Cena emisných povoleniek, plynu a elektrickej energie na veľkoobchodných trhoch rastie aj v tomto roku. Čo je príčinou pokračujúceho rastu?
Cena emisných povoleniek preskočila cvalom 50 eur za tonu CO2. Megawatthodina silovej elektriny s dodaním na Slovensko v roku 2022 na pražskej burze PXE stojí v súčasnosti 68 eur, pričom ešte začiatkom roka sa pohybovala okolo 55 eur. Cena zemného plynu NCG s dodaním v máji presiahla 25 eur za megawatthodinu. Koncom marca sa ešte pohybovala okolo 18 eur.
Ceny nielen energetických komodít výrazne rastú v celom svete. Analytici konzultačnej spoločnosti Timera Energy vidia za prudkým rastom cien energií v Európe v týchto mesiacoch predovšetkým štyri hlavné faktory.
1. Cena emisných povoleniek
CO2 povolenky predstavujú najvýznamnejšiu príčinu rastu cien energií v Európe v tomto roku. Hoci emisie vlani v EÚ klesli, cena povoleniek sa naďalej šplhá nahor. Energetické a priemyselné podniky ešte stále používajúce ako palivo lignit a uhlie sú nútené prechádzať na zemný plyn. Toto prepínanie tak zvyšuje tlak na rast cien plynu, čo zase vyvoláva rast ceny elektriny. Tá sa vyrába predovšetkým z plynu.
Graf č.1: Vývoj ceny emisných povoleniek
Zdroj: Ember
2. Dodávky plynu z Ruska a Nórska
Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim ceny energií je obmedzená dodávka plynu potrubím z Ruska a Nórska. “Dvaja veľkí dodávatelia potrubného plynu do Európy nereagujú na rastúce ceny. Dopyt po plyne v Európe dosahuje v roku 2021 päťročné maximá a nedostatočné dodávky cez plynovody spôsobujú ďalší rast cien,” nazdávajú sa analytici Timera Energy.
Nová dohoda Ruska a Ukrajiny o preprave plynu znamená, že ukrajinským plynovodom prúdi do Európy menej plynu od minulého roka. Objem sa na okamih zvýšil koncom roka 2020 s vyššou cenou komodity, no v tomto roku opäť poklesol.
Rozhodnutie Gazpromu nemá byť založené iba na zohľadňovaní ceny a objemu dodávok. Čoraz viac napätejší európsky trh s plynom ponúka vhodnú príležitosť pre ruského dodávateľa, aby politicky tlačil na EÚ, a najmä Nemecko, na sprevádzkovanie plynovodu Nordstream 2.
Dodávky plynu z Nórska dosahujú v tomto roku nižšie objemy, produkcia v Holandsku dlhodobo klesá, pričom by sa mala úplne odstaviť v budúcom roku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.