Bioplynové stanice sú jedným z najstabilnejších obnoviteľných zdrojov z hľadiska produkcie elektrickej energie, píše Dávid Kančo zo Slovenskej bioplynovej asociácie.
Prinášame reakciu Slovenskej bioplynovej asociácie na názorový príspevok Andreja Hanzela publikovaný na Energie-portal.sk 6. decembra 2024.
Za Slovenskú bioplynovú asociáciu (SBA) by som rád poukázal na niektoré tvrdenia v komentári pána Andreja Hanzela.
Vo vete „Priemerný inštalovaný elektrický výkon v bioplynových staniciach na Slovensku dosahuje 1,4 MW,“ nesúhlasíme so spomínaným číselným údajom.
Podľa údajov SBA bol v minulosti priemerný elektrický inštalovaný výkon všetkých 109 inštalovaných zariadení značne nižší a to 0,89 MW, kým celková elektrická kapacita dosahovala 96,59 MW. V roku 2024 zostáva pri aktuálnom počte 87 fungujúcich bioplynových staníc priemerný elektrický inštalovaný výkon nezmenený, a to 0,89 MW.
Okrem toho nesúhlasíme s tvrdením, že „..veľká heterogénnosť vstupnej silážnej suroviny a mnohokrát jej neznámy obsah spôsobuje, že plyn obsahuje rôzne neznáme prímesi.“ Pri silážnej surovine je stála kvalita vyprodukovaného bioplynu zaručená, najmä vzhľadom na jednotnosť vstupnej suroviny, ktorou je kukuričná alebo iná siláž. Silážna surovina je kvalitatívne najstabilnejším vstupom do bioplynovej stanice a netvorí sa z nej žiadna neznáma prímes v bioplyne.
V tvrdení, že „v bioplyne sa objavuje napríklad veľké množstvo síry, ktorá spôsobuje vysokú poruchovosť spaľovacieho zariadenia a spaliny po horení nie sú „environmetnaly friendly,““ autor ignoruje skutočnosť, že bioplynové stanice aktívne používajú systémy na odsírenie vyprodukovaného bioplynu pre zamedzenie vysokého obsahu síry v bioplynu spaľovanom v kogeneračnej jednotke.
Je v záujme každého prevádzkovateľa bioplynovej stanice, aby sa tento proces vykonával čo najzodpovednejšie, keďže náklady na opravu alebo výmenu kogeneračnej jednotky sú vysoké a každá odstávka stojí prevádzku nemalé peniaze. Navyše na bioplynových staniciach prebieha pravidelne externé povinné meranie spalín z kogeneračnej jednotky a ak nie sú v norme, musí prevádzkovateľ vykonať nápravné opatrenia.
S tvrdením, že „bioplynové stanice na Slovensku – podotýkam: na Slovensku - nie sú spoľahlivý obnoviteľný zdroj na výrobu elektriny,“ sa zásadne nestotožňujeme. Bioplynové stanice sú jedným z najstabilnejších obnoviteľných zdrojov z hľadiska produkcie elektrickej energie. Svedčí o tom aj ich zvýšený záujem poskytovať podporné služby pre elektrickú distribučnú sieť a pomáhať tak vyrovnávať nestabilitu v sústave. Okrem toho nie sú závislé na počasí ani slnečnom svetle.
Perspektívou sú podporné služby aj biometán
Bioplynové stanice sú na Slovensku už viac než 10 rokov, ich pôvodné umiestnenie a legislatívne nastavenie už nezmeníme. O čo sa ako asociácia musíme usilovať, je dosiahnutie spravodlivej legislatívnej podpory pre vybudovanie teplovodov, aj napriek vysokej rozdrobenosti pozemkov, resp. zlepšiť podmienky pre výrobu biometánu a dodávať ho do miest, kde sa dá spaľované teplo čo najefektívnejšie využiť.
S mnohými bodmi článku, napríklad s tým, že je nesprávne nastavená návratnosť len na základe produkcie elektriny, že mnohé zdroje boli postavené bez možnosti využitia tepla a že problémom je aj nestálosť cien vstupnej suroviny, súhlasíme.
Veríme však, že každý existujúci obnoviteľný zdroj energie má v energetickom mixe Slovenska svoju úlohu. Postupná transformácia bioplynových staníc na produkciu biometánu a poskytovanie podporných služieb ukazuje, akým smerom sa vydáva náš sektor.
Dávid Kančo
Autor je generálny sekretár Slovenskej bioplynovej asociácie
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.