INNOGY
INNOGY
TVIP

Cena peliet na Slovensku sa vrátila k dlhodobému priemeru

Najskôr sme väčšinu peliet vyvážali do západnej Európy, no v ostatných rokoch evidujeme stále vyšší dopyt slovenských zákazníkov, tvrdí Hans Comberg, riaditeľ myWood Pellets z Polomky.

Cena peliet na Slovensku sa vrátila k dlhodobému priemeru

Kúrenie drevnými peletami je obľúbenou alternatívou tradičných fosílnych zdrojov energie. Dnes už takmer neexistuje drevárenský podnik, ktorý by surovinu nevyužíval aj na výrobu peliet.

Takým je aj myWood Polomka Timber na Horehroní, ktorej hlavným produktom sú šalovacie dosky pre stavebníctvo. Dcérska firma myWood Pellets vyrába od roku 2013 drevné pelety pre domácnosti. Energie-portal.sk sa rozprával s výkonným riaditeľom spoločnosti Hansom Combergom.

Ako sa vyvíjal trh s peletami na Slovensku v nedávnom období pokiaľ ide o produkciu a dopyt?

Odvetvie s peletami na Slovensku sa rozvíja veľmi rýchlym tempom. Keď sme začínali s výrobou na konci roku 2012, myWood Pellets bol jediným certifikovaným výrobcom ENplus A1 a teraz je takýchto výrobcov už deväť. To je celkom dosť vzhľadom k veľkosti krajiny a počtu obyvateľov.

Podľa nedávneho prieskumu združenia Európskej rady pre pelety sa v roku 2015 vyprodukovalo na Slovensku 100 – 300-tisíc ton drevných peliet.

Pomalý rast dopytu súvisí s tým, že ľudia nevedia o peletách ako lacnom, no environmentálne priaznivom zdroji vykurovania. Vláda a ostatné subjekty na trhu musia pelety dostať viac do povedomia ľudí a viac ich propagovať.

Ako vnímate trh z pohľadu vašej spoločnosti? Zvýšili ste produkciu? Je väčší záujem o pelety v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi?

Zo začiatku sme väčšinu peliet vyvážali do západnej Európy. No v ostatných troch rokoch evidujeme stále väčší záujem slovenských zákazníkov – firiem aj jednotlivcov.

Preto sme začali s predajom v našom závode v Polomke. Zákazníci majú možnosť kúpiť si pelety v 15 kg balení, po zadaní objednávky a uhradení zálohovej faktúry.

MyWood Pellets zvyšuje výrobu pomaly, no postupne v ostatných rokoch. Dopyt po drevných peletách na vykurovanie postupne rastie v celej Európe aj na Slovensku. Možno tu ešte o niečo pomalšie ako vo zvyšnej časti Európy.

Posledné mierne zimy a pokles cien ropy a plynu sa odrazil aj na cene peliet a dopyte. Tohtoročná zima v Európe bola veľmi silná, preto záujem bol veľmi vysoký.

Pokiaľ ide o myWood Pellets, dopyt vždy bol a je vysoký, pretože zákazníci si cenia vysoko kvalitné certifikované pelety ENplus A1. Dosahujú každoročne výborné výsledky v testoch v nemeckom laboratóriu.

Ďalším dôvodom je fakt, že ponúkame konkurencieschopnú cenu. V našom závode v Polomke zároveň vyrábame surovinu na výrobu peliet, preto nemáme žiadne náklady na jej dopravu do prevádzky.

Cena drevných peliet značne poklesla všade na svete v ostatných rokoch. Ako to ovplyvnilo rentabilitu vašej spoločnosti?

Áno, ceny klesli za ostatné tri roky o vyše 20 %. Dôvodov je viac. Mierne zimy v Európe, pokles cien ropy a zemného plynu a zvýšená produkcia v celej Európe za ostatné štyri roky. To je z hľadiska zákazníka dobré.

Cena peliet je nestála. Počas tohtoročnej silnej zimy sa ceny opäť vrátili na zvyčajnú úroveň priemeru za posledných päť rokov. Pokiaľ ide o rentabilitu, tak pokles ceny má vždy na ňu dopad.

Cena peliet na Slovensku sa vrátila k dlhodobému priemeru” NAME=

Nedávno vzniklo na Slovensku viacero nových prevádzok na výrobu peliet. Má to nejaký vplyv na vašu spoločnosť?

Zatiaľ nepociťujeme žiadne dôsledky. Myslím, že je veľmi pozitívne, že pelety sa viac propagujú ako lacný a environmentálne priaznivý alternatívny zdroj vykurovania a sú dostupnejšie pre zákazníkov. Firme myWood Pellets dlhodobo pomáha skutočnosť, že sa drevné pelety na Slovensku stávajú populárnejšími.

Aké sú vaše očakávania do budúcnosti? Ako sa bude trh s peletami vyvíjať v ďalších rokoch?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.