Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Ak má zostať ropa nad hranicou 50 USD, OPEC bude musieť zasiahnuť

Štvrtkové zasadnutie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude jedným z najdôležitejších v tomto roku. Práve na ňom by sa malo rozhodnúť, či sa kartel dohodne na ďalšom obmedzovaní dodávok čierneho zlata na svetový trh.

ťažba ropy

Foto: Fotolia

Zásoby stále rastú

Čierne zlato momentálne prežíva celkom hektické obdobie. Cene sa totiž nepodarilo trvalo usadiť nad hranicou 50 dolárov. Práve tam by ju radi videli ropné veľmoci, vrátane Ruska.

Navyše OPEC-u sa stále nedarí výraznejšie znižovať prevyšujúci dopyt na ponukou. Aj posledné správy ukázali neistotu na trhu.

Kým Medzinárodná energetická agentúra (EIA) minulý týždeň vyhlásila, že vďaka obmedzeniu ťažby vzniká deficit na strane ponuky, čo by mohlo postupne viesť k odbúraniu obrovských trhových zásob, studená sprcha prišla z USA.

Tamojší ropný inštitút API oznámil, že zásoby čierneho zlata opäť vzrástli. Preto sa väčšina analytikov zhoduje v tom, že kartel bude musieť predĺžiť svoje obmedzenia.

V kuloároch sa hovorí minimálne do marca budúceho roku. Tým by sa mohla dosiahnuť požadovaná rovnováha.

„Aj na základe sezónneho zvýšenie dopytu očakávaného v druhom polroku, bude pokles prebytku ropy trhu stále viac a viac viditeľnejší. To by mohlo ešte viac podporiť cenu. Na druhej strane trh s ropou stále čelí zvyšovaniu produkcie v USA a prípade aj v Líbyi a Nigérii,“ povedal Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank.

Americkí ťažiari

Podľa neho počas uplynulých šiestich mesiacov, odkedy sú v platnosti dohody o znížení ťažby, sa produkcia v USA, v porovnaní s očakávaniami, zvýšila o takmer milión barelov denne.

Na základe toho sa ambície OPEC-u z predchádzajúceho zasadnutie obmedzili. „Teraz pôjde skôr len o kúpenie si času pred očakávaním prirodzeného rastu ceny v ďalšej časti roka,“ dodal Hansen.

Ropní ministri Saudskej Arábie a Ruska už stihli vyhlásiť, že podporujú predĺženie snáh o zníženie produkcie o ďalších 9 mesiacov až do konca prvého kvartálu 2018.

Saúdsko-arabský minister Khalida Al-Faliha vyhlásil, že objem zásob sa postupne znižuje a ďalšie zníženie ťažby je potrebné pre splnenie cieľa, a to vrátenie stavu zásob aspoň na úroveň 5-ročného priemeru.

Rokovania môžu skončiť aj nedohodou

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.