Obrovské množstvo odpadného tepla uniká cez chladiace veže jadrových elektrární. Mohlo by vykurovať veľké mestá v okolí.
Atómové elektrárne vyrábajú zhruba 60 % celkového množstva elektriny na Slovensku. Okrem kľúčového zdroja elektriny predstavujú aj obrovský zdroj tepla. To sa však využíva iba minimálne.
Hoci elektráreň v Jaslovských Bohuniciach vykuruje teplom okrem vlastného areálu aj neďaleké mestá Trnava, Hlohovec a Leopoldov, ide o zanedbateľný zlomok (1,3 %) z celkovo využiteľného objemu, ktorý uniká cez chladiace veže.
Novšia elektráreň v Mochovciach pôvodne s využitím tepla mimo areálu síce počítala, aj kvôli výhodným cenám zemného plynu sa však teplo do miest z atómovky nedodáva. Pritom z oboch blokov atómovej elektrárne sa uvoľňuje stabilné teplo, zodpovedajúce 1,7 miliarde kubických metrov zemného plynu. Teda zhruba tretine ročnej spotreby na Slovensku.
Možnosti využívania odpadového tepla z jadrových elektrární v sústavách centralizovaného zásobovania teplom skúmala štúdia, ktorú si dalo vypracovať ministerstvo hospodárstva. Na konferencii Vykurovanie 2023 prezentoval závery štúdie Július Jankovský zo spoločnosti Apertis.
V článku sa dozviete:
- prečo sa v Leviciach v minulosti postavila plynová elektráreň namiesto privedenia tepla z Mochoviec,
- prečo odpadové teplo predstavuje čoraz zaujímavejšie riešenie vykurovania,
- aké sú výhody nízkopotenciálneho tepla z jadrovej elektrárne,
- v čom sa využívanie tepla z JE Mochovce môže líšiť od tepla z JE Jaslovské Bohunice,
- do ktorých miest by sa mohlo dodávať odpadové teplo z JE Mochovce,
- čo bude vyžadovať využívanie nízkoteplotnej energie na strane prevádzkovateľov systémov CZT a odberateľov v domácnostiach.
Keďže odpadové teplo z elektrárne sa považuje za obnoviteľný zdroj energie, väčšie využívanie v systémoch CZT by pomohlo splniť záväzky vyplývajúce z potreby dekarbonizácie dodávok tepla, ako to predpokladá strategický dokument EÚ Fit for 55.
Zásobovanie teplom z EMO nebolo v dobe spustenia elektrárne rentabilné v porovnaní s dodávkou tepla z lacného ruského plynu. Preto ani v 12 km vzdialených Leviciach sa teplo z atómovky nevyužíva a v priemyselnom parku sa namiesto toho postavila plynová elektráreň s paroplynovým cyklom.
„Samozrejme, pri cene plynu okolo 17 eur/MWh takéto technológie nie sú konkurencieschopné, lebo investované prostriedky do potrubí sa nikdy nevrátia,“ uviedol J. Jankovský.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.