INNOGY
VSDS
INNOGY

Bridlicový plyn. Zákaz frakovania v Štrasburgu neprešiel, chystá sa regulačný rámec

Bratislava – Členské štáty síce pri rozhodovaní o bridlicovom plyne majú i naďalej voľnú ruku, no pred udelením povolenia na ťažbu by mali radšej počkať na analýzu. Asi takto možno zhrnúť dve uznesenia, ktoré včera schválil Európsky parlament. Dobrou správou pre ťažobné spoločnosti je fakt, že tvrdý zákaz hydraulického štiepenia neprešiel o takmer 130 hlasov.

Bridlicový plyn. Zákaz frakovania v Štrasburgu neprešiel, chystá sa regulačný rámec

dreamstime.com

brdlice.jpg
„No keďže neexistujú transparentné údaje o rizikách musíme jednať nanajvýš obozretne,“ okomentoval tému europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP).

Regulačný rámec

Napriek tomu, že Európsky parlament dal de iure „bridlicplynu“ zelenú, de facto členským štátom odporučil počkať pri rozhodovaní. „Členské štáty by mali postupovať obozretne a vyčkať s povoleniami, kým nebudú vypracované analýzy vhodnosti prijatia legislatívnych opatrení na európskej úrovni,“ konkretizujú uznesenia.

Zároveň si podľa Európskeho parlamentu prieskumy a ťažba komodity vyžadujú vlastný regulačný rámec. Práve ten by sa mal dotýkať aj sporného hydraulického štiepenia známeho aj ako frakovanie.

Vodová téma

Práve táto metóda ťažby sa totiž dostáva pod paľbu viacerých enviromentálnych združení v Európe, ale aj v Spojených štátoch. Hydraulické štiepenie totiž kladie veľké nároky na spotrebu vody. Pričom sa objavili názory, že môže mať negatívny dopad na životné prostedie. „Odmietam akúkoľvek ťažbu hydraulickým štiepením v oblastiach, kde by mohlo použitím chemikálií dôjsť ku kontaminácii vodných zdrojov a pôdy,“ vyhlásila napríklad europoslankyňa Katarína Neveďalová (S&D).

Preto aj podľa uznesení ťažobné spoločnosti by mali byť povinné informovať o použití chemikálií v súlade s existujúcou legislatívou. Do diskusií ohľadom hydraulického štiepenia čoskoro zasiahne i dlho očakávaná správa

Nutné investície 

V prospech frakovania však svedčia ekonomické argumenty. Podľa odhadov Bruselu bude v Európe spotreba plynu klesať a dopyt naopak rásť. „Čo povedie k zvýšeniu úrovne dovozu na asi 450 miliárd metrov kubických do roku 2035,“ konštatujú včera prijaté uznesenia. „Bridlicplyn“ by tak mohol znížiť energetickú závislosť Európy od dovozu plynu. Podobne ako sa udialo v Spojených štátoch. Vďaka tomuto nekonvenčnému fosílnemu energonosiču sa z najväčšieho dovozu plynu stal v priebehu niekoľkých rokov jeho potenciálny vývozca.

Na druhej strane už nepríjemnejší pre ťažobné spoločnosti je záver, že investície spojené s prieskumami a následnou ťažbou by v plnej výške malo znášať dané odvetvie. Pričom len pre ilustráciu chýbajúce financie tak komplikujú rozvoj ťažby bridlicplynu napríklad v Poľsku, ktoré si získalo v tejto oblasti povesť európskeho pioniera. Pätica štátnych firiem tak musela odložiť svoje plány v tejto oblasti.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inovatívny kompresor či zachytávanie energie. Tri slovenské firmy ocenili za inovácie

Inovatívny kompresor či zachytávanie energie. Tri slovenské firmy ocenili za inovácie

Nový kompresor znižuje spotrebu elektriny v chladiacom zariadení o 15 %.

Vláda chce využiť Plán obnovy aj pre energetiku. Heger ukázal opatrenia za 2,2 mld. eur

Vláda chce využiť Plán obnovy aj pre energetiku. Heger ukázal opatrenia za 2,2 mld. eur

Najväčší objem investícií má ísť na obnovu budov, výmenu kotlov v domácnostiach a dekarbonizáciu teplárenstva.

SEPS a ZSD sa pridali do projektu smart grid, ktorý má uľahčiť integráciu OZE

SEPS a ZSD sa pridali do projektu smart grid, ktorý má uľahčiť integráciu OZE

Projekt s rozpočtom takmer 300 miliónov eur má do slovenskej infraštruktúry priniesť inteligentné zariadenia smart grid.