Virtuálne merače spotreby v mobile. Zvýšte vašu energetickú efektívnosť | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Virtuálne merače spotreby v mobile. Zvýšte vašu energetickú efektívnosť

Platíte vysoké účty za energie a radi by ste s tým niečo urobili? Skúste získať lepšiu kontrolu nad spotrebou vašej domácnosti, či firmy vďaka elektronickým službám.

Virtuálne merače spotreby v mobile. Zvýšte vašu energetickú efektívnosť

Obrázok: sme.sk

Ako pred časom informoval portál Energia.sk., podľa očakávaní rezortu hospodárstva by do roku 2020 malo mať inteligentný merací systém 480-tisíc domácností a 120-tisíc malých a stredných podnikov. Smart elektromer, ktorý bude srdcom celého systému, bude merať a zaznamenávať spotrebu elektriny v reálnom čase. Informáciu dostane okrem spotrebiteľa aj distribučná sústava a dodávateľ elektriny.

Z pohľadu odberateľa bude zásadnou zmenou predovšetkým to, že získa možnosť okamžitej kontroly vlastnej spotreby. Ak si na základe týchto údajov dokáže upraviť spotrebiteľské správanie, môže znížiť svoje výdavky na energie. Nedávno sme čitateľov informovali, na konci minulého roku malo staré merače vymenené za nové zhruba 130-tisíc zákazníkov. Čo však podniknúť dovtedy, kým sa všetci dočkáme tejto vymoženosti?

Už v dnešnej dobe sa nám ponúkajú rôzne možnosti ako kontrolovať a regulovať spotrebu energií v domácnosti. Väčšinou sa jedná o nainštalované elektronické systémy, ktoré bezdrôtovo odosielajú údaje na webové rozhranie, kde má užívateľ možnosť kontroly v reálnom čase. Takýto inteligentný management je ideálny, či už sa jedná o vlastníka bytu, energetika, správcu alebo majiteľa priemyselného celku. Jedným z týchto riešení je napríkad aj slovenský Heat2go.

Inou variantou na meranie spotreby energií v reálnom čase sú rôzne prístroje, ktoré po pripojení do zásuvku merajú odber konkrétneho spotrebiča, prípadne prístroje, ktoré vykonávajú meranie prúdovým transformátorom priamo v elektromerovej skrini. Pri týchto metódach nie je nutný zásah do elektroinštalácie, no majú značné obmedzenia a vyžadujú investíciu, i keď nižšiu, ako komplexné inteligentné systémy.

Zaujímavé riešenie, ktoré nič nestojí a môžete ho využiť už teraz ponúka dodávateľ Stredoslovenská energetika. Jej mobilná aplikácia Moja SSE predstavuje množstvo výhod od sledovania všetkých energií – elektrina, plyn, voda – cez notifikácie až po zálohu dát vo vašom e-maile. Jej najväčšou výhodou je, že niektoré funkcie sú prístupné aj pre odberateľov, ktorí nie sú zákazníkmi Stredoslovenskej energetiky.

Funkcia virtuálny elektromer, plynomer a vodomer pravidelne upozorní používateľa, aby do aplikácie vložil aktuálne údaje o reálnej spotrebe, ktoré opíše priamo z meračov v domácnosti. Následne systém vygeneruje graf spotreby energií, ktorý prehľadne porovnáva jednotlivé mesiace. Sledovanie spotreby energie môže slúžiť ako prvý krok pre hľadanie možností na zvýšenie energetickej efektívnosti domácnosti.

Okrem toho aplikácia vďaka lokalizovaniu polohy ponúka kontakt na najbližšie zákaznícke centrum SSE, prípadne miesto s umiestneným SSE boxom na bezplatné nabíjanie mobilu. Nabiť si telefón je možné kedykoľvek počas otváracích hodín danej prevádzky. Celý zoznam prevádzok nájdete v aplikácii.

Aplikácia ďalej ponúka domácnostiam možnosť objednať si aj ďalšie služby, ako je pravidelný servis plynových zariadení a revízia komínov, čím si zároveň splnia aj svoju zákonnú povinnosť.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozývame Vás na diskusný klub, ktorý sa bude konať dňa 29. novembra 2022 od 18:00 hod. v Pálffyho paláci na Zámockej ulici 47 v Bratislave.