Bioplynová stanica môže byť úspešná iba vtedy, ak má dostatočný odber tepla, píše Andrej Hanzel.
Aktualizácia 9. 12. 2024: Reakcia generálneho sekretára Slovenskej bioplynovej asociácie Dávida Kanča.
Prevádzka bioplynových staníc je nepochybne prospešná aktivita, ktorá sa vo svete vo všeobecnosti využíva. Využitie týchto zariadení má význam pre dodávku tepla na vykurovanie, pričom produkcia elektriny je tzv. vynútená výroba.
Na Slovensku sa však bioplynovým staniciam už dlhšie nedarí. Hlavným dôvodom je vysoký inštalovaný elektrický výkon, ktorý neumožňuje využiť „bioplynku“ na dodávku tepla. Toľko tepla sa nedá reálne využiť, takže na Slovensku sa z bioplyniek veľa „fúka“ a vypúšťa do ovzdušia. Takto sa ekonomickosť bioplynovej stanice nedá dosiahnuť.
Priemerný inštalovaný elektrický výkon v bioplynových staniciach na Slovensku dosahuje 1,4 MW, kým v Nemecku je priemerný elektrický inštalovaný výkon bioplynových staníc iba 570 kW, teda približne tretinový. Pre zvyškové teplo sa totiž ľahšie hľadá zákazník, ak inštalovaný výkon nie je veľmi vysoký. Pri výkone 1,4 MW sa zákazník na teplo hľadá ťažko.
Výroba tepla sa takmer nevyužíva
Bioplynová stanica môže byť úspešná iba vtedy, ak má dostatočný odber tepla. Návrh stanice musí byť riadený podľa možností odberu tepla a výroba elektriny k tomu, sa musí považovať iba, ako vynútená výroba.
Cenová finančná regulácia pre „bioplynky“ je veľmi nesprávne nastavená na návratnosť iba z výroby elektriny. Pritom výroba tepla sa reálne nevyužíva. Využíva sa iba zlomok z vyrobeného množstva tepla, pretože stanice sú vo viacerých prípadoch postavené na miestach, kde pre ich veľký výkon nie je možné teplo ani teoreticky umiestniť.
Ďalším negatívom pre bioplynky sú nedostatočné silážne kapacity pre výrobu bioplynu a tiež aj nestálosť ceny vstupnej suroviny. Cena vstupnej silážnej suroviny v porovnaní s predpokladmi pri schvaľovaní pred výstavbou sa zvýšila o 20 - 30%.
Okrem toho veľká heterogénnosť vstupnej silážnej suroviny a mnohokrát jej neznámy obsah spôsobuje, že plyn obsahuje rôzne neznáme prímesi. V bioplyne sa objavuje napríklad veľké množstvo síry, ktorá spôsobuje vysokú poruchovosť spaľovacieho zariadenie a spaliny po horení nie sú „environmetnaly friendly.“
Tieto problémy nedávajú predpoklad na úspešnú prevádzku. Na webe je aktuálne možné nájsť – hlavne z vyššie uvedených dôvodov – desiatky bioplynových staníc na Slovensku, ktoré sú na predaj.
Záver? Bioplynové stanice na Slovensku – podotýkam: na Slovensku - nie sú spoľahlivý obnoviteľný zdroj na výrobu elektriny.
Andrej Hanzel
Autor je energetický expert
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.