INNOGY
INNOGY
TVIP

Cena elektriny v budúcnosti vzrastie, treba počítať s veľkými výkyvmi

Poradenská spoločnosť Energy Brainpool prišla s modelom simulujúcim vývoj do roku 2050. Opiera sa o výrazný rast ceny CO2.

Cena elektriny v budúcnosti vzrastie, treba počítať s veľkými výkyvmi

Foto: Fotolia

Trh s elektrickou energiou sa neustále mení, čo sa prejavuje na cene obchodovanej komodity. Takzvaná silová elektrina však predstavuje iba zhruba tretinovú časť z celkových nákladov na elektrinu pre domácnosti a podniky. Keďže energetické odvetvie je silno regulované štátom, ten určuje aj cenu elektriny, najmä prostredníctvom ďalších zložiek, vstupujúcich do celkovej ceny.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví každoročne stanovuje východiskovú cenu komodity na ďalšie obdobie na základe predchádzajúcich mesiacov. Táto potom vstupuje do výpočtu celkovej ceny pre účastníkov na trhu, o ktorej tak isto rozhoduje ÚRSO.

Reálna cena obchodovanej elektrickej energie na burze sa však často môže aj výrazne líšiť od predpokladov regulátora. Príkladom môže byť aj vývoj v tomto roku.

ÚRSO kalkulovalo s cenou silovej elektriny na úrovni 27 eur/MWh, no priemerná mesačná cena na pražskej burze PXE prakticky neklesla pod 30 eur/MWh a v septembri sa vyšphala k 38 eur.

Pre budúci rok vychádza úradne štatisticky určená základná cena na 32 eur. Dodávatelia hovoria o miernom zdražovaní na úrovni maximálne pár eur za mesiac, posledné slovo však bude mať regulátor. 

Kryštálová guľa odkryla budúci vývoj ceny elektriny

Ak by sa konečná cena elektriny určovala iba účastníkmi trhu a nie regulátorom, cena komodity by mala oveľa vyššiu váhu. Aj tak je však zaujímavé pozrieť sa na jej možný budúci vývoj.

Ako sa teda bude vyvíjať cena elektriny v budúcnosti? Na túto otázku sa snažila nájsť odpoveď konzultačná spoločnosť Energy Brainpool, ktorej analytici namodelovali možný scenár vývoja ceny v rámci Európskej únie do roku 2050.

Deň odpadového hospodárstva 2017

Modelovací softvér Power2Sim dokáže simulovať ceny elektriny v hodinových intervaloch až do roku 2050 pre všetky krajiny EÚ. Väčšina predpokladov pritom vychádza zo strategických materiálov Európskej komisie a Medzinárodnej energetickej agentúry.

Energy Brainpool tieto predpoklady prispôsobil na podmienky a národné ciele jednotlivých krajín. Ako pri všetkých modeloch, aj tento treba vnímať s nadhľadom.

Zvlášť, ak narába s výhľadom na najbližších 30 rokov a predpokladá podmienky, ktoré zatiaľ nenastali.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena elektriny

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.