Samotná prevádzka elektromobilov je bezemisná, pri výrobe elektriny ale emisie vznikajú. Celková uhlíková stopa elektromobilov závisí od viacerých faktorov.
Elektromobil môže za svoj celý životný cyklus vyprodukovať menej i viac emisií ako klasické auto na benzín či naftu. Pri výrobe elektromobilov vzniká výrazne viac emisií ako pri produkcii áut so spaľovacími motormi, koľko emisií vznikne pri prevádzke elektromobilu, závisí najmä od spôsoby výroby elektrickej energie.
Vyplýva to zo štúdie Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA), ktorej cieľom bolo spočítať celkové environmentálne dopady elektrombilov od ich výroby až po zhodnotenie po konci životnosti. Analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) sa zas pokúsila odhadnúť, koľko emisií vzniká pri prevádzke elektromobilu v slovenských podmienkach.
V tomto článku sa dozviete:
- od akých faktorov závisí celková uhlíková stopa elektromobilov,
- ako vychádzajú elektromobily z porovnania uhlíkovej stopy s klasickými autami,
- koľko CO2 vyprodukuje elektromobil na kilometer na Slovensku.
Výroba elektromobilu znamená viac emisií
Posudzovanie životného cyklu (angl. Life Cycle Assessment, skrátene LCA) je metóda na posúdenie životného cyklu produktu alebo služby z hľadiska celkového pôsobenia na životné prostredie. Meradlo celkovej uhlíkovej stopy v prípade elektromobilov berie do úvahy súhrnné množstvo emisií, ktoré vznikajú pri ich výrobe, prevádzke i po tom, ako sa stanú odpadom.
Výrazný rozdiel medzi uhlíkovou stopou elektromobilov a klasických áut so spaľovacím motorom vzniká už pri ich výrobe. Dôvodom je predovšetkým vysoká spotreba energií pri získavaní a spracovávaní surovín, najmä hliníka, a pri energeticky náročnej produkcii batérií.
„Problémom batérií do elektromobilov je obsah niektorých prvkov a spôsob ťažby a spracovania týchto prvkov. Na trhu existujú batérie na báze lítia, s obsahom olova, niklu, kadmia a menej často aj na báze zinku alebo roztavenej soli. Okrem týchto základných činidiel batérie obsahujú aj iné problematické prímesi ako napr. kobalt. Viaceré tieto prvky sú karcinogénne (kadmium, olovo) alebo ako kovy silno znečisťujú pôdu a vodné zdroje,“ píše sa v analýze IEP.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.