Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Alternatívne spôsoby nabíjania smartfónov a iných elektronických zariadení

Či už nie je poruke elektrická zásuvka, nabíjačka, alebo chce užívateľ vyskúšať metódy nabíjania s väčším komfortom - jestvujú viaceré možnosti, ako nabiť smartfón.

Alternatívne spôsoby nabíjania smartfónov a iných elektronických zariadení

Pexels.com

Výdrž batérie moderných smartfónov je jednou z ich najväčších slabín. Často sa stáva, že sa batéria smartfónu začne vybíjať v ten najnevhodnejší okamih. Dnešné moderné technológie však prinášajú množstvo zaujímavých riešení.

Powerbanky

Prezieravejší užívatelia moderných technológií nosia vždy so sebou nabitú powerbanku alebo náhradnú batériu. Powerbanky majú tú výhodu, že na trhu sú dostupné aj ich cenovo výhodnejšie varianty.

Foto: Fasttech.com

Modely s nižšou cenou takisto dobre poslúžia, avšak treba rátať s ich nižsou kapacitou nabitia a často aj vyššou hmotnosťou v pomere ku ich veľkosti. Zakúpiť možno miniatúrne články za pár eur, ktoré môžu poslúžiť na jednorázové dobitie vašej batérie, alebo o niečo výkonnejšie modely za 15 - 20 eur.

Pre náročnejších sú na trhu k dispozícii aj výkonnejšie produkty za vyššiu cenu. Takéto powerbanky poskytujú kapacitu až 30 000 mAh. Naraz s nimi možno nabíjať aj niekoľko zariadení a novšie typy USB portov tiež umožňujú rýchlejšie nabíjanie. Cena takýchto powerbánk sa pohybuje od 30 eur vyššie.

Najdrahšie produkty poskytujú dostatočnú kapacitu na to, aby boli schopné slúžiť ako elektrická zásuvka, ktorá dokáže okrem nabíjania telefónov aj niekoľko hodín napájať zariadenia, aku sú notebook, hracia konzola alebo TV. Treba však rátať s ich vysokou hmotnosťou (od 800 g) a cenou 200 – 300 eur.

Foto: Istores.sk

Kapacita externej batérie je asi najdôležitejší údaj pri samotnom výbere powerbanky. Avšak netreba zabúdať na to, že výrobcovia zvyknú označovať kapacitu powerbanky podľa článkov, ktorými ju osadia.

Reálne využiteľná kapacita sa rovná 50 % - 70 % uvádzanej celkovej kapacity externej batérie. Je to spôsobené tým, že pre nabíjanie batérií mobilných zariadení sa používa napätie 5 V, no väčšina externých batérií sa skladá z článkov o napätí 3,6 V a prevodom napätia na 5 V sa spotrebúva energia a vznikajú straty.

Bezdrótové nabíjačky

Qi bezdrôtové nabíjanie podporujú novšie typy smartfónov (napr. modely od Samsungu - Galaxy S6 a vyššie, iPhone 8). Ku tým starším, ktoré Qi podporujú čiastočne (tzv. Qi ready) možno zakúpiť špeciálny zadný kryt, alebo samolepku pod kryt, ktoré umožnia bezdrôtové nabíjanie batérie. Indukčné bezdrôtové nabíjačky možno dnes dostať už od 15 eur.

Zdá sa však, že blízka budúcnosť prinesie možnosť nabíjania aj na vzdialenosť väčšiu, ako je dotyk s indukčnou podložkou. Vo vývoji sú technológie, ktoré umožňujú nabíjanie zo vzdialenosti niekoľkých metrov od zdroja, ako napríklad WattUp alebo Witricity.

Solárne nabíjačky

Solárne nabíjačky sú skvelým zdrojom zelenej energie pre smartfóny a iné zariadenia. Na trhu ich možno dostať v dvoch variantoch - tie s priamym nabíjaním a solárne powerbanky.

Okrem výkonu a účinnosti je dobré si pri nákupe tohto zariadenia overiť, či má aj funkciu automatického zapnutia nabíjania pri prerušení (napr. v prípade zatienenia oblohy mrakom).

Foto: 9to5google.com

Solárne nabíjačky s výkonom dostatočným na to, aby nabíjali rýchlosťou klasickej nabíjačky možno dostať už za 50 - 80 eur a mnohé z nich dokážu nabiť aj menší notebook.

Ich hlavnou nevýhodou je, že ich nemožno využiť v noci a lacnejšie modely ani počas zamračeného počasia.

Kombinované zariadenia

Najnovšie sa na trhu začali objavovať rôzne zariadenia, ktoré dokážu získavať energiu z viacerých prírodných zdrojov. Jedným z nich je napr. turbína Waterlily, ktorá umožňuje získavanie energie z tečúcej vody alebo vetra. V zahraničných e-shopoch ju možno dostať za cenu okolo 160 dolárov.


Prednosťou tohto zadiadenia je aj to, že v núdzovom prípade možno nabíjať aj ručným točením kľuky, ktorá je jeho súčasťou.


Verejné miesta určené na nabíjanie

Vo svete sa začínajú objavovať rôzne služby zamerané na nabíjanie smartfónov, napr. verejné chargeboxy. U nás ich možno nájsť napr. v Bratislave v OC Polus a ich využitie je bezplatné.

V septembri roku 2017 Dopravný podnik Bratislava zaradil do prevádzky nové typy autobusov SOR NB 12 a NB 18, ktoré sú vybavené USB portami pre nabíjanie mobilných zariadení. V Čechách tento trend, ktorý je bežný v Japonsku i USA prepravcovia nastoľujú už dlhšiu dobu.

Službu nabíjanie telefónu ponúka aj Stredoslovenská energetika počas otváracích hodín vo svojich zákazníckych centrách.

Na záver možno dodať, že vo všetkých prípadoch je dobré nosiť so sebou všade aspoň USB kábel. Vačšina modernej techniky (TV, rádiá, autorádiá a iné) už štandardne obsahuje USB porty, cez ktoré je možné pomocou kábla jednoducho dobiť smartfón kdekoľvek.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vyúčtovanie nákladov na teplo. Čo by ste mali vedieť?

Vyúčtovanie nákladov na teplo. Čo by ste mali vedieť?

Ročné vyúčtovanie za predchádzajúci rok musí byť vlastníkom bytov dodané do 31. mája.

V Košiciach vzniklo nové inteligentné laboratórium

V Košiciach vzniklo nové inteligentné laboratórium

Východoslovenská distribučná v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach uviedla v priestoroch Katedry elektroenergetiky do prevádzky nové testovacie laboratórium – Smart Industry Lab (SIL), modelujúce distribučnú sústavu nízkeho napätia.

Tipy a triky kedy a ako správne čistiť klimatizačnú jednotku

Tipy a triky kedy a ako správne čistiť klimatizačnú jednotku

Vzduchotechnické zariadenie bez nečistôt prispieva k optimálnemu fungovaniu HVAC systému. Aké znaky signalizujú potrebu údržby klimatizácie?