Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Virtuálne merače spotreby v mobile. Zvýšte vašu energetickú efektívnosť

Platíte vysoké účty za energie a radi by ste s tým niečo urobili? Skúste získať lepšiu kontrolu nad spotrebou vašej domácnosti, či firmy vďaka elektronickým službám.

Virtuálne merače spotreby v mobile. Zvýšte vašu energetickú efektívnosť

Obrázok: sme.sk

Ako pred časom informoval portál Energia.sk., podľa očakávaní rezortu hospodárstva by do roku 2020 malo mať inteligentný merací systém 480-tisíc domácností a 120-tisíc malých a stredných podnikov. Smart elektromer, ktorý bude srdcom celého systému, bude merať a zaznamenávať spotrebu elektriny v reálnom čase. Informáciu dostane okrem spotrebiteľa aj distribučná sústava a dodávateľ elektriny.

Z pohľadu odberateľa bude zásadnou zmenou predovšetkým to, že získa možnosť okamžitej kontroly vlastnej spotreby. Ak si na základe týchto údajov dokáže upraviť spotrebiteľské správanie, môže znížiť svoje výdavky na energie. Nedávno sme čitateľov informovali, na konci minulého roku malo staré merače vymenené za nové zhruba 130-tisíc zákazníkov. Čo však podniknúť dovtedy, kým sa všetci dočkáme tejto vymoženosti?

Už v dnešnej dobe sa nám ponúkajú rôzne možnosti ako kontrolovať a regulovať spotrebu energií v domácnosti. Väčšinou sa jedná o nainštalované elektronické systémy, ktoré bezdrôtovo odosielajú údaje na webové rozhranie, kde má užívateľ možnosť kontroly v reálnom čase. Takýto inteligentný management je ideálny, či už sa jedná o vlastníka bytu, energetika, správcu alebo majiteľa priemyselného celku. Jedným z týchto riešení je napríkad aj slovenský Heat2go.

Inou variantou na meranie spotreby energií v reálnom čase sú rôzne prístroje, ktoré po pripojení do zásuvku merajú odber konkrétneho spotrebiča, prípadne prístroje, ktoré vykonávajú meranie prúdovým transformátorom priamo v elektromerovej skrini. Pri týchto metódach nie je nutný zásah do elektroinštalácie, no majú značné obmedzenia a vyžadujú investíciu, i keď nižšiu, ako komplexné inteligentné systémy.

Zaujímavé riešenie, ktoré nič nestojí a môžete ho využiť už teraz ponúka dodávateľ Stredoslovenská energetika. Jej mobilná aplikácia Moja SSE predstavuje množstvo výhod od sledovania všetkých energií – elektrina, plyn, voda – cez notifikácie až po zálohu dát vo vašom e-maile. Jej najväčšou výhodou je, že niektoré funkcie sú prístupné aj pre odberateľov, ktorí nie sú zákazníkmi Stredoslovenskej energetiky.

Funkcia virtuálny elektromer, plynomer a vodomer pravidelne upozorní používateľa, aby do aplikácie vložil aktuálne údaje o reálnej spotrebe, ktoré opíše priamo z meračov v domácnosti. Následne systém vygeneruje graf spotreby energií, ktorý prehľadne porovnáva jednotlivé mesiace. Sledovanie spotreby energie môže slúžiť ako prvý krok pre hľadanie možností na zvýšenie energetickej efektívnosti domácnosti.

Okrem toho aplikácia vďaka lokalizovaniu polohy ponúka kontakt na najbližšie zákaznícke centrum SSE, prípadne miesto s umiestneným SSE boxom na bezplatné nabíjanie mobilu. Nabiť si telefón je možné kedykoľvek počas otváracích hodín danej prevádzky. Celý zoznam prevádzok nájdete v aplikácii.

Aplikácia ďalej ponúka domácnostiam možnosť objednať si aj ďalšie služby, ako je pravidelný servis plynových zariadení a revízia komínov, čím si zároveň splnia aj svoju zákonnú povinnosť.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Správa budov 2019

Pozvánka na konferenciu: Správa budov 2019

Združenie správcov a užívateľov nehnuteľností vás pozýva na 8. ročník medzinárodnej konferencie. Denník Energie-portal.sk je mediálnym partnerom konferencie.

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú dôležité technológie uskladňovania.

Blíži sa konferencia Vykurovanie 2019 (+ foto)

Blíži sa konferencia Vykurovanie 2019 (+ foto)

V poradí 27. ročník sa uskutoční podobne ako predchádzajúce dva ročníky v hoteli Permon v Podbanskom.