počas víkendu 28.-29. októbra za odber elektriny zaplatené. Mimoriadny stav trval 18 hodín. Koncové ceny elektriny pre domácnosti to však neovplyvní.

ceny elektriny

Foto: Fotolia

Víkendová víchrica Herwart, ktorá sa počas uplynulého víkendu prehnal Českou republikou, Nemeckom a Poľskom, má u našich západných susedov na svedomí dopravný kolaps, škody vo výške stoviek miliónov i dve obete na životoch.

Mimoriadne silný vietor okrem toho dohnal k rekordu veterné elektrárne. Podľa údajov Energostatu počas víkendovej noci veterné elektrárne dodali 237MW energie. O výnimočnej situácii včera ako prvý informoval portál E15.cz

„V Nemecku v noci zo soboty na nedeľu boli výrobcovia elektriny ochotní za jej odber zaplatiť spotrebiteľom až 83 eur za megawatthodinu. Z Nemecka sa záporné ceny preliali i do Česka, kde sa denné ceny prepadli na nedeľných mínus päťdesiat eur za megawatthodinu,“ uviedol spravodajský portál. 

údajov Operátora trhu s elektrinou, ktorý podobne ako slovenský OKTE,a.s. organizuje trh s elektrinou, vyplýva, že ceny elektriny sa držali v záporných číslach celých osemnásť hodín. Kým v sobotu o 22. hodine ceny poklesli ceny elektriny na mínus šesť eur za megawatthodinu, približne od polnoci sa ďalej držali až na úrovni mínus päťdesiat eur.

Ceny elektriny sa už pod nulu dostali

„Veterno bolo v celej Európe, navyše nebola príliš veľká zima, ktorá by spotrebu zvýšila. Výpadky spôsobené víchricou a následné obmedzenie spotreby sa do denných cien príliš nepremietli, pretože ich obchodníci ťažko mohli predvídať,“ povedal Jan Škampa, riaditeľ oddelenia tradingu v spoločnosti Nano Energies pre E15.cz.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Faktúry za plyn budú podľa skutočne dodaného množstva, nie tarify

Faktúry za plyn budú podľa skutočne dodaného množstva, nie tarify

ÚRSO predložil návrh novej cenovej vyhlášky v plynárenstve, podľa ktorej sa budú určovať ceny plynu na budúci rok. Čo všetko prináša?

Pripojiť sa k zemnému plynu je čoraz jednoduchšie. Potvrdil to aj prieskum

Pripojiť sa k zemnému plynu je čoraz jednoduchšie. Potvrdil to aj prieskum

Výsledky prieskumu spokojnosti zákazníkov potvrdili, že zo 600 pripojených domácností sa proces pripojenia k zemnému plynu zdal zdĺhavý iba trinástim z nich.

Európska komisia nás kvôli znečistenému ovzdušiu napokon žalovať nebude

Európska komisia nás kvôli znečistenému ovzdušiu napokon žalovať nebude

Komisia vyradila Slovensko zo zoznamu krajín, proti ktorým bude podávať žaloby kvôli slabej ochrane ovzdušia. Envirorezort pripravuje pre túto oblasť nový strategický dokument.