Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Foto: Depositphotos

Ceny energií na trhoch sa prudko zvyšujú od minulého roku. Elektrina aj plyn sú na niekoľkonásobkoch úrovne, než aká tu bola dlhé obdobie predtým. Hoci vplyv nárastu pre domácnosti a menšie firmy sa na Slovensku z dôvodu regulovaných cien z veľkej časti zatiaľ darí tlmiť.

Čo je dôvodom rastu cien? Sú to iba faktory súvisiace so samotným trhom s energiami, prípadne tzv. "zelenou transformáciou" ekonomiky? Rast cien tovarov a služieb naprieč odvetviami ekonomík v celom svete odštartoval už skôr alebo zároveň s energiami. A nie iba v Európe. "Green-deal" je na stole už tiež nejaký ten rok. Čo je nové, sú obmedzenia ekonomík v dôsledku pandémie a zároveň obrovské zvýšenie množstva nových peňazí vo svete.

V článku sa dozviete:

 • aké sú príčiny rastu cien energií podľa energetického analytika a poradcu,
 • či súčasné zdražovanie pokladajú iba za prechodné, alebo ide o dlhodobejší fenomén,
 • prečo bude podľa konzultanta z Deloitte zrejme potrebné oprášiť pojem druhotná platobná neschopnosť,
 • prečo podľa analytika INESS nemožno ignorovať pri vplyve na ceny ani monetárnu politiku centrálnych bánk,
 • ako sa “zelená transformácia” prenáša do cien tovarov a služieb,
 • či vyššie ceny energií urýchlia zavádzanie obnoviteľných zdrojov a aký vplyv môže mať navrhovaná taxonómia udržateľných zdrojov,
 • čo môže priniesť snaha za každú cenu naplniť ambiciózne energetické ciele EÚ.

Prečo rastú ceny energií

Milan Garbiar, senior manažér pre energetiku konzultačnej spoločnosti Deloitte, vidí za zvyšovaním cien energií v Európe kombináciu viacerých faktorov. „Masívne a bezprecedentné zásahy štátov do fungovania ekonomiky prostredníctvom lockdownov, čo vyvolalo najprv pokles cien a spotreby a potom reťazovú reakciu v dodávateľských reťazcoch, vrátane eventuálneho obmedzenia ťažby ropy a plynu.“  

„Zároveň geopolitická hra o spustenie plynovodu Nord Stream II, nemecký Energiewende a odstavovanie jadrových a uhoľných elektrární v regióne. Do toho sa pridáva špekulatívny nárast cien CO2 povoleniek.“ Úroveň cien energií je podľa neho aj dôsledkom monetárnej a fiškálnej politiky, vrátane tzv. "green-dealu". „Ak by tu aj nebola pandemická kríza, tak ceny by museli rásť kvôli green dealu,“ uviedol pre Energie-portal.sk.

„Intermitencia obnoviteľných zdrojov energie jednoducho znamená, že je potrebná drahá rezervná výrobná kapacita. Iste, teoreticky je možné namodelovať udržateľný systém s predimenzovaným objemom výroby z obnoviteľných zdrojov, batériovými úložiskami, alebo inými formami uchovania energie a zapojením demand-response riadenia. Ale všetky tieto technológie sa nakoniec prenesú do konečnej ceny. Buď priamo, ale nepriamo cez rôzne formy podpôr a iných deformácií trhu.“

Martin Vlachynský, analytik Inštitútu pre ekonomické a spoločenské štúdie (INESS) vidí tiež ako dôvod rastu cien energií zelenú politiku EÚ v kombinácií s ostatnými uvedenými faktormi. „No nemožno odignorovať ani monetárnu politiku. Po trhoch sa "potuluje" čoraz väčšie množstvo horúcich peňazí, ktoré naskáču na akékoľvek aktívum vykazujúce náznak rastu.”


 
 

Zostáva vám 65% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Garantovaná energetická služba je ako gambling, tvrdí zástupca ESCO firmy

Garantovaná energetická služba je ako gambling, tvrdí zástupca ESCO firmy

Slovensko je prvá európska krajina s pripravenou legislatívou a vzorovou zmluvou o GES, ktorá spôsobuje problémy poskytovateľom. Sme pápežskejší než pápež, vraví D. Čurka z ESCO Slovensko.

Marcel Vrátný: Od plynu sa hneď neodstrihneme, pomôžu nám však odpady aj biomasa

Marcel Vrátný: Od plynu sa hneď neodstrihneme, pomôžu nám však odpady aj biomasa

Bez plynu to hneď nepôjde. Teplárne však majú stratégiu, ktorou chcú zabezpečiť diverzifikáciu svojej palivovej základne, tvrdí šéf štátneho teplárenského holdingu.

Andrej Juris: Nadvýnosy z drahej elektriny končia u výrobcov, pri nižších cenách ich dotujeme

Andrej Juris: Nadvýnosy z drahej elektriny končia u výrobcov, pri nižších cenách ich dotujeme

Cenový vývoj na trhu s plynom naznačuje nárast regulovaných cien v roku 2023 o 100 %, zdraženie plynu pre ohrozené skupiny by sa však dalo stlmiť, hovorí vo veľkom rozhovore pre Energie-portal.sk predseda ÚRSO Andrej Juris.