Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?
Ceny energií na trhoch sa prudko zvyšujú od minulého roku. Elektrina aj plyn sú na niekoľkonásobkoch úrovne, než aká tu bola dlhé obdobie predtým. Hoci vplyv nárastu pre domácnosti a menšie firmy sa na Slovensku z dôvodu regulovaných cien z veľkej časti zatiaľ darí tlmiť.
Čo je dôvodom rastu cien? Sú to iba faktory súvisiace so samotným trhom s energiami, prípadne tzv. "zelenou transformáciou" ekonomiky? Rast cien tovarov a služieb naprieč odvetviami ekonomík v celom svete odštartoval už skôr alebo zároveň s energiami. A nie iba v Európe. "Green-deal" je na stole už tiež nejaký ten rok. Čo je nové, sú obmedzenia ekonomík v dôsledku pandémie a zároveň obrovské zvýšenie množstva nových peňazí vo svete.
V článku sa dozviete:
- aké sú príčiny rastu cien energií podľa energetického analytika a poradcu,
- či súčasné zdražovanie pokladajú iba za prechodné, alebo ide o dlhodobejší fenomén,
- prečo bude podľa konzultanta z Deloitte zrejme potrebné oprášiť pojem druhotná platobná neschopnosť,
- prečo podľa analytika INESS nemožno ignorovať pri vplyve na ceny ani monetárnu politiku centrálnych bánk,
- ako sa “zelená transformácia” prenáša do cien tovarov a služieb,
- či vyššie ceny energií urýchlia zavádzanie obnoviteľných zdrojov a aký vplyv môže mať navrhovaná taxonómia udržateľných zdrojov,
- čo môže priniesť snaha za každú cenu naplniť ambiciózne energetické ciele EÚ.
Prečo rastú ceny energií
Milan Garbiar, senior manažér pre energetiku konzultačnej spoločnosti Deloitte, vidí za zvyšovaním cien energií v Európe kombináciu viacerých faktorov. „Masívne a bezprecedentné zásahy štátov do fungovania ekonomiky prostredníctvom lockdownov, čo vyvolalo najprv pokles cien a spotreby a potom reťazovú reakciu v dodávateľských reťazcoch, vrátane eventuálneho obmedzenia ťažby ropy a plynu.“
„Zároveň geopolitická hra o spustenie plynovodu Nord Stream II, nemecký Energiewende a odstavovanie jadrových a uhoľných elektrární v regióne. Do toho sa pridáva špekulatívny nárast cien CO2 povoleniek.“ Úroveň cien energií je podľa neho aj dôsledkom monetárnej a fiškálnej politiky, vrátane tzv. "green-dealu". „Ak by tu aj nebola pandemická kríza, tak ceny by museli rásť kvôli green dealu,“ uviedol pre Energie-portal.sk.
„Intermitencia obnoviteľných zdrojov energie jednoducho znamená, že je potrebná drahá rezervná výrobná kapacita. Iste, teoreticky je možné namodelovať udržateľný systém s predimenzovaným objemom výroby z obnoviteľných zdrojov, batériovými úložiskami, alebo inými formami uchovania energie a zapojením demand-response riadenia. Ale všetky tieto technológie sa nakoniec prenesú do konečnej ceny. Buď priamo, ale nepriamo cez rôzne formy podpôr a iných deformácií trhu.“
Martin Vlachynský, analytik Inštitútu pre ekonomické a spoločenské štúdie (INESS) vidí tiež ako dôvod rastu cien energií zelenú politiku EÚ v kombinácií s ostatnými uvedenými faktormi. „No nemožno odignorovať ani monetárnu politiku. Po trhoch sa "potuluje" čoraz väčšie množstvo horúcich peňazí, ktoré naskáču na akékoľvek aktívum vykazujúce náznak rastu.”
Zostáva vám 65% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.