Eversheds Sutherland
INNOGY
SPP - Distribúcia

Ceny elektriny pre podnikateľov porastú až o 5,2%, upozorňuje SaS

Poslanci opozičnej SaS, Karol Galek a Anna Zemanová, dnes na tlačovej besede predstavili riešenie, ktoré by ceny elektriny pomohlo znížiť. Podporuje ho i Európska komisia.

Galek a Zemanová

Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek na konci novembra oznámil, že regulované ceny energií v budúcom roku porastú. Elektrina zdražie domácnostiam takmer o 3%, plyn o 0,38% a teplo o rovné percento. Podľa opozičných liberálov však na tlačovej besede regulačného úradu všetky podstatné informácie nezazneli.

Ceny elektriny pre podnikateľov vzrastú viac

Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek pred dvomi týždňami síce informoval o zvýšení cien elektriny na budúci rok o 2,7 %, ale zabudol povedať,  že podnikateľom stúpnu ceny až o 5,2%,“ povedal tímlíder SaS pre energetiku Galek.

Ako ďalej doplnil, opozičná SaS nevolá po stabilných cenách energií za každých okolností. Ceny energií by podľa najväčšej opozičnej strany mali byť regulované bez politických zásahov. Priestor na mierne zníženie cien elektriny pre všetkých odberateľov však liberáli vidia. 

„Preto v nadväznosti na snahu Európskej komisie o zmenu v uhoľných regiónoch predkladáme zákon na zrušenie dotácie do výroby elektriny z domáceho uhlia,“ uviedol poslanec NR SR.

Návrhy predložia v januári

Opozičná strana dlhodobo upozorňuje, že v cenách elektriny sa ľudia skladajú na dotácie a nepriame dane, ktoré so samotnými cenami nemajú nič spoločné. Slovenským elektrárňam prispievame na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia ročne 95 miliónmi eur, pričom približne 90 % z toho ide na nákup uhlia od Hornonitrianskych baní. „Na januárovú schôdzu parlamentu predložíme celý balíček opatrení na zníženie cien energií. Cieľom je znížiť platby z elektriny priemernej rodiny celkovo o 80 eur za rok,“ dodal poslanec SaS.

Poslankyňa Anna Zemanová, ktorá je v strane tímlíderkou pre životné prostredie, upozornila, že Európska komisia vytvorila platformu pre premenu regiónov, v ktorých sa ťaží uhlie. Využiť by ju mohlo i Slovensko.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí vyraďovanie atómovej elektrárne na Slovensku a vo svete?

Koľko stojí vyraďovanie atómovej elektrárne na Slovensku a vo svete?

Odstavovanie jadrových blokov začína byť dobrým biznisom najmä v Európe. Sú celkové náklady na vyradenie bohunických reaktorov porovnateľné s ostatnými atómkami?

Ako sa počíta doplatok podporovaným výrobcom? OKTE vysvetľuje fakturáciu doplatku

Ako sa počíta doplatok podporovaným výrobcom? OKTE vysvetľuje fakturáciu doplatku

Index výkupu v prípade doplatku sa pri fakturácii za január 2020 nemusí rovnať indexu výkupu v prípade výkupu elektriny. Čo nerovnosť indexov znamená pre výrobcov?

Podpora alternatívnych palív na Slovensku nie je nastavená správne, zhoduje sa opozícia

Podpora alternatívnych palív na Slovensku nie je nastavená správne, zhoduje sa opozícia

Vláda považuje dotácie na elektromobily za gesto voči automobilkám. Opozičné strany sa chcú sústrediť na infraštruktúru a podporu hromadnej a nákladnej dopravy.