Prevládajúci optimizmus na trhu s ropou nebrzdí ani rekordný objem produkcie americkej bridlicovej ropy. Od čoho bude závisieť vývoj ceny v tomto roku?
Cena ropy dosiahla koncom minulého roka na dvojročné maximum a aj v novom roku zatiaľ ostáva nad hranicou 60 dolárov (WTI). Iba tesne pod trojročným maximom z mája 2015. A to aj napriek faktu, že boli opätovne sprevádzkované poškodené ropovody v Severnom mori a Líbyi. Za rast cien z konca minulého roka môžu aj geopolitické obavy.
Sentiment na trhu s ropou je jasne rastový a najsilnejší za ostatné obdobie. Otázka znie, koľko tento optimizmus vydrží. Podľa Alexa Longleyho je potrebné tento rok sledovať päť hlavných faktorov: obmedzovanie ťažby ropy v krajinách OPEC, geopolitické riziká, rekordne vysoký počet nákupných pozícii na trhu s ropou a objem produkcie americkej bridlicovej ropy.
Cenu donedávna tlačili aj prerušené dodávky z ropných polí v Severnom mori a poškodený ropovod v Líbyi. Ropovod Forties je však opäť v prevádzke a rovnako tak obnovené dodávky v Líbyi. Tieto negatívne správy z pohľadu rastu ceny však kompenzujú nepokoje v Iráne.
Geopolitické riziká
Mladí ľudia v Iráne nie sú spokojní s ekonomickou situáciou a vychádzajú do ulíc protestovať proti vláde. Politické nepokoje v krajine, ktorá je tretím najväčším exportérom ropy medzi členmi OPEC-u, sa podľa analytikov odrážajú na cene čierneho zlata.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.