Budúca zima bude z pohľadu plynárenstva oveľa náročnejšia než tá súčasná, vyhlásil na konferencii minister Hirman.
Energetická bezpečnosť, nahrádzanie ruského plynu, vodík, smart grid, budovy či energetické využívanie odpadu. To sú len niektoré z tém, ktoré otvorila tohtoročná Stredoeurópska energetická konferencia (CEEC) organizovaná Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA)
V poradí 16. ročník medzinárodného odborného podujatia sa uskutočnil dnes, 21. novembra, v hoteli Sheraton v Bratislave. Záštitu nad konferenciu prevzal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) a minister hospodárstva Karel Hirman (nom. OĽaNO), ktorý zároveň vystúpil aj v úvodnej panelovej diskusii.
Nižšie v článku nájdete fotogalériu z celého podujatia.
Hirman: Budúca zima bude náročnejšia
Konferenciu otvoril výskumný pracovník SFPA a poradca predsedu vlády SR Alexander Duleba, ktorý vo svojom úvodnom slove tlmočil postoj E. Hegera k aktuálnej situácii v energetike a medzinárodných vzťahoch. Za základný predpoklad budúceho stabilného usporiadania označil víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom ako agresorom.
V nasledujúcej panelovej diskusii minister hospodárstva Karel Hirman a námestník ukrajinského ministra energetiky Jaroslav Demčenkov diskutovali o posilňovaní energetickej bezpečnosti. Diskusiu nakrátko prerušil protest aktivistov Greenpeace, o ktorom sme na Energie-portal.sk reportovali v priebehu dňa.
Karel Hirman na Stredoeurópskej energetickej konferencii | Foto: Energie-portal.sk
Minister Hirman sa vyjadril aj k cenám plynu a novému návrhu Európskej komisie na zavedenie „dynamického cenového stropu,“ ktorý majú ministri zodpovední za energetiku prebrať vo štvrtok 24. novembra. Tému označil za „veľmi citlivú,“ pričom medzi členskými štátmi sa zatiaľ nerysuje zhoda.
„Riešenie by sme mali nájsť na rokovaní tento týždeň, ale som skeptický. Musíme však pracovať na tomto riešení, pretože zima 2023 - 2024 bude pre nás všetkých pravdepodobne oveľa náročnejšia ako tá súčasná,“ povedal K. Hirman.
Zatiaľ čo v aktuálnom roku štáty EÚ dosiahli naplnenosť zásobníkov zemného plynu na úrovni 90 % už pred začiatkom vykurovacej sezóny, budúci rok bude naplnenie tohto cieľa podľa ministra oveľa väčšou výzvou. Za povzbudivú správu však považuje spustenie poľsko-slovenského plynovodu, ktoré pomôže diverzifikovať zdroje zemného plynu.
V krátkosti sa K. Hirman dotkol aj ropy, pričom zdôraznil, že sankcie EÚ by sa nemali vzťahovať na export ropných produktov vyrobených z ruskej ropy na Ukrajinu sužovanú agresiou Ruska. Narážal pritom na to, že Ukrajina potrebuje dovozy motorových palív a že obmedzenia spôsobujú problémy rafinérii Slovnaft.
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.