Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Cena ropy rastie na najvyššiu úroveň za posledné tri roky

Prevládajúci optimizmus na trhu s ropou nebrzdí ani rekordný objem produkcie americkej bridlicovej ropy. Od čoho bude závisieť vývoj ceny v tomto roku?

Cena ropy rastie na najvyššiu úroveň za posledné tri roky

Foto: Fotolia

Cena ropy dosiahla koncom minulého roka na dvojročné maximum a aj v novom roku zatiaľ ostáva nad hranicou 60 dolárov (WTI). Iba tesne pod trojročným maximom z mája 2015.  A to aj napriek faktu, že boli opätovne sprevádzkované poškodené ropovody v Severnom mori a Líbyi. Za rast cien z konca minulého roka môžu aj geopolitické obavy.

Sentiment na trhu s ropou je jasne rastový a najsilnejší za ostatné obdobie. Otázka znie, koľko tento optimizmus vydrží. Podľa Alexa Longleyho je potrebné tento rok sledovať päť hlavných faktorov: obmedzovanie ťažby ropy v krajinách OPEC, geopolitické riziká, rekordne vysoký počet nákupných pozícii na trhu s ropou a objem produkcie americkej bridlicovej ropy.

Cenu donedávna tlačili aj prerušené dodávky z ropných polí v Severnom mori a poškodený ropovod v Líbyi. Ropovod Forties je však opäť v prevádzke a rovnako tak obnovené dodávky v Líbyi. Tieto negatívne správy z pohľadu rastu ceny však kompenzujú nepokoje v Iráne.

Geopolitické riziká

Mladí ľudia v Iráne nie sú spokojní s ekonomickou situáciou a vychádzajú do ulíc protestovať proti vláde. Politické nepokoje v krajine, ktorá je tretím najväčším exportérom ropy medzi členmi OPEC-u, sa podľa analytikov odrážajú na cene čierneho zlata.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena ropy

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.